Fedora mikrofon çalışmıyor

Merhaba iyi günler. Çok acemi bir Linux kullanıcısıyım. Fedora’yı yeni kurdum. Daha sonrasında Firefox tarayıcı üzerinden Discord’a girdim ve o da ne! Mikrafonumda bir ikinci dünya savaşı var, her tarafta cızırtılar patlamalar. Daha sonrasında internette gezinmem üzerine Pulse Audio isimli bir program kurdum ve hiçbir bilgim olmadan orada önüme geleni açıp kapattım, aha! İşte şimdi mikrofonum gitti diye düşünmeye başladım. Ama… Bir baktımki mikrafon gözükmüyor. Uygulamayı sildim, yine gözükmüyor. Discord kanalından destek aldım birkaç uygulama daha yükledim, onlardada gözükmüyor.

Kullandığım bilgisayar bir dahili laptop. Modeli: V15 G2-ALC Laptop (Lenovo) - Type 82KD

Öncelikle foruma hoş geldin!

PulseAudio ile neyi kapattın? Configuration kısmından cihazlarının seçeneğini “off” yaptıysan cihazlarını devre dışı bırakmış olabilirsin. Onları değiştirdiğinde muhtemelen geri gelecektir.

Ve senin esas ayarlama ksitediğin şey “Input Devices” kısmına gelip mikrofon ses seviyesini düşürmek. Muhtemelen aynı mikrofonla Windows’ta daha az cızırtı almanın nedeni input seviyesinin Windows’ta daha düşük olmasıydı.

2 Likes

Hayır Yusuf abi, konfigürasyon bölümünde de mikrofonum gözükmüyor. Laptopun kendi mikrofonuydu ve herhangi bir cızırtı ile karşılaşmamıştım. Şimdi tekrardan Fedora’yı bir kez daha kuracağım