Fedora linux'da internet yava┼č

Selamlar k─▒sa bir s├╝redir linux kullan─▒yorum. Farketti─čim kadar─▒yla max 1.1MB indirme h─▒z─▒n─▒ ge├žmiyor. WindowsÔÇÖda iken 2.5/3 aras─▒ bir ┼čeydi. Sebebi nedir nas─▒l ├ž├Âzeriz bilen var m─▒?
Yard─▒mlar─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler.

Merhaba. ─░lk ├Âncelikle hangi distroyu kullan─▒yorsunuz?

Internet kartiniz nedir? Bilgi veriniz ki sorununuzu tespit edebilelim.

├ľncelikle bunun bir├žok sebebi olabilir. Linux bazl─▒ bir kay─▒p ya┼čay─▒p ya┼čamad─▒─č─▒n─▒z─▒ speed test yaparak ├Â─črenmeye ├žal─▒┼čal─▒m. E─čer bu a┼čamada kayda de─čer bir fark var wifi/ethernet kart─▒n─▒z─▒n driverlar─▒ ile alakal─▒ bir durum oldu─ču konusu d├╝┼č├╝n├╝lebilir. E─čer burada bir fark yok ise kulland─▒─č─▒n─▒z uygulamalar─▒n configlerinde bir limitleme olabilir. A├ž─▒k├žas─▒ linux kaynakl─▒ bir sorun ya┼čad─▒─č─▒n─▒z─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum. sisteminizi daha da detayland─▒rarak bizlere aktar─▒rsan─▒z ├žok daha iyi bilgilendirebiliriz.

lspci | grep Network yaz─▒n terminale ve ├ž─▒kt─▒y─▒ at─▒n l├╝tfen.

1 Like

Network yaz─▒nca her zaman ├ž─▒kt─▒ gelmeyebiliyor. Direkt lspci ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ al─▒rsak daha g├╝zel olur. :+1:

1 Like

[chany@fedora ~]$ lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express DRAM Controller (rev 10)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express PCI Express Root Port (rev 10)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode] (rev 01)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SMBus Controller (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks LE [Radeon HD 5570/6510/7510/8510]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks HDMI Audio [Radeon HD 6500/6600 / 6700M Series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL810xE PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)

USB Wifi ile ba─član─▒yorum. Buna ra─čmen WindowsÔÇÖda 24 h─▒z al─▒yordum LinuxÔÇÖda max 10

Baz─▒ Usb wifi adapt├Ârleri windows ta driver gerektirmiyor.

Eskiden Realteak wifi adat├Âr kullan─▒yordum windowsta drivers─▒z pek s─▒k─▒nt─▒ ├ž─▒karm─▒yordu, driver─▒ da y├╝kleyince birka├ž mbps de─či┼čiklik oluyordu.

Ubuntu kulland─▒─č─▒m zaman driver─▒ y├╝klemem gerekiyordu yada 100 ila 1000 kbps olarak kullanmak zorunda kal─▒yordum. (linux kernel 4 zamanlar─▒nda idi.)

Yeni kernellarda ├žok daha fazla wifi ├žipleri ve kartlar─▒ i├žin driverlar var.

├çok eski veya ├žok dandik bir wifi adapt├Âr├╝n yoksa otomatik olarak ├žal─▒┼čmas─▒ laz─▒m.

E─čer wifi adapt├Âr├╝n├╝n marka ve modelini biliyorsan driverlar─▒n─▒ y├╝klemeye ├žal─▒┼č e─čer s─▒k─▒nt─▒ ya┼čarsan buraya yaz biz sana yard─▒m edelim

2 Likes

USB wifi ortam sartlarina gore cok degiskenlik gosterecek bir durum. Bunun icin OS suclamak cok sacma.

Arkada┼č ayn─▒ ortamda windowsta s─▒k─▒nt─▒ ├žekmedi─čini ama linuxde s─▒k─▒nt─▒ ├žekti─činden bahsediyor. Ve bu OSÔÇÖi su├žlamak olmuyor.

Genelde bu durum ├╝reticilerin linuxu zaman ve para israf─▒ olarak g├Ârd├╝─č├╝ i├žin driver ├ž─▒karmamalar─▒ndan dolay─▒. OSÔÇÖin su├žu yok yani.

1 Like

OSÔÇÖe su├ž bulmad─▒m birisi ba┼čl─▒─č─▒ ├Âyle yapm─▒┼č.

B├Âyle driver buldum 4.4.xx diyor ama nas─▒l kurabilirim?
┼×uanki kernel s├╝r├╝m├╝n de ├žal─▒┼č─▒r m─▒?

Usb adapt├Âr├╝n├╝n markas─▒ ve modeli belli de─čil e─čer biliyorsan marka ve modeli yazar m─▒s─▒n?
E─čer bilmiyorsan usb wifi adapt├Âr├╝ tak─▒l─▒yken komut sat─▒r─▒na
lsusb
Yaz─▒p buraya atabilirsin.

E─čer marka, model ve driverdan emin isen kurum ad─▒m─▒na ge├žebilirsin.

Kurulum

Kodlar─▒ derlemen gerekiyor bunun i├žin gcc ve make kurulu olmal─▒.
Bunlar─▒ kurmak i├žin komut sat─▒r─▒na s─▒ras─▒yla ┼čunlar─▒ yaz:
sudo dnf install kernel-headers
,
sudo dnf install gcc
Ve
sudo dnf install make

Bunlar─▒ kurduktan sonra driver─▒n dizinine girip sadece
make
Yazacaks─▒n.

San─▒r─▒m marka modeli belli de─čil ilk y├Ânteme bakay─▒m sonra tekrar yazay─▒m buraya.

Usb tak─▒l─▒yken lsusb yaz─▒p ├ž─▒kt─▒y─▒ atabilirsin.

Lsusb bulunamad─▒ hatas─▒ al─▒rsan bu komut ile y├╝kleyebilirsin.

sudo dnf install usbutils

2 Likes

USB Wifi kulland─▒─č─▒n─▒ ba┼čta belirtsen daha sa─čl─▒kl─▒ olurdu. ├ľncelikle lsusb ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ atmal─▒s─▒n.

─░nternet h─▒z ├Âl├ž├╝m├╝ evdeki kullan─▒c─▒ say─▒s─▒na ve uygulamalar─▒n internete y├╝klenmesine ba─čl─▒ olarak de─či┼čkenlik g├Âsterebilir. Dolay─▒s─▒yla mutlaka bilgisayardan h─▒z testi sonucu ald─▒─č─▒nda hemen ard─▒ndan ba┼čka bir cihazda da test ger├žekle┼čtirebilirsen (m├╝mk├╝n oldu─čunca ayn─▒ ko┼čullar alt─▒nda) internetinden ba─č─▒ms─▒z ger├žekten USB s├╝r├╝c├╝nde mi sorun var anlayabiliriz.

Belki o an internetinde y├╝k vard─▒r ve daha az h─▒z g├Ârm├╝┼č olabilirsin.

Bus 002 Device 003: ID 148f:7601 Ralink Technology, Corp. MT7601U Wireless Adapter

San─▒r─▒m bu.

Yusuf hocam ben belirtmi┼čtim ama d├╝zenlerken silinmi┼č san─▒r─▒m.
Dedi─činiz do─čru hemen deneyip sonucu bildirece─čim.
Ben LinuxÔÇÖda internet yava┼č demi┼čtim moderat├Ârler Fedora diye d├╝zeltmi┼č, d├╝zeltmeler den dolay─▒ benim yazd─▒─č─▒m notu silmi┼čler san─▒rsam.

Selamlar, bir s├╝re yo─čunluktan dolay─▒ bilgisiyara bakmam─▒┼čt─▒m. B├╝y├╝k dosya indirmek i├žin Windows kurmaya karar vermi┼čtim, Yusuf ─░pe─čin dedi─či gibi windows kurar kurmaz ilk i┼čim speed test yapmak oldu.
De─čerler a┼ča─č─▒daki gibi, yard─▒m ederseniz linuxa d├Ân├╝p ayn─▒ de─čerler ile kullanmak istiyorum yoksa i┼čkence gibi geliyor.

selam, ben de ayn─▒ sorunu ya┼č─▒yordum bu ┼čekilde d├╝zelttim:

4 Likes

Deneyim, te┼čekk├╝rler