Fedora linux oyunlarda Nvidia 1650 Ekran Kart─▒ kullanmama sorunu

Benim GTX 1650 ekran kart─▒m var. Fedoraya ge├žtim ekran kart─▒n─▒ g├Ârm├╝yordu. D├╝n ak┼čam tan─▒tt─▒m g├Âr├╝yordu parlakl─▒k ├žal─▒┼č─▒yordu mutluydum. Taki bir oyuna girene kadar. 2d oyun olan FNF-de bile kast─▒ i┼člemci 90%-larda ├žal─▒┼č─▒yor gpu ide 20-30%-larda tak─▒l─▒yor(Normalde 60 fps vermesi gerekir stabil). Ubuntuda (ve ubuntu tabanl─▒ da─č─▒t─▒mlarda) windowsda sorun ├ž─▒karm─▒yordu. Ama burada problem ya┼čad─▒m. Yusuf ─░pek Discord sunucusundaki kurulum odas─▒ndaki s├Âylenenleri yapt─▒m ama yine ayn─▒ problemi ya┼čad─▒m. Yard─▒mc─▒ olursan─▒z sevinirim

Hibrit GPUÔÇÖlu bir laptoba m─▒ sahipsiniz?

1 Like

Emin de─čilim
markas─▒ Lenovo ─░deapad L340 Gaming
CPU: Intel(R) CoreÔäó i5-9300HF CPU @ 2.40GHz
RAM: 16 gb

https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA#Current_GeForce.2FQuadro.2FTesla
ÔÇťCurrent GeForce/Quadro/TeslaÔÇŁ ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒ndan eksik bir ┼čey yap─▒p yapmad─▒─č─▒n─▒z─▒ kontrol edebilirsiniz. Eksiklerinizi tamamlad─▒ktan sonra masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒z ├╝zerinden uygulaman─▒z─▒ harici gpu ile ba┼člat─▒p bir test edersiniz. Maksat ├Ânce s├╝r├╝c├╝lerin kurulu olup olmad─▒─č─▒n─▒ kontrol edelim.

Anlamad─▒─č─▒m─▒ s├Âylesem?

Att─▒─č─▒m linkte dedi─čim b├Âl├╝mde nvidia s├╝r├╝c├╝lerinin ve bununla alakal─▒ x11 ortam─▒n─▒n ba─č─▒ml─▒l─▒klar─▒n─▒ indirebilece─čin linkler bulunuyor terminal ├╝zerinden yaz─▒p kontrol edersin diye demi┼čtim. (neyse ki en az─▒ndan ekran kart─▒n─▒ g├Âr├╝yor sistem ama eksik paketler olabilir)

Tamamd─▒r ama ben linkde gtx 16 serisini bulamad─▒m

Kulland─▒─č─▒n ekran kart─▒n─▒n tam ismi Nvidia ÔÇťGeForceÔÇŁ GTX 1650 yani GeForce/Quadro/Tesla ba┼čl─▒─č─▒n─▒n alt─▒na bakmal─▒s─▒n.

tamamd─▒r bak─▒yorum ┼čimdi

Dedi─činiz b├Âl├╝mdeki komutlar─▒ terminale yazd─▒m

Last metadata expiration check: 0:20:45 ago on c├╝m╔Ö ax┼čam─▒, 16 may 2024 18:11:57.
Dependencies resolved.
Nothing to do.
Complete!

yazd─▒ 3 tane komutun 3-├╝nde de

1 Like

Bir sistemi yeniden ba┼člat─▒p ┼čimdi kontrol edin bakal─▒m.

yeniden ba┼člatt─▒m test ettim ama yine bir de─či┼čiklik olmad─▒

Tek oyundan ├Ârnek vermi┼čsin di─čer programlarda da ayn─▒ sorunu ya┼č─▒yor musun?

├ľrne─čin discord uygulamas─▒nda pencere animasyonlar─▒ kasa kasa ilerliyor. Ayn─▒ videoyu bi siteden oynad─▒m onda daha da fazla fasd─▒ men├╝den bile ge├žilmiyordu

1 Like

Baya bir ara┼čt─▒rma yapt─▒m ancak pek bir ┼čey bulamad─▒m ama geli┼čme olursa yazar─▒m hemen, bir gariplik var amaÔÇŽ (Aaaa bir de fazla ayr─▒ oldu fark─▒nday─▒m ancak Wayland ile a├žar m─▒s─▒n bir de sistemini x11 yerine, Gnome kullan─▒yorsun ne de olsa.)

2 Likes

Yaln─▒z ekan kart─▒n─▒ tan─▒tt─▒ktan sonra log in ekran─▒nda wayland se├žene─či ├ž─▒km─▒yor bende Gnome classic ve Gnome ├ž─▒k─▒yor

Ben nvidia driver─▒n─▒ kurarken
rd.driver.blacklist=nouveau yaz─▒s─▒ ├ž─▒k─▒yordu ama
nvidia-drm.modeset=1 ├ž─▒km─▒yordu

Sadece Gnome yazan se├ženek Wayland ile ba┼člat─▒r. (─░kinci dedi─čin i├žin de ┼čunu diyeyim: nvidia-drm.modeset=1 de─či┼čkeni de Wayland ile alakal─▒ yapt─▒klar─▒m─▒zdan sonra eklenmi┼č olabilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum.)

Yard─▒mlar─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler ama ben farkl─▒ bir yolla ├ž├Âzd├╝m sonunda olay─▒. Da─č─▒t─▒m de─či┼čtirdim yine ayn─▒ sorunu ya┼čad─▒m sonra windows y├╝kleyip t├╝m s├╝r├╝c├╝leri g├╝ncelledim ekran kart─▒ s├╝r├╝c├╝s├╝n├╝ 2 kere silip yeniden y├╝kledim (garanti olsun diye) ve tekrardan linuxa ge├žtim ┼ču an wayland dahil hepisi ├žal─▒┼č─▒yor

2 Likes

Ad─▒n─▒za sevindim, iyi g├╝nler dilerim ├Âyleyse.

1 Like