Fedora kurulu diski nasıl genişletebilirim?

fedora kurulu diski nasıl büyütebilirim ?

Livecd üzerinden boyutlandırmayı dene. Şu anda o sisteme boot ettiğinden ve LVM olmadığından genişletemiyorsun.

peki windows üzerinden program ile yapabilirmiyim usb linux yazdırmaya üşeniyom .

Windows’dan çok emin değilim ama partition manager olabilir btrfs boyutlandırmayı destekleyen.
Tavsiyem Linux üzerinden yapmak olur daha kolay ve daha az riskli.

usb fedora yazdırdım yine genişletemiyorum

Sorunu atabilir misin?

Sanırım disk şifreli. Şifreli diski genişletmek sorun yaratabilir.

Yeniden boyutlandırma calışmıyor livecd geçerli yani yeniden boyutlandırma tuşuna basılmıyor

Kurulum sırasında diski sifrelemedim

Bu arada sizin boş alanınız yok ki nasıl büyüteceksiniz? Canlı masaüstü ortamına girdiğinizde gnome-disks kullanıyorsanız mount/unmount etmeyi deneyin bazen bazı özellikler iki durumdan birisinde açılıyor. Onun dışında gparted kullanmayı da deneyebilirsiniz.

15 gb formatlanmamış alanım var fotoraf biraz eski bu sefer diski küçültebiliyorum ama büyültemiyorum livecd geçerli bide diskim btrfs

Galiba btrfs diskleri genişletemiyoruz windows üzerinden program ile denediğimde diğer diskleri genişletebilirken btrfs diski seçince genişletme seçeneği kayboluyor pes etdim fedora 39 cıkınca format atcam zaten bu sefer diski büyük tutcam

Evet resizing BTRFS’te mümkün değilmiş ilginç bir şekilde. Ben de bilmiyordum öğrenmiş olduk.

1 Like

Mümkün. Baktığınız sayfa eski.
Kaynak

(Ki attığınız sayfada nasıl büyütüleceği de belirtilmiş, sadece teker teker resize etmeniz gerekiyor)

Basit bir şekilde anlatma şansın varsa anlatırsan sevinirim linux kullanmaya başlıyalı bir ay olmadı.