Fedora KDE Wayland'da Yaşadığım Nvidia Problemi

Merhaba, Linux’da genelde sunucu taraflı ilgim fazla var fakat artık grafik tarafına geçmek istedim. Fedora kurdum ve Wayland altında KDE masaüstünü kullanıyorum. Nvidia RTX 3060 12G ekran kartım var fakat bir türlü KDE Wayland tarafında sürücüyü kurmama rağmen sistem açılışından oturumu kapatana kadar fareyi hareket ettiremeyecek kadar kasmalar yaşıyorum. Rpmfusion ve Nvidia resmi sitesinden de yükleme yaptım fakat ne yaparsam yapayım bu donmayı kasmayı gideremedim. Gnome Wayland tarafında her hangi bir sorunla karşılaşmadım. En azından görünüüşe göre bir sorun gözükmüyor. Aranızda bu sorunu yaşayan oldu mu? Yaşayan olduysa nasıl çözdü? Yardımlarınızı bekliyorum.

Foruma hoş geldiniz! :slight_smile:

RTX 3060 Ti kullanıyorum ve ikisinde de bu sorunu yaşamıyorum.

Modeset ayarı düzgün bir şekilde girili mi acaba? NVIDIA kernel modeset ayarı girili olmadığı için bu hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Ek olarak NVIDIA resmi sitesinden kurulum yapmayın direkt şu sitedeki kurulum aşamasını izleyin. Howto/NVIDIA - RPM Fusion

3 Likes

Konuda da belirttiğim gibi rpmfusion taraflı da denememde sonuç alamadım. blacklist ve modoset taraflı ayarlar yapılı konumda.

Ben bunu ne kadar klişe olsa da KDE kullanmayarak çözdüm. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Waylandde öyle sorun olursa x11 kullanın, daha iyi olur sizin için.

Bu arada, sorununuzun ekran kartı yüzünden olduğuna nasıl emin oldunuz, açıklarsanız sevinirim.

Sorunun ekran kartı bile olduğundan emin değilim. x11’de oyun açtım ve aşırı derece de performans berbattı. Sanırım sürücülerde bir problem var veya RHEL tabanı ile tam uyum içerisinde çalışmıyor.

Dizüstü bilgisayar mı kullanıyorsunuz acaba? lspci çıktısını alabilir miyiz?

Ayarlardan burayı kapatmak işlemciyi rahatlatabilir.

Masaüstü bilgisayar kullanıyorum. Çıktı aşağıdadır.

Devices, Inc. [AMD] Starship/Matisse PCIe Dummy Host Bridge
00:08.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Starship/Matisse Internal PCIe GPP Bridge 0 to bus[E:B]
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 61)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 51)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 5
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 6
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse/Vermeer Data Fabric: Device 18h; Function 7
01:00.0 Non-Volatile memory controller: Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller SM981/PM981/PM983
02:00.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 300 Series Chipset USB 3.1 xHCI Controller (rev 02)
02:00.1 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 300 Series Chipset SATA Controller (rev 02)
02:00.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Device 43b2 (rev 02)
03:00.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 300 Series Chipset PCIe Port (rev 02)
03:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 300 Series Chipset PCIe Port (rev 02)
03:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 300 Series Chipset PCIe Port (rev 02)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 15)
05:00.0 PCI bridge: ASMedia Technology Inc. ASM1083/1085 PCIe to PCI Bridge (rev 04)
08:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GA106 [GeForce RTX 3060 Lite Hash Rate] (rev a1)
08:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GA106 High Definition Audio Controller (rev a1)
09:00.0 Non-Essential Instrumentation [1300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Starship/Matisse PCIe Dummy Function
0a:00.0 Non-Essential Instrumentation [1300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Starship/Matisse Reserved SPP
0a:00.1 Encryption controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Starship/Matisse Cryptographic Coprocessor PSPCPP
0a:00.3 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Matisse USB 3.0 Host Controller
0a:00.4 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Starship/Matisse HD Audio Controller

Çok ilginç ya, eğer ki kapalı kaynak sürücüleri kurduysan ve modeset ayarını girdiysen sorunsuz çalışması lazım. Bir de tek KDE özelinde yaşaman ayrı bir soru işareti.

Bunu nasıl çözebileceğimiz hakkında pek bir fikrim yok. Acaba Fedora ile alakalı olabilir mi diye düşünüyorum.

USB’ne canlı KDE masaüstü ortamı olan bir sistem yazdırıp canlı masaüstü ortamında sistemini deneyebilirsin belki. Endavour OS ya da Manjaro’nun KDE masaüstü ortamları olması lazım.

AlmaLinux kurdum. Sunucu tarafında genelde AlmaLinux kullandığım için daha aşinayım fakat orada da hiç ekran gelmedi. En son olarak Kubuntu kurdum. Debian altyapısını sevmiyorum fakat orada sürücüleri kendi kurduğu için test etmek istedim. Kurulumu yaptım masaüstü sorunsuz çalışıyor fakat oyunlarda performans alamadım. Gerçi oyun oynamak için yüklemedim fakat insan merak ediyor. Portal yükleyip protonlu ve protonsuz denedim fakat aşırı derecede kasıyordu. Belki de oyunla alakalı bir durum veya benim ekran kartım Linux taraflı düzgün çalışmıyor.