Fedora KDE Durduk Yere Çöküyor

Fedora’da KDE masaüstü ortamını kullanıyorum günlük kullanımda bilgisayarı zorlamadığım halde çöküyor. KDE’nin çöktüğünü düşünüyorum birden siyah ekran geliyor 2 saniye sonra tekrar masaüstüm geliyor ama bütün uygulamalar kapanmış oluyor.

Kullandığın bir widget ile alakalı olabilir mi? Bu sorunu çözebilmemiz için crash olduğu zamanın kayıtlarına ihtiyacımız var. İnternette bulduğum kadarıyla: journalctl --follow --user --unit=plasma-plasmashell komutu kayıtları görmemizi sağlıyor. Olay olduktan hemen sonra bu kayıtları bizimle paylaşman güzel olur.

1 Like

Screenshot_20230907_223140
Sadece bu iki widget var. Tekrar yaşandığı takdirde kayıtları bu konuda paylaşacağım, cevap için teşekkürler.

1 Like

Çökme yaşandıktan sonra hemen verdiğiniz komutu terminale girdim ve bu çıktıyı aldım.

Sanırım çökmeden önceki raporları göstermiyor.

https://community.kde.org/Guidelines_and_HOWTOs/Debugging/How_to_create_useful_crash_reports#Retrieving_a_backtrace_using_the_KDE_Crash_Report_tool

Bunu kullanarak eski loglara ulaşabiliyorsun coredumpctl’den muhtemelen plasmashell loglarını bulman gerekecek. İlgili olduğunu düşündüklerini at istersen. Bu kadar uğraştırıcı olduğu için üzgünüm.

Ayrıca Plasma Wayland kullanıyorsan belki onunla da alakalı olabilir.

1 Like