Fedora Kasma Sorunu

─░yi g├╝nler. D├╝n eski bilgisayar─▒ma Fedora da─č─▒t─▒m─▒ kurdum. Ayr─▒ca yeni ssd al─▒p montaj─▒n─▒ ger├žekle┼čtirdim. Da─č─▒t─▒m─▒ be─čendim ama da─č─▒t─▒m─▒ kurunca Windows 7ÔÇÖden daha performansl─▒ olur diye d├╝┼č├╝nm├╝┼čt├╝m. Halbuki tam tersi Windows 7ÔÇÖden daha yava┼č ├ž─▒kt─▒ g├Âzlemlerime g├Âre. G├╝├ž se├ženeklerinde Performans Modu gibi bir ┼čey de g├Âremedim. Bilgisayar─▒m─▒n ├Âzellikleri: Intel Pentium E5300, 4GB Ram, G41 Chipset. ├ç├Âzmenin bir yolu var m─▒d─▒r?

Fedora eski bilgisayarlar i├žin pek kullan─▒┼čl─▒ bir da─č─▒t─▒m de─čil. Ayn─▒ sorunu karde┼čimin bilgisayar─▒nda da ya┼čam─▒┼čt─▒m. Fedora son yaz─▒l─▒msal teknolojileri kulland─▒─č─▒ i├žin muhtemelen eski bilgisayarlar da yava┼člama ve optimizasyon sorunlar─▒na sebep oluyor. Fedora yerine Opensuse kurman─▒z─▒ tavsiye ederim. Eski bilgisayarlar i├žin ├žok daha iyi bir tercih.

Ek: ─░nsanlar Silverblue versiyonunun daha performansl─▒ ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yor ama ger├žekli─či nedir bilemem.

Masa├╝st├╝ ortam─▒ ne? GNOME kullan─▒yorsan─▒z XFCE, Mate ya da belki KDE deneyebilirsiniz. Onlar daha fazla performans verebilir.

Fark yaratm─▒yor. Hepsi ayn─▒ performans─▒ sa─čl─▒yor.

Alakas─▒ yok. Masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒n a─č─▒rl─▒─č─▒na g├Âre sistemde belirli bir fark olur.

Bu konu onaylanana kadar farkl─▒ bir i┼čletim sistemine ge├žmeye karar verdim ve Debian kurdum. Onda da Gnome masa├╝st├╝ ortam─▒ olunca Fedora ile Debian ayn─▒ zannettim ilkte. Neyse ┼čuan Xfce masa├╝st├╝ ortam─▒ var. ┼×uanl─▒k iyi gibi. Belki farkl─▒ i┼čletim sistemine de ge├žebilirim. Teker teker y├╝kler uygun olan─▒ bulurum.

Bu arada hala kasma var. BraveÔÇÖde gezinirken yeni sekme a├žt─▒─č─▒mda bile i┼člemci fan─▒ h─▒zlan─▒yor. OpenSuseÔÇÖye belki bakabilirim.

1 Like

O i┼člemciye g├Âre normal bence, bende bile taray─▒c─▒n─▒n fan─▒ y├╝kseltti─či oluyor.

─░┼čletim sistemi tavsiyeniz i├žin te┼čekk├╝rler. ├ľncekine nazran daha optimize ├žal─▒┼č─▒yor.

1 Like