Fedora Çok Fazla Isınıyor ve Pil Ömrü Çok Düşük

Fedora sistemim çok fazla ısınıyor ve pil ve ömrü çok düşük ama laptopbu yeni aldım windows 11’de amd software’dan pil tasarrufuna alınca ve sistem’den pil tasarrufuna alınca ısınma çok az oluyor ve pil ömrü çok uzuyor pil ömrümü nasıl arttırabilirim bu olağan dışı ısınmanın ve şarjın aşırı hızlı bitmesinin nedeni ne olabilir?
Laptobum HP HP ProBook 455 15.6 inch G9 Notebook PC

Isınmanın işletim sisteminden kaynaklandığına eminmisin?

yeni aldım ve bu sorun windows da yaşanmıyor Windows’da pil ömrü çok iyi ve ısınma çok az normlade ondada o kadar iyi değildi ama sistemden pil tasarrufu moduna aldım ve amd software’dan pil tasarrufu moduna aldım şuan çok iyi

ısınmadan şikayet eden cok kişi var ama sebebini bilmiyorum :slightly_frowning_face:

Ben Laptop pek kullanmadığım için bilmiyorum ama TLP yazılımına bir göz atabilirsiniz. TLP - Optimize Linux Laptop Battery Life — TLP 1.6 documentation

Çeviri araçlarını kullanırsanız anlaşılacağını sanıyorum çok zor bir dokümantasyon değil.

1 Like

Fedora Workstation 38 kullanıyorum Gnome masaüstü ortamı Wayland ileve otomatik güç yönetimi için power-profiles-daemon kullanılıyor yinede TLP’yi yüklemek pil ömrünü yükseltir mi?

Çok ilginç, MSI laptop bilgisayarımda windows 11 kullanmak zorunda kalmıştım ve ısınma ve dolayısıyla fan sesi sebebiyle illallah etmiştim. Fedora kullanıcısıyım şu an ve inanın fan sesini çok nadir duyuyorum. Cihazın bios’unu güncellemenizi ve temiz bir kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

1 Like

Garanti veremiyorum denemekte fayda var dedim. Belki başka laptop kullanıcıları ek bir şeyler söyleyebilir. Bekleyelim. :slight_smile:

Merhaba throttled ile cpu undervolt gwe ile de nvidia ekran kartınız varsa undervolt yapabilirsiniz.

2 Likes

Yükseltir fakat default configurationlar bayağı sakat.
Linux genelinde power management bazında ağır bir sıkıntı var, böyle sorunları yaşamanız çok normal.
30 dakikanızı, 1 saatinizi TLP’yi konfigüre ederek geçirin, en uygun ayarı bulun.
Idle’da CPU frekansını hesaplayıp TLP configine geçirin aynı şekilde.

auto-cpufreq kullanabilirsiniz. TLP’den iyi yanı her zaman işlemcinizi kısıtlamıyor (turbo boost), yani gerektiğinde işlemcinizi tamamen kullanabiliyorsunuz.

2 Likes

İşlemcinizde intel p-state ve amd p-state scaling driverları etkinleştirilmişse TLP’den düzgüünce ayar yapsanız bile işlemciniz bir hayli ısınacaktır.
Uzun bir süre intel p-state etkinken TLP configini ayarlamakla uğraştım, maalesef durum vahim.
Turbo Boost (intel p-state) etkinken oyunlarda acpi-cpufreq scaling driverına kıyasla muhteşem performans artışı yaşadım ama sadece browsera girince bile laptop 60-70 derede oluyordu. (normalde 50-60)

Bakıyorum da Auto-cpufreq önerilmiş. :+1:
TLP olmazsa sonra deneyeceğim diye kullanmayı erteliyordum.
Github sayfalarında ısınma sorunu vs yaşarsanız diye nasıl acpi-cpufreq geçileceğini göstermişler, bu sebeple tereddüt ettim ondan, onu da biraz test edip buraya reply atacağım. :smile:

Beklemede kalın…

GNOME’dan dolayı böyle olma ihtimali var. İstersen XFÇE kurup deneyebilirsin hiç birşey çözemezse sorununu.

Intel’in p-state sürücülerinin amd-pstate’e göre daha fazla kontrol edilebilir interface’i var. O yüzden manuel olarak ayarlayabildiğiniz sürece bayağı efektif oluyor, hatta Windows’dan daha fazla batarya süresi elde edebiliyorsunuz.
Fakat bunları ayarlamak, bulmak aşırı uzun zaman alıyor. Standart değil.
Bu sorunları düzeltmeyi planlayan bir script yazıyorum bakalım nasıl olacak.