Fedora 38 Xorg Ekran Donma Problemi

Merhaba, Fedora 38 de kde wayland kullan─▒yordum fakat xorga gecmem gerekti. Ge├žtikten sonra ekran─▒n a┼č─▒r─▒ derecede dondu─čunu farkettim. Problemin kde den kaynakl─▒ olup olmad─▒─č─▒n─▒ g├Ârmek i├žin gnome xorg denedim ve onda da donuyordu. Daha sonra sorunun nedenini anlad─▒m ve ├ž├Âz├╝m bulamad─▒m. ┼×imdi sorunun nedenini anlataca─č─▒m. Bende 2 monitor ve bir laptop var. Monitorler masay─▒ ├žok kaplad─▒─č─▒ i├žin laptop ekran─▒n─▒ devre d─▒┼č─▒ b─▒rak─▒p 2 ekran ile kullan─▒yordum. Waylanda 2 ekran kullan─▒rken sorun ya┼čamad─▒m fakat xorgda laptop ekran─▒n─▒ aktif etmedi─čim taktirde kullan─▒lamayacak ┼čekilde donuyor. A┼ča─č─▒daki resimde g├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi laptop ekran─▒n─▒ se├žip etkin tikini kald─▒r─▒yorum ve laptop ekran─▒ devre d─▒┼č─▒ kal─▒yor ancak kullan─▒lamaz hale geliyor.

Bilgisayar─▒m─▒n ekran kart─▒ g├╝ncel ve ├Âzelliklerini a┼ča─č─▒da payla┼č─▒yorum.

Screenshot_20231104_111410

Bu ara┼čt─▒rd─▒─č─▒m kadar─▒yla XorgÔÇÖta bir bug ve kimileri s├╝r├╝c├╝ g├╝ncellemesinden sonra ├ž├Âz├╝ld├╝ yazarken kimileriyse hala ├ž├Âz├╝lemedi─čini yazm─▒┼člar.

Referans olmas─▒ i├žin ba─člant─▒lar─▒ b─▒rakay─▒m:

1. (Linux & X11) Extremely slow windows when laptop display is disabled. ┬Ě Issue #181 ┬Ě DisplayLink/evdi ┬Ě GitHub
  2. Reddit - Dive into anything

Bu iki konuda da ┼č├Âyle 2 farkl─▒ ├ž├Âz├╝m yazm─▒┼člar:

1. (Linux & X11) Extremely slow windows when laptop display is disabled. ┬Ě Issue #181 ┬Ě DisplayLink/evdi ┬Ě GitHub
  2. Reddit - Dive into anything

S├╝r├╝c├╝leriniz g├╝ncel oldu─ču halde bu sorunu ya┼č─▒yorsan─▒z yukar─▒daki iki ├ž├Âz├╝me bir bak─▒n derim.

Tabii farkl─▒ ├ž├Âz├╝m├╝ olan varsa yazabilir. K─▒sa ara┼čt─▒rmamdan ben bunlar─▒ bulabildim.

3 Likes

Ara┼čt─▒rmalar─▒n, eme─čin ve cevab─▒n i├žin te┼čekk├╝r ederim. ├ç├Âz├╝mlerini denedim. Bir tanesi laptopun kapa─č─▒n─▒ kapat─▒nca uykuya ge├žmemesi i├žin ayard─▒. Kapa─č─▒ kapatt─▒─č─▒mda uykuya ge├žmesini ├Ânlese de donmas─▒n─▒ ├Ânlemedi. Di─čer ├Ânerin de ├žal─▒┼čmad─▒. ├ç├Âz├╝m bulabilirsem bulmaya ├žal─▒┼č─▒cam bulamazsam izleyece─čim yolu belirledim. Laptopun ekran─▒ di─čer ekranlardan birinin yas─▒mas─▒ olarak ayarlad─▒m. En az─▒ndan 3 ekran yerine 2 ekran g├Ârm├╝┼č oluyor. Laptopun ekran─▒n─▒ da yar─▒m kapat─▒yorum. Ba┼čka ├Ânerileri olan varsa dinlemekten mutluluk duyar─▒m.

Rica ederim. Umar─▒m burada birisi bu sorunu ya┼čam─▒┼čt─▒r ve ├ž├Âzm├╝┼čt├╝r yoksa di─čer t├╝rl├╝ burada cevap bulmam─▒z zor. Ara┼čt─▒rmalar─▒m sonucunda da ├žok veri bulamad─▒m.

Tavsiyem https://bugs.kde.org adresinde de konu a├žmak olur. Belki b├Âylece orada ger├žek ├ž├Âz├╝m ├╝retilebilir.

Te┼čekk├╝r ederim dostum. ┼×uanl─▒k bu konuyu rafa kald─▒rd─▒m. ─░lerleyen zamanda tekrar bakar─▒m. ├ç├Âz├╝m├╝ bulursam da burada payla┼č─▒r─▒m.

1 Like