Fedora 38 Grub2 Tema Y├╝kleme

Fedora 38ÔÇÖde grub2 tema y├╝klemek istedim. ─░nternette ara┼čt─▒rd─▒m ama bir t├╝rl├╝ grub ekran─▒n─▒ ├Âzelle┼čtiremedim. vi /etc/default/grub komutu ile temam─▒ g├Âsterdim.

Ard─▒ndan grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg komutuyla grub2.cfg g├╝ncelledim fakat grub ekran─▒nda bir de─či┼čiklik olmad─▒. Ne yapmam gerekiyor? Yard─▒mc─▒ olacak herkese ┼čimdiden te┼čekk├╝r ederim.

Merhaba, Fedoran─▒n hangi s├╝r├╝m├╝n├╝ kullan─▒yorsunuz acaba? Fedora 34 ve sonraki s├╝r├╝mlerde grub config dosyas─▒n─▒n d├╝zenlenmesi/g├╝ncellenmesi i├žin baz─▒ de─či┼čiklikler oldu.
Kaynak: Fedora Project Wiki

Edit: Kurmak istedi─činiz teman─▒n linkini payla┼čabilir misiniz?
grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg g├╝ncellemeyi bu komut ile mi yapt─▒n─▒z?

3 Likes

Fedora 38 kullan─▒yorum. Att─▒─č─▒n sayfay─▒ daha ├Ânce incelemi┼čtim. Oradaki yaz─▒lanlar─▒ da denedim fakat grub2ÔÇÖye hala tema y├╝klenmedi.

Huawei temas─▒n─▒ kurmaya ├žal─▒┼čt─▒m. grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg ard─▒ndan sudo grub2-mkconfig -o /etc/grub2-efi.cfg komutu ile g├╝ncelleme yapt─▒m.

Manuel kurulum yaparken farketmedi─čimiz bir sorun olu┼čuyor o halde. Tema ├╝reticisinin bir wiki sayfas─▒na rastlad─▒m. Orada GRUB Customizer isimli bir ara├žtan bahsedilmi┼č. ─░sterseniz bir de bu ara├ž arac─▒l─▒─č─▒ ile deneyelim. Belki bu ┼čekliyle ├ž├Âz├╝m olur.

─░lgili ad─▒mlar i┼če yaramaz ise bir ba┼čka blog girdisinde Fedora ├Âzelinde bu program─▒n nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ anlatm─▒┼č. Oradaki ad─▒mlar─▒ da takip edebilirsiniz.

1 Like

Grub Customizer grub2 ile ├žal─▒┼čm─▒yordu, proje de ar┼čivlenmi┼č, kullanmamak daha iyi olur.

3 Likes

Evet ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒n─▒ g├Ârd├╝m. Uyar─▒ i├žin te┼čekk├╝rler. Konu hala g├╝ncel. Eskiden ne kolayd─▒. 2 g├╝nd├╝r u─čra┼č─▒yorum yapamad─▒m bir t├╝rl├╝.

Manuel kurulum ad─▒mlar─▒n─▒ d├╝zg├╝n ger├žekle┼čtirdi─čine emin misin? E─čer ki d├╝zg├╝n ger├žekle┼čtirdiysen ve hala olmuyorsa farkl─▒ bir tema dene. Farkl─▒ temada oluyorsa kurmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n temada s─▒k─▒nt─▒ var. Olmuyorsa ya kurulum ad─▒mlar─▒n─▒ yanl─▒┼č yap─▒yorsun ya da resmi sitede bahsedilen kurulum ad─▒mlar─▒ yanl─▒┼č.

1 Like

Sorunu ├ž├Âzd├╝m. FedoraÔÇÖda tema y├╝klemek i├žin 3 farkl─▒ grub2 configÔÇÖi ayn─▒ anda ayarlamak gerekiyor.
1- grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg
2- grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
3- UEFI: grub2-mkconfig -o /etc/grub2-efi.cfg - Legacy: grub2-mkconfig -o /etc/grub2.cfg
Sistemi yeniden ba┼člatt─▒─č─▒mda tema y├╝klenmi┼č oldu, farkl─▒ boot zamanlar─▒nda config ayarlar─▒ yap─▒l─▒rsa sorun ya┼čan─▒yor gibi g├Âr├╝n├╝yor. Farkl─▒ grub2 configÔÇÖleri varsa, sistem otomatik olarak grub2 ayarlar─▒n─▒ s─▒f─▒rl─▒yor gibi g├Âr├╝n├╝yor. Bu nedenle ayarlar─▒ ayn─▒ anda yapmak gerekiyor. Yard─▒mc─▒ olan herkese te┼čekk├╝r ederim. @Valentinus @wise @yusufipek

3 Likes