Farklı disklerdeki işletim sistemlerini GRUB'ta göstermek

Hepinize iyi akşamlar dilerim. Yeni başlayan ve Dual Boot yapan arkadaşlara çözüm sunmak istiyorum. Umarım işinize yarar.

Aynı diskte birden fazla işletim sistemi kullanıyorsak GRUB genelde otomatik olarak algılar ancak benim gibi 2 farklı disk kullanıyorsanız algılayamaz. Algılaması için 2 işlem yapabiliriz. Bunlardan biri daha zor diğeri ise çok basit ama ikisi de kısa yöntemler.

Bu rehberde örnek olarak aşağıdaki şekilde göstereceğim, sizlerde farklılık olabilir. Kendinize göre düzenlemeniz gerekir.

Benim HDD ve SSD’m var. SSD’de Arch Linux, HDD’de Windows 10 ve Android TV kurulu. SSD üzerindeki Arch Linux’un GRUB menüsü, diğer diskteki işletim sistemlerini otomatik algılamıyor. Rehberde HDD: /dev/sda, SSD: /dev/sdb olarak anlatılmaktadır.

1) OS-Prober ile diski göstermek.
OS-Prober’e diski göstererek algılayıp GRUB menüsüne eklemesini sağlayabiliriz. Bunun için kullandığınız dağıtıma os-prober ve update-grub paketlerini kurmalısınız.

SSD üzerindeki GRUB’a Windows 10 ve Android TV’yi göstermek için:

Kod:

os-prober /dev/sda

Yazıyoruz ve OS-prober’in /dev/sda içine kurulmuş işletim sistemlerini algılamasını sağlıyoruz.

OS-prober’in algıladığı işletim sistemlerinin GRUB menüsünde görünmesini sağlamak için sudo update-grub yazarak GRUB menüsünü güncelliyoruz.

Bu işlem işe yaramadıysa biraz daha uzun olan 2. yönteme bakınız.

1. GRUB menüsüne elle işletim sistemini eklemek.
    Öncelikle GRUB’a eklemek istediğiniz işletim sistemini boot eden dosyaların hangi diskin hangi bölümünde olduğundan emin olmalısınız. Windows yaklaşık 50 MB’lik bir kısımda saklar bunu, hangisinde olduğunu görmek için: lsblk yazın. Ardından her diskin her bölümü kaç MB olduğuyla birlikte terminalinizde görünecektir. Örneğimize göre Windows 10 işletim sistemi /dev/sda1 içerisinde kurulu. GRUB’a manuel olarak ekleyebilmemiz için UUID’sini öğrenmemiz gerekiyor.

Bunu şu şekilde yapmalıyız: blkid /dev/sda1.

UUID kısmını kopyalamalıyız. Ardından /etc/grub.d/40_custom dosyasını nano ile açmalıyız (Ben vim kullanıyorum ancak bu rehberi yeni kullanıcılara uygunanlatmak istediğim için bu rehberde Nano’yu öneriyorum.) Bunun için sudo nano /etc/grub.d/40_custom yazmamız gerekiyor. Açılan dosyada (UUID yapıştır) yazdığım kısma UUID’yi parantez olmadan yapıştırıp sonra da dosyayı CTRL ve X tuşuna aynı anda basarak kaydedin.

Kod:

menuentry "Windows 10" { insmod ntfs search --no-floppy --set=root --fs-uuid (uuid yapıştır)
ntldr /bootmgr }

Ardından az önce elle eklemiş olduğumuz Windows 10’u GRUB menüsünde görmek için GRUB’ın config dosyasını güncelleyelim. Bunu şu komutla yapmalıyız: sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg. Bu komutu yazmamız ardından sistemi yeniden başlattığınızda GRUB menüsünde işletim sistemleriniz görünmeli ve açılmalıdır.

7 Likes

Çok teşekkür ederim verdiğiniz faydalı bilgilerden dolayı. Ben tek HDD si olan laptopuma windows kurulu sistemin yanına linux kurmak istedim. Kurulumda Windowsun EFİ kısmını EFİ/Boot seçip ayırdığım 20 GB lık kısma linux kurdum. Grub açılış menüsü gelmeden direk linux sistemi açılıyor. Grub menüsünde windowsu nasıl ekleriz. Şunuda merak ediyorum Grub dosyası EFİ bölümüne yazılıyor. BIOS açılışta Linux ve Windows seçeneği geliyor. Bahsettiğim şekilde yapılan Kurulum sonunda 1.olarak Windowsu mu göstermeliyiz. İşin içinden çıkamadığım için sormak zorunda kaldım. yardımcı olursanız sevinirim.