F-Droid'den keşfettiğim ve kullandığım bazı uygulamalar

Ghost Commander

Telefonlar için total commander klonu. Dual panel dosya yöneticisi yani. ftp vb birden çok dizinde boğuşanlar için birebir.

NewPipe

Meşhur reklamsız youtube uygulaması. Bence alternatif youtube uygulamaları içinde en iyisi. En sevdiğim 2 özelliğinden 1ncisi Legacy isimli eski cihazlara destek veren versiyonu olması. 2ncisi de yt altyazılarını srt formatında indirmesi. Deepl ile bazı altyazıları tercüme ettirip kullanmıştım zamanında.

OSMAnd+

Open Street Map için android istemcisi. Ticari navigasyonlardan daha gariban olduğunun farkındayım fakat inatla kullanırsanız, askerler gibi harita okuma ve yön bulma becerilerinizi muazzam arttırıyor. Balık yemeyi değil, balık tutmayı… :stuck_out_tongue:

Bubble

Su terazisi uygulaması. Çerçeve vs asarken kullanıyorum

Tape Measure

Cetvel uygulaması. Açıklamasında tarif edildiği gibi kullanırsanız, ihtiyacınız olduğunda doğruya yakın ölçümler yapabilirsiniz. Ayrıca geliştiricisinin sayfasında zar atma vb başka küçük uygulamalar da var, bakmanızı öneririm.

Blockinger

Tetris klonu

NoiseCapture

Ses ölçer. İş yerinde hangi psu daha gürültülü diye seçerken elimizde data olsun diye kullanmıştık. Data insan beyanından daha iyidir çünkü. Patron öbürü daha sessizdi derse kanıtlayabiliyorsunuz :stuck_out_tongue:

Bunlar haricinde el feneri, barkod okuyucu vb gibi bi kaç tane daha kullandığım uygulama vardı ama artık muadilleri yeni telefonumda yerleşik geldiği ve daha pratik erişilebildiği için onları listeye eklemedim.

Listede verdiğim uygulamaların F-Droid’de daha iyi alternatifleri var mı bilmiyorum. Varsa belirtinirseniz seve seve kullanırım. Siz de F-Droid’den veya başka kaynaklardan bildiğiniz özgür veya açık kaynak uygulamaları yazarsanız liste gelişmiş olur. Sağlıcakla…

3 Likes

Merhaba, öncelikle elinize sağlık. Teşekkürler paylaşımınız için. Fdroid de baktığımda hepsi özgür yazılım şeklinde görünüyor ama çok aşina olmadığım için uygulamara tekrar sorma ihtiyacı hissettim. Gerçekten hepsi özgür yazılım mı? Malum özgür yazılım, açık kaynak ve her ikisini de içeren farklı farklı variyantlar mevcut olabiliyor.

1 Like

Bende birkaç tane öneride bulunayayım :grin:

Harcamalarınızı ve gelirlerinizi yönetebileceğiniz bir uygulama.

Herkesin bildiği bir uygulama . Bir terminal emülatörü.

Reklamsız, anonim(opsiyonel) şekilde kullanabileceğiniz Spotify ve YouTube müzik istemcisi.

Resim boyutlandırma, birleştirme, exif data silme gibi birçok özelliğe sahip bir fotoğraf uygulamasıdır.

Ekranı siyah beyaz yapma, sonsuz kaydırmayı engelleme, rahatsız etme modu, uygulama deaktive etme gibi özellikleri var.

Dijital detox yapmaya yarayan güzel bir uygulama. Ben bunu ders çalışırken telefon ekranı dikkatimi dağıtmasın diye kullanıyorum. Gayet güzel bir şekilde çalışıyor.

Feeder işlevli bir rss istemcisi. Gayet güzel ve minimal bir istemci. Birkaç farklı istemci denedim en sevdiğim bu oldu.

Bu klavye uygulaması bazı uygulamalarda bilgisayar klavyesi olarak kullanıyorum. Esc, alt , ctrl, shift ve fonksiyon tuşları var. Termux gibi uygulamalarda çok işe yarıyor.

3 Likes

Dürüst olmak gerekirse detaylıca hepsine bakmadım, bakacak zamanım yok. Özgür yazılım ve açık kaynak ifadelerinin aynı şey olmadıklarını biliyorum. Özgür yazılım hassasiyeti olan varsa, F-Droid’de kaynak urlleri mevcut, gidip inceleyebilirler.

Mahremiyet konusunda ise bir sorun olacağını zannetmiyorum, F-Droid’de yayınlanmışlar nihayetinde…

1 Like

güzel uygulamalar teşekkürler. Termux’u ben de çok kullanıyorum. listeye eklemeyi unutmuşum. Hacker’s Keyboarddaki tab tuşu hayat kurtarıyor. :slight_smile:

Open Camera’yı da listeye ekleyelim. Manuel kamera ayarlarına izin vermeyen telefonlar için birebir

Antivirüs sayılır.

Kullandığım en hafif launcherlerden biri ve ayrıca launcher kategorisinde açık kaynak denilince akla gelen ilklerden.

Retroarch gibi çoklu emülatör. Kullanımı biraz dava kolay.

Sağlık kaydı tutabileceğiniz program. Tansiyon, su içimi, kalori, kilo vb hepsinin kaydını tutabileceğiniz program.

Üstte arkadaş bir uygulama önermişti gelr gider takibi için. Onun yerine bunu öneriyorum. Sebebi ise %70-%80-%90 değil %100 ücretsiz olması.

İnternet radyoları dinlemek için.

Pinball oyunu. Dikkat, sakinleştirici sesler içerir.

Pixel dungeon denince akla ilk gelen oluşumlardan sayılır.

Hafif 17 oyunluk kart oyunları.

Eğer telefonunuzda yerleşik gelen gece ışığı vb tarzında program yoksa hayat kurtarıcıdır.

Benim ekleyebileceklerim bu kadardı. Aslında bunun 4-5 katı rahatlıkla var ama tekrar tekrar yazmaya gerek yok. Sadece çok bilinmediğini düşündüklerimi ekledim. Normalde telefonda 100 uygulama yüklüyse 60-70 rahat açık kaynaktır dikkat etmeye çalışıyorum.

2 Likes

medilog validenin çok işine yarayacak, güzel liste teşekkürler