Execheap nedir?

Merhabalar herkese.
Bug├╝n Fedora 39 y├╝kledim. Linux d├╝nyas─▒nda yeniyim. Kurulumdan sonra YouTubeÔÇÖda g├Ârd├╝─č├╝m birka├ž basit ayar (https://www.youtube.com/watch?v=RrRpXs2pkzg) d─▒┼č─▒nda bir ┼čey yapmad─▒m. SteamÔÇÖden Battlefield 1 indirdim ve oyunu a├žmak istedi─čimde b├Âyle bir ┼čeyle kar┼č─▒la┼čt─▒m. Oyun a├ž─▒l─▒yor fakat bunun ne oldu─čunu ├žok anlamad─▒m.

SELinux ve execheap nedir? Bu problem ├Ânemli bir ┼čey midir yoksa ÔÇťallow selinuxuser to execheapÔÇŁ b├Âl├╝m├╝ndeki i┼člemleri yap─▒p ge├žmeli miyim? Birileri a├ž─▒klayarak yard─▒mc─▒ olursa ├žok sevinirim. Herkese iyi forumlar. :slight_smile:

1 Like

Merhaba dostum foruma ve Linux d├╝nyas─▒na ho┼č geldin! :slight_smile:

SELinux ├žekirdek seviyesinde i┼člemlerin neye eri┼čip eri┼čemeyece─čini belirleyen bir g├╝venlik sistemi. ├ľzellikle ┼čirketler ve sunucular i├žin ekstra ├Ânemli olabiliyor ├ž├╝nk├╝ zararl─▒ bir yaz─▒l─▒m bula┼čt─▒─č─▒nda e─čer ki iyi bir SELinux politikan varsa son savunma mekanizmas─▒ olabiliyor.

Konu hakk─▒nda daha ├Ânceden bir video ├žekmi┼čtik kanalda:

Execheapse bir SELinux uyar─▒s─▒:

Execheap hem yaz─▒labilir hem de ├žal─▒┼čt─▒r─▒labilir olarak i┼čaretlenmi┼č y─▒─č─▒n bellek anlam─▒na gelir [1][2]. SELinux uyar─▒lar─▒ ba─člam─▒nda, bir i┼člemin ayn─▒ bellek b├Âlgesine yazmaya ve bu b├Âlgeden y├╝r├╝tmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ g├Âsterir, bu da istismarlar─▒ m├╝mk├╝n k─▒labilir. SELinux, g├╝venlik nedeniyle varsay─▒lan olarak bunu engeller.

Bahsetti─čin ba─člamda izin vermende sak─▒nca yok. ─░yi e─členceler! :slight_smile:

3 Likes