Eski Telefonda Custom Rom sorunları

Merhabalar. Elimde Lenovo A5000 model telefon var. Arkasında Samsung, xiaomi falan yazmadığı için de rom desteği bir hayli yerlerde geziyor. Çok araştırdım çok rom denedim, özellikle de xda forumundan. Adamlar romları paylaşmış linkleri kırık, gerekli fix ziplerini paylaşmışlar drive linki izin istiyor falan. En son forumda ilgili konuda münasip bir dille küfrü basıp çıktım.

Sonuç olarak bulabildiğim en işe yarar rom Android 5.1.1 olanların içinden DRT Resurrection Remix oldu. Ama bunda da şöyle bir sorunum var: Kafasına göre, ne oluyor da bu oluyor bilmiyorum, ayarlar uygulaması bozuluyor. Ve o bozulma gerçekleşti mi ayarlara sadece bildirim çubuğundan girebiliyorum. Girsem bile hiçbir seçeğene giremiyorum tıkladığım an ayarlar durdu deyip uygulamadan atıyor. Sorun ne anlamıyorum. Hiçbir şekilde düzelmiyor. Tek çözüm romu yeniden yüklemek oluyor. Svenmax recovery yüklü, başka recovery desteği yok olanlar da zaten çalışmıyor. Root işlemini magisk ile yapamıyorum sürüm notlarında gayet iyi bir şeymiş gibi ‘‘we are hopping minimum support to android 6’’ yazdıkları için, supersu kullanıyorum mecbur. Gapps yüklemek istemiyorum ama pico sürümü kenarda duruyor zorunda kalırsam diye, micro g kullanmak istiyorum. Çözüm önerileriniz neler?

Reis maceranı özet şeklinde yaşadım, Rus forumlarında falanda dolaşmışsın :D. En sonunda XDA’ya serzenip basıp çıkmışsın şu şekilde;

Zaten biliyorsun Custom ROM işi çok gudubet bir şey, LineageOS sana official destek vermiyorsa zaten yandın. Uğraşta bul, çekilmez yemin ederim. Sat telefonu yeni cihaz al.

Benimde benzer bir anım olmuştu, yalnız problem ROM’da değildi TWRP’deydi;

Arkadaşımın eski telefonu için gerekli ROM’u ve sürümleri bulduk bir şekilde oradan buradan. Yalnız üst üste denememize rağmen bir türlü TWRP’yi atamıyoruz, stock recovery’e atıyor almıyor TWRP’yi. Arkadaşımda o sırada bana; “Hep senle ne zaman teknolojik bir şey yapmaya kalkışsak hiç yaşanmayacak problemler yaşıyoruz” diyor, haklı da hayatımda yaşamadığım problemleri onunla beraber yaşıyorum :D. Neyse 3 saatlik uğraşlar sonucu TWRP sürümü değiştire değiştire deneye deneye bir şeye ulaşamadık. Ondan sonra bir YouTube’da aratalım dedik bizim modele TWRP atan var mı diye, bir tane İngilizce bile konuşamayan hintli abiye geldik bir şeyler anlatıyor anlamıyoruzda. Adam anlatırken bir anda yükleme yaptıktan ve ODIN moddan çıktıktan hemen sonra telefonun arkası açıkken bataryayı tak çıkar yaptı ve Recovery Modu açtı, ilk başta stok açıldı sonra bataryayı yine tak çıkar yaptı bu sefer TWRP açıldı :D. İnanmak istemedim, böyle saçma sapan bir sebepten ötürü başarısız oluyor oluşumuzu kendime yediremedim, adam bir de “Şak Şak” diyordu bunu yaparken… Sonra denedik, ve 3. denemede TWRP açıldı. O günden sonra teknolojiyi pozitif bilimle değil simyacılıkla çözeceğim kanaatine vardım. Bu adam bunu nasıl bulmuştu? Ve neden işe yarıyordu? Sinir oldum yahu, ben her mantıklı insan gibi TWRP sürümü değiştirmeyi deniyorum, kablonun sağlamlığını kontrol ediyorum adam “Şak Şak” yaparak bataryayı değiştirip çözüme ulaşıyor. Dedim bundan sonra mevzu simyada, deneye yanıla bulunacak problemler. O günden sonra mantıkla teknoloji olmaz bunu anladım.

Senin konuyla da alakasız yazdım kusura bakma, ama çözüm ne bilmiyorum açıkçası cihazını satıp başka cihaz almaktan başka. Tüm linkler kırık ROM için, stabil ROM’da yok piyasa da kullanabiliyorsan Stock kullan.

1 Like

Yani… Satma konusunda haklısın ama öyle bir noktaya gelmiş ki satsan satılmaz atsan atılmaz. Koydun diyelim 500-600 liraya, bizim ölücü milletle uğraştığına gram değmez açıkçası. Hem de evdeki kimsenin ana telefonu değil öyle hobi gibi uğraşıyorum.

Evet o forumdakini yazan benim :smiley: ondan münasip bir dille küfrü basıp çıktım yazmıştım.

Stock kullanırız kullanmasına ama 4 GB dahili depolama çok sıkıntı oluyor. Üstüne üstlük Universal debloat aracı da android 5 ve altına işlemiyor. Hani desem Stock Android 5 kursam üstüne debloat yapsam. Tut ki yaptın resmi gapps performansın içine edecek bu sefer. Ram 1 GB malum.

Cevap için teşekkürler ben de kimse yazmıyor diye üzüldüydüm.

Sizin durum da çıldırmalıkmış. Cidden teknolojide öyle bir şeylik var. Hiç ihtimal vermeyeceğin bir yöntemden, hiç ihtimal vermeyeceğin sorunlara-ya da çözümlere- ulaşabiliyorsun. Mantık sınırlarını aşıyor bir süre sonra.

Vallahi öyle reis, sanarsın vudu büyüsü yapıyoruz. Hiç olmadı telefonunu sunucu falan yap. FTP sunucusu falan olarak kullanabilirsin. Aklıma başka yararlı çözüm gelmedi :D. İyi forumlar, ben uyumaya gidiyorum.

1 Like

Yani açıkçası çok cevap verebilecek bir şey yok. Bazı telefonlarda custom rom desteği sıkıntılı dolayısıyla satın alırken bunu göz önünde bulundurarak almak lazım. Bir diğer opsiyonunuz custom rom yapmayı öğrenmek olur ama o da 1 saatte öğrenebileceğiniz kolay bir iş değil maalesef.

1 Like

Device Tree cikartip kernel source’u bulduktan sonra cok kolay bir islem aslinda ama kernel source cikartmak biraz uzun bir islem. Bu aralar device tree çıkartma uzerinde çalışıyorum. Tam anlamiyla cozdugum zaman bir rehber acarim. Derleme isi kolay zaten onun rehberini yarim saatte bile yapabilirim.

Olsa iyi olur vallahi hocam ya. Şu telefon en azından android 6 olup zamanın temel ihtiyaçlarını yerine getirse içim rahat edecek. Bir de lanet bir tablet var elimde. Alcatel Pixi 3 (10) diye geçiyor. O kadar lanet olası bir tablet ki, bırakın linkleri kırık ya da uyumsuz olan romları… Ortada rom yapan yok. O kadar sırt çevrilmiş yani. TWRP derleyip köşeye atmışlar bu kadar. O da pek bir işe yaramıyoe zaten root edeyim desen hadi magisk zip’ini TWRP üzerinden yükle, tablet android 5. Doğru dürüst root özelliklerini kullanamıyorsun. Bir program sen root olmuşsun tamam abi diyor, diğeri önce root ol sonra gel diyor.

Tamam cihazlar eski ama atsan atılmaz satsan satılmaz cihazları insan en azından temel özelleriyle hobi olarak da olsa kullanmak istiyor.