Eski Sürüm Android Kullanırsak Ne Olur?

Arkadaşlar nerede görsem hep bir Android 10 ve altına bir yerme, eleştirme, iki eli kanda olsa önermeme gibi konuşmalar görüyorum. Mantıken programların desteği bitmediyse, bilinçli bir kullanıcıysa sorun çıkmaması lazım. Her yeni Android’de olduğu gibi sürüm yükseldikçe işlem ve depolama yükü artıyor. Custom Rom tarafında eğer amacımız görüntü ve makyaj değilse neden düşük sürüm Android kullanmayın diyorlar? Mesela kendimden örnek vereyim Android 8 kullanıyorum. Telefon Honor 7C (hiçbir yerde custom rom desteği yok) kullandığım süre içinde bir kere bile keşke Android sürümümüm daha yüksek olsaydı diye bir cümle kurmadım. Daha yüksek Android sürüm kullanmanın, 12-13 kullanın demenin mantığı nedir bilen biri açıklayabilir mi? Gerçekten bulunmaz Hint Kumaşı arar gibi yüksek ve son sürüm Custom rom aramalı ve kullanmalı mıyız?

Yani bence Android 9 - 10 kullanmak kafi ama öyle öneriler okuyorum ki adam ölüm döşeğinde olsa 13’ten aşağısını kullanma minimum 12 kullan diyecek neredeyse.

Suan icin 8 minimum olmali, 9 ve ustu ideal. Aksini iddia edenin bilgisi yoktur.

android 5 kullanıyorum zararı nedir

not: ciddiyim. telefonumu bozdum ve bir yıldır android 5 ile takılıyorum.

Güvenlik konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Eski sürümler açık bulundurabiliyor.

valla ilk zamanlar zaten nonfree stock rom kullanıyorum diye interneti bile kapalı tutuyordum ama insan nefsine hakim olamıyor her zaman…

Uygulama destegi sınırda, yakin zamanda Android 4 gibi kesilecek. Ve güvenlik, Android 5’de bir suru guvenlik acigi var.

yupp çoğu uygulama yok. birkaç ay önce Tusky (mastodon istemcisi) desteği kestiğinde sudan çıkmış balığa dönmüştüm :smiley: zaten miadı gözümün önünde doluyor külüstürün, bırakmak yakın…

2 Likes

Quatro T1461. Geçen kapandı açılmadı, yedek telefon gibi kullanıyordum. Güç tuşu bozuk sadece. Android 4.4.2

Konusunu açtığım Lenovo A5000. Ayar kısmı sıkıntılı onun dışında pek bir sıkıntısı yok. Android 5.1.1

Alcatel Pixi 3 10 Tablet. Pek bşr sıkıntısı yok hobi amaçlı kullanıyorum. Android 5.0.1

Şu güvenlik açığı falan filan bana göz korkutma gibi geliyor çünkü isterseniz yukarıda saydığım modellerin çıkış yıllarına bakın, kaç senedir kullanılıyorlar. Güvenlik olarak sıkıntı yaşamadım. Güvenlik açığı meselesini de anlamıyorum özet geçebilir misiniz? Mesela ben 1,5 sene öncesine kadar Win7 kullanıyordum yine güvenlik sorunum yoktu. Hani öyle anlatılıyor ki her bir şey kurmaya çalışırken sanki FBİ CİA kapına dayanacak, çeteler seni sokakta tenhada kıstıracak falan filan gibi saçma geliyor bana biraz. Ha programlar sırtını çeviriyor o bitiriyor zaten sürümü orada katılıyorum herkesle hemfikirim.

1 Like

Eski android sürümlerinde bulunan bir açık ile kişi hakkında bilgi toplanıp yine kişiyi dolandırmak ya da cihazını zombi cihaz yapmak için kullanabilirler. Sosyal mühendislik). Cihazına gelen mesajlar, mailler senin aleyhine kullanılabilir. Ayrıca cihazındaki şifreler, mail adresleri, telefon numaraları, ve cihazında bulunan çerezler ile hoşuna gitmeyecek şeyler yapılabilir. Sadece senin aleyhine değil: senin üzerinden cihazında hali hazırda iletişim kurduğun insanlara senin üzerinden dolandırıcılık yöntemleri kullanılabilir. Klavyen takip edilebilir. Ekran kaydın alınarak bankacılık uygulamalarına ulaşılabilir. Belki sms doğrulaması kullanıyor olabilirsin :slight_smile: dert değil, çerezler bunun için zaten. Ayrıca telefonuna gelen sms’ler başka bir cihaza yönlendirilebilir. Bunların hepsi bir açık yüzünden başına gelebilir. Bu konuyu sadece cihaz yazılımı olarak düşünmekte yanlış olur çünkü kurulu program ya da uygulamaların eski sürümündeki açıklarda kullanılabilir. İnternette buna benzer bir çok olay var. İsmini hatırlayamadığım bir şirketin geliştirdiği yazılım sadece cihazına sms göndererek güncel açıklardan faydalanıyor ve kişinin hiç bir şey yapmasına gerek kalmadan cihazdaki tüm veriyi şirkete aktarıyor ayrıca cihazı takip etmeye devam ediyor. Bilen arkadaşlar ismini belirtirse sevinirim.

1 Like

Android 9 kullanıyorum bir sorun yaşamadım yazılımsal anlamda.

Ne kadar eski olduğuna bağlı olarak bazı uygulamaların son aldığı güncellemeleri aynı kararlılıkta almayabilirsin. Güncellemeyi alırsın fakat aynı özellikleri elde etmeyeceğin uygulamalar olabilir. Onun dışında güvenlik konusunda epey yorum yapılmış gibi zaten.

Sosyal mühendislik kısmında haklısınız ama ona kandıktan sonra android sürümünün pek önemi kalmıyor ki.

Çerezler diyorsunuz, bundan önce hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz başlıklı konu açmıştım. Orada hesap gerektiren siteler için ayrı, araştırma yapılacak işler için ayrı tarayıcı kullanmayı doğru buluyorum demiştim. İş gene dönüp dolaşıp kullanıcıda bitiyor. Sistemin en güncel versiyonunda bile olsan seni bir yere kadar koruyor. Kalan kısım yine sende.

Ben bu olayları hep şuna benzetiyorum:
Wifi saldırılarında Evil twin yani şeytani ikiz diyebileceğimiz bir saldırı yöntemi var. Bu yöntemde kurbanın ağının aynı isminde ve şifresiz klon bir ağ ayarlanır ve orijinal ağa erişim de kısıtlanır. Böylece kurban kendi internet ağına giremeyip kendi ağıyla aynı olan klon ağa şifresiz olana girer. Buna girerken de ekranda orijinal ağın şifresini yazması gerektiği aksi takdirde bağlanamayacağı görüntülenir. Kurbanımız da internete erişmek istediği için şifreyi girer. Bu şekilde klon ağ kapanır, saldırgan orijinal ağın şifresini öğrenmiş olur. Şimdi buradaki sıkıntı kurbanın kullandığı işletim sisteminin güvensiz olması mı yoksa kurbanın bilinçli bir tüketici olmaması mı?

Haklısınız elbette iş kullanıcıda bitiyor. Sistemler bilinçsiz kullanıcılar bu tür eylemleri gerçekleştirdikten sonra sistemsel bir açıktan faydalanarak yapılabilecek eylemleri en aza indirgeme üzerine geliştirilir. Yani verdiğiniz örnekteki kullanıcı kandırıldıktan sonra saldırganın neler yapacağını o anki sistem açıkları belirler. Örneğin kullanıcı http kullanıyorsa saldırgan o kişinin ağından veri alabilir. Bunun yerine kullanıcı sistemini ve uygulamalarını güncel tutarak https kullanıyor olsaydı saldırganın alabileceği veriler sınırlı olacaktı. (Ayrıca güncel wifi güvenlik protokollerini kullansaydı.)Sonuç olarak kişi ne kadar bilinçli olursa olsun eğer sistem zafiyeti fazla ise alacağı zararda fazla olacaktır. Bilinçli kullanıcılar ve güncel sistemler zararı en aza indirger diye düşünüyorum

Şeyden dolayo biraz hararetlenmiş olabilirim kusura bakmayın, ülkemizdeki teknoloji kullanımı çok bilinçsiz. Yani mesela iphone alan kendini çok güvende hissediyor başına bir iş gelmeyeceğinden emin dolanıyor ya da başka örnekte açık açık gizlilik ihlali yapmış bir programın Play Store yorumlarında ‘‘şu şu tarihte programı indirdim, verilerimin satılması pazarlanması vb durumlarında yasal haklarımı kullanacağımı beyan ederim.’’ Gibi komik şeyler görüyoruz.

1 Like