Eski Laptop'u Server, Vds'e dönüştürmek

Elimde 8gb ram’e ve 4 çekirdekli işlemciye sahip eski bir laptop var. Bu laptop’u server’a dönüştürmem mümkün mü?

Elbette mümkün, ancak ne istediğine göre farklı bazı adımlar izlemelisin:

• Eğer sadece yerel ağda (LAN) erişmek yeticekse bu laptopa grafik arayüzsüz bir işletim sistemi yükleyip (Debian iyi bir seçim olabilir) internete bağlaman yeterli, bundan sonra istediğin zaman ssh ile laptopa erişip istediğin uygulamayı kurabilirsin
  • Eğer dış ağdan da erişmek istiyorsan yukardakilere ek statik ip alabilirsin veya dynamic dns denen servisleri kullanabilirsin (bkz. noip). Ancak ddns için modeminden port yönlerdirme yapman gerekiyor (statik ip’de böyle bir durum var mı bilmiyorum).
    Geçtiğimiz yaz ben de eski bir bilgisayarı sunucu yapmaya girişip içine gitea kurmuştum ama modemimin port yönlendirmesi bozuk olduğu için yapamamıştım.
1 Like

Selam konuya geri döndüm. Acaba hangi dinamik dns servisini önerirsiniz? Ve nasıl bir port yönlendirmesinde bulunmam lazımdır?

Port yönlendirmesi kısmına şimdilik gözardı ederek şöyle bir öneride bulunabilirim. DDNS servisleri ile uğraşmak yerine direk Cloudflare’ye domainini bağlayabilirsin. Cloudlfarenin DDNS gibi çalışması için ufak bir script kullanabilirsin. 5 dk (veya 1 dk) da bir script çalışır. Senin güncel IP’ni (yani DNS A kaydını) Cloudlfare nezdinde günceller. Böylece hem sen tekrar tekrar güncellemekle uğraşmazsın hem de zararlı trafikle daha az karşılaşırsın. Üstelik isteğine göre Cache ve CDN desteğini de ücretsiz olarak almış olursun. Bu önerim bir web sunucusu gibi HTTP/HTTPS gerektiren bir servis için kullanacaksan işe yarar. Yani çözüm sunucuyu ne için istediğine göre değişir. Ne için kullanacaksın kısacası?

3 Likes

Sunucuya Nextcloud kurmak istemekteyim. Büyük oranda depolama için kullanacağım ama içerisine farklı araçlarda kuracağım (Vaultwarden vs.)

Evet mümkün. Hatta docker ile kurarsanız biraz daha (bence) temiz bir yol izlemiş olursunuz. Uzun bir süredir bir şey kuracağım zaman ilk docker ile kurulum mümkün mü diye bakıyorum. Cloudlfare Tunnel → Docker Container → Nextcloud araçları gibi bir yol izleyip istediğiniz şeyi gerçekleştirecek bir sunucu kurulabilir. Cihazınızın Ram, Cpu ve Dahili disk gibi komponentleri bu setup için uygun mu onu deneyip göreceğiz.

Kurulum ile ilgili de birkaç video önerebilirim.

3 Likes

Becerebilirsem konuya geri dönücem önerileriniz için teşekkürler.