Eski HDD'nizi Nasıl Değerlendirsiniz?

Bu rehberdeki bazı işlemler Harici Disk’inize zarar verebilir, bu durumda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

Tavsiyem kenara attığınız bir Harici Disk varsa veya yeni bir Harici Disk aldığınızda boşta kalan Harici Disk’inizin durumu kötü ise yapmanız. Birincil Harici Disk’inize yaptığınızda bozulabilir veya tamamen kullanılamaz hale gelebilir.

1. Diskimizdeki Tüm Sektörleri Temizlemek
Sektör derken aklınıza sadece bozuk sektörler gelmesin, tüm sektörlerden bahsediyoruz :slight_smile:
Bunun için Low Level Format denilen bir yöntem kullanacağız.
Bunun için HDD Guru LLF Tool dosyasını indiriyoruz. Ben burada anlatım amaçlı WinPE kullandım siz isterseniz başka şekillerde de kullanabilirsiniz. (Bilgisayarınız sisteminin yüklü olduğu diskde KESİNLİKLE yapmayın!)

Burada diskinizi seçin, fakat dikkatli olun istemediğiniz bir depolama aygıtını seçmeyin.
Continue >>> Yazısına basın.

Karşınıza böyle bir ekran çıkar, isterseniz S.M.A.R.T verilerinizi ilgili menüden bakabilirsiniz fakat bizim girmemiz gereken yer LOW-LEVEL FORMAT kısmı.

Burada öncelikle Perform Quick Wipe (just remove partitions and MBR) seçerek FORMAT THIS DEVICE diyelim. Bu hızlı olacaktır fakat bundan sonra bu tiki tekrar kaldırarak aynı seçeneği seçeceğiz. İşte bu kısım diskinize, donanımınıza bağlı olarak 24 Saati bulabilir.

• İlk olarak Quick Wipe attık böylece diskteki bölümleri silmiş olduk ve ayrıca MBR de silindi bu şekilde diskimiz tek bir kısma toplandı, fakat MBR silindiği için şuan Çevrimdışı olarak nitelendirilebilir.

• Ardından Low Level Format denilen işlemi gerçekleştirdik. Bu kısımd diskimizdeki tüm sektörlere 0 yazıldı. Yani eğer ki 000100100 olan sektörler vardı ise bunlar 000000000 oldu böylece diskimiz tamamen temizlendi.

Not; Aşırı büyük disklerde bu işlem diskin manyetiğini bozabilir, uzun süre diskin üzerine 0 yazılması sonucu disk yıpranabilir. Sorumluluk size ait.

2. Diskimizdeki Bozuk Sektörlerin Üstünü Örtmek

Bozuk sektörler genelde düzeltilemez, bu sebeple onların üstüne yazılmasını engelleyerek onların Üstünü Örtmüş Olursunuz bu veri kaybını en aza indirir. Bunu HDD Regenerator ile yapacağız.

NOT; Çok hasarlı veya çok eski disklerde (ayrıca çok büyük disklerde) bu işlem aşırı miktarda diskte azalmaya sebep olabilir, işlem sonucu belki 100GB’dan fazla bir kısım yazılamaz olarak işaretlenebilir. Sorumluluk size ait.
VE BU İŞLEMİ LÜTFEN 1. ADIMDAN HEMEN SONRA YAPMAYIN DİSKİ ÇOK FAZLA ISITABİLİRSİNİZ!

Bu ekranda Bootable USB Flash kısmını seçelim.

Kullanmak istediğiniz USB Flash’ı seçin.

image
Burada hemen yeniden başlatarak boot etmek isterseniz YES diyebilirsiniz. (Eğer istemiyorsanız tabii ki NO’ya basın :smiley: )

Bu kısımdan sonra USB ile açalım programı. Bunun için aşırı değişken yöntemler var bunu Google Amca’ya “boot menu key on ASUS motherboards veya laptops” gibi yazarak bulabilirsiniz. Aklınızda bir fikir oluşması için eski de olsa bu yazı işinize yarayabilir.

Bu ekran sizde pencere olarak tabii ki çıkmaz örnek olması için koydum, burada 2 yazacağız.

Burada direkt taramadan sonra onarıma geçmek için tavsiyem 1 yazmanız fakat isteğe bağlı 2 seçeneği ile direkt onarıma geçmeyebilirsiniz. Ya da 3 ile kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bu tarz bir ekran farklı şekillerde çıkabilir. Bu süreç diskin büyüklüğüne göre saatler sürebilir.

• Şimdi burada ne yaptığımızı söyleyelim, öncelikle program diskimizde bulunan geç tepki veren sektörleri buldu. Sonra bozuk sektörlerimizi buldu ve son olarak bunları yazılamaz olarak işaretledi. Böylece olası veri kayıplarından kurtulmuş olduk.

• Bu işlemden sonra diskinizin depolamasında biraz değişim olabilir eskiliğine ve sektörlerin bozukluğuna bağlı 10GB kadar bir azalma olabilir. Fakat bu daha büyük ve daha eski disklerde belki 50-100GB gibi değerlere ulaşabilir. Bu değişimin sebebi, sektörlerin yazılamaz olarak işaretlenmesi. Kısaca BOZUK SEKTÖRLER BU YÖNTEM İLE DÜZELTİLMEZ SADECE ÜSTÜ ÖRTÜLÜR!

• Ek olarak not düşme gereği duydum, 1. Adımdan önce bu adımı da yapabilirsiniz size kalmış fakat içi dolu sektörler ile bunu yapmak bence çok sağlıklı olmaz yani ilk önce bunu yapmak(ya da sadece bunu yapmak) daha fazla sektör kaybına sebep verebilir.

• Ve son olarak bitişimiz, bu işlemler geçici çözümler olarak düşünülebilir çünkü bunlar kalıcı değiller arada tekrar yapabilirsiniz fakat asla sonsuza kadar gidemezsiniz bu şekilde, her diskin bir ömrü var. Eski disklerini değerlendirmek isteyenler için bu rehberi hazırlamak istedim…

1. Neler Yaptık?

2. Öncelikle sektörlerimizi tamamen temizledik, böylece bozuk sektörler daha kolay bulunabilir oldu.

3. Sonra bu ortaya çıkan bozuk sektörlerimizi yazılamaz olarak işaretledik.

4. Yazılamaz olarak işaretlemin sonucunda diskimizin bir miktarını kaybetmiş olduk.

5. Fakat diskimizin kaybettiğimiz kısmını eğer ki yazılamaz işaretlemeseydik bazı verilerimiz bozulabilirdi, bu sayede bozulmayı en aza indirmiş olduk.

5 Likes

Bunları bir linux dağıtımında nasıl yapabiliriz?

1 Like

O konuda çok bir bilgim yok, o yüzden yanlış yönlendirmek istemem. HDD Regenerator zaten USB’den açılıyor Low Level Format içinde tavsiyem WinPE kullanılabilir.
Ama belki şu yazı Low Level Format için işe yarayabilir. HDD Regenerator yerine de belki şu yazı faydalı olabilir.

Ayrıca adımlarda ne yapıldığını da açıkladım bunları linux da nasıl yaparım diye de araştırabilirsiniz.

Gerekli aparatları alır, modeme usb girişinden takar ve bulut sunucu alternatifi olarak kullanırdım.

1 Like

Sadece disk ile sunucu kuramazsınız ki, elinizde ancak eski bir PC ya da Raspberry Pi vs varsa home server ya da dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
Ek olarak Samba (yazılım) ve NAS araştırmanısı öneririm. :smile:

1 Like

Şuan sadece usb bellek ile yapıyorum gayet başarılı. Sizin dediğiniz biraz emek istiyor yanlış anlamadıysam. Modemimde böyle bir özellik bulunuyor.

Hmm, sanırım siz modem Multimedia Sharing yapıyorsunuz.
O da güzel bir fikirmiş, denenir. :+1:

Konu başlığı ve içeriği çok mantıklı değil. Bence “Eski HDD’nizi hayata döndürme” olabilirdi.

1 Like

Burada sadece hataların üstünü örtüyoruz o yüzden hayata döndürmek biraz yaniltmaca olabilir, sektörler sonradan çoğalır yani yine bozulur bu HDD bozulmadan son dönüş yani sadece geciktiriyoruz ne zaman bozulacağını

Kıymetli verileriniz için sorunlu disk kullanmak risklidir. Ama günlük önemsiz işleriniz için low level candır. Diskinizi çöpe atmak yerine gittiği yere kadar kullanabilirsiniz. Aceleniz var ise gnome-disk-utility gibi bir araçla format disk/slow (partitionı değil komple diski formatlamaktan bahsediyorum) yöntemini kullanmak işinize yarayabilir. Bu yöntemi kullanarak 10 yıldan daha yaşlı eski laptopımı ve badsectorlü diskini mutlu mesut kullanmaya devam edebildim)

2 Likes

Keşke HDD Regenerator gibi ücretli/kısıtlı sürüm kullandırtan bir programa birkaç ücretsiz alternatif de ekleseydeniz. İlerleyemeyince hevesim kırıldı. Şimdi Victoria diye bir program buldum orada deniyorum deneyeceğimi.

Not: Bu işlere daha önce hiç girmemiş kişilere tavsiyem, paranız varsa diskteki yedeklenmesi gereken bilgileri alın ve diski çöp kutusuna atın. İnternette bu tarz sorunlarla arama yaptığınızda bulabildiğiniz 2 adet bilgi var.

1. Tarama yapma. Tarama yapmak bir çözüm olmasa da her yerde üstüne basıla basıla sanki sorununuzu çözecek bir işlemmiş gibi tarama işlemi anlatılır önerilir. Yahu arkadaş ben sorunu taratarak buldum diyelim, çözümü ne? O yok işte tabiri caizse devlet sırrı mübarek.

2. En sonki işlemlere gelince sizi paralı/kısıtlı programlara yönlendirmek. Adım adım bulduklarınızı uygularsınız, bir de bakarsınız ki tam en son adıma gelmişsiniz programda işinize yarayacak işlem hemen sizden para dilenir… Ne heves kalır ne istek…

O yüzden sizlere tavsiyem, çok uğraşmayı seven biri değilseniz ve başınız bad sector gibi sorunlarla dertteyse direkt diski çöpe atın kafanız da cebiniz de rahat olsun. Aylık bilmem kaç dolar vermek yerine, en ucuz ssd ya da hdd alsanız bile kardasınız sayılır…

Bu arada konu sahibi yanlış anlamasın ben genel olarak yazdım. Yıllardır bu konularla internette çok dolaştım. Deneyimim bu şekilde.

1 Like