Eski bir laptop i̇çin hangi i̇şletim sistemini seçmeliyim?

2gb ram 2.16 ghz 64 bit caleron özellikli bir laptopum var üzerinde 8.1 Windows pro kurulu klasörler 15-20 saniyede açılmakta çocuklar kullanıyor eziyet çekiyorlar önemli olan tarayıcada rahat gezmek ve video izlemede sıkıntı olmaması hangi linux sistemi kurmalıyım sizce ? Biraz araştırdım linux mint ve lubuntu radarıma takıldı…

1 Like

Konudaki silinen yorumlar hakkında: ChatGPT kullanımı genel anlamda iyi bir şey değil özellikle böyle bir konuda. Dikkatli kullanılması lazım ve ChatGPT ile dağıtım önermezsiniz.

Dostumuz araştırma yapmış iki tanesi arasında kalmış bir de 10 tane ekstra dağıtım önermenin manası yok. Defalarca söyledim forumda yüzlerce dağıtım önermeyin yeni gelenlere kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor diye. :slight_smile:

İkisi arasından Mint’i kullanmanı tavsiye ederim. Lubuntu birazcık daha hafif ama Linux Mint daha iyi bir deneyim sağlayacaktır. Hafiflik konusunda şüphelerin varsa canlı masaüstü ortamında kurulum yapmadan test edebilirsin. Linux’u sıfırdan kurma videomda nasıl yapılacağını anlatıyorum.

6 Likes

Şimdi öncelikle wm("masaüstü ortamına benzeyen bir tür sistem- pencere yöneticisi ") kullanabilirseniz mesela icewm kolaydır gayet. icewm kullanan herhangi bir dağıtım olabilir. Ha ama eğer Mint yeterince performanslı gelirse orada kalın. Hakeza WM kullanmak biraz zorlayabilir.
Not: Mint üzerinde de icewm kullanılabiliyor olabilir eğer yüklerseniz.

2 Likes

Antix Linux’a bakabilirsin çok az kaynak tüketiyor. Eski donanımlar için güzel bir işletim sistemi bence.

2 Likes

1 gönderi yeni bir konuya bölündü: Linux Mint Kurulumda “partitions have been written but we are unable to inform kernel of the change” Sorunu

void linux öneririm, ilk kurulumdan sonra lxqt ile daha rahat edeceğini umuyorum.
en az ram kullanımı ve en hızlı sistem olacağına eminim, çünkü aynı konfigrasyona yakın bir cihaza kurdum, verimli şekilde kullanıyorum. xbps e alışık olmayabilirsin ancak bir süre sonra seveceksiniz :slight_smile: