Eski bilgisayarda Oyun ve farklı işler için Linux önerisi

Oyun ve farklı işler için işlevselliği ve kolaylığı açısından Nobara yüklemek istiyorum ama bir de size sorayım dedim.

Bilgisayarım bayağı eski, özellikleri:

İşlemci: i3-540 (1. nesil galiba) ( Şuan Windows 10 Pro 64-Bit kullanıyorum. )
Ram: 4 GB
Ekran Kartı: GeForce 210 (1 GB vram, DirectX 10’a kadar destekliyor)

Bu arada bunu şimdi kullandığım hard diskime kurmayacağım, bundan daha kötü bir bilgisayarım vardı o bozulunca 2. el olarak bunu almak zorunda kaldım, eski hard diskime kuracağım yani.

Windows’un durduk yere Ram’imizi sömürmesi canımı sıkıyor o yüzden bazen kullanmak için bunu kurmak istiyorum, sizce kurmalı mıyım?

Ağır gelir diyorsanız farklı bir öneriniz var mı? Belki çok seversem şimdi kullandığım hard diske kurarım, kim bilir? :smiley:

Not: Yeni kullanıcıyım, yani pek (neredeyse hiç) Linux bilmiyorum. Yusuf abinin çektiği videodan gördüm bazı şeyleri yüklemek için arayüzü sade geldi, halledebileceğimi düşünüyorum. :slight_smile:

Not 2: Yeni bir bilgisayar alabilecek gücüm yok, yani lütfen yeni bilgisayar önerisi yapmayın.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Linux tecrübeniz ne kadar?

1 Like

Sıfır denebilir, çünkü her kurduğum Linux dağıtımlarını pek kullanmadan kaldırdım, fakat Uçbirim falan kullanabilirim. İlgim alakam var yani.

Nobara Nvidia desteğinden dolayı seviliyor. Olabilir. Başlangıç için de uygun. Eğer ağır gelirse masaüstü ortamı değiştirirsiniz.

1 Like

Eyvallah o zaman indirmeye başlıyorum.

1 Like

Bu konuya sonradan bakacak yeni arkadaşlar için söylüyorum, aynı anda birden fazla şey yüklemeye çalışmayın :joy:

eski bilgisayar dedin mi en iyi eski bilgisayar dağıtımı antiX dır bence denemenizi tavsiye ederim

4 Likes

Oldukça benzer bir bilgisayarı kullanıyorum, sadece ram 8 gb ve ekran kartı nvidia 750 ti. Eğer rami 8 gb.'a arttırablirseniz, istediğiniz tüm linux dağıtımlarını kurabilirsiniz.

1 Like

antiX güzel gözükmüyor, biliyorum bir sürü özelleştirme yapabiliyoruz ama uğraşmak istemiyorum. Önerin için teşekkür ederim, bundan verim alamazsam denerim.

1 Like

Bu arada nedense Nvidia sürücüsünü kurduktan sonra ekranım küçüldü ve ne yaparsam yapayım (internetten araştırdım, olmadı) ekranı büyültemedim… O yüzden tekrar formatladım mecburen. (Kaldıramadım da bi acayip…)

Günlük kullanım gibi işler için Mint kullanabilirsin aslında. Şu an 21.2 versiyonu var en son. Birkaç sürüm eski kullanabilirsin cinnamon arayüzüyle birlikte. Hem çok kaynak tüketmeyen hem kullanıcı dostu arayüzü var. Daha hafif dağıtımlar da var tabii o tavsiyeleri de göz önünde bulundurmalısın.

2 Likes

Tabii ki denerim, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Birkaç gün denemek istiyorum Nobara’yı.

1 Like

Görünümü bir kenara bırakmanızı öneririm. Makyaj, yük demektir. 2 GB RAM ile AntiX kullanıyorum. Debian’ın yaptığı her işi de yapıyor. Hem de denediğim en hafif dağıtımlardan biri.

Hafif dağıtım arıyorsanız öncelikle görselliği ön plandan çıkarmanız gerekli. Yoksa 1-1,5 GB RAM kullanımına itersiniz sistem yükünü. Ben Antix’te 150-200 MB arası yük alıyorum. Kalan ram bende. :+1:

2 Likes

Nobara ile WM kullanıyordur herhalde hiç denemedim ama oluyorsa nobara’da kalabilir diye düşünüyorum.

1 Like

Şu ekran kartı sürücüsünü tekrar deneyeceğim, olmadı antiX’e geçerim yarın.

1 Like

Sürücüyü denedim yine 800x600 yaptı ekranı artmıyor da… Yarın antiX deneyelim :joy:
Umarım hep böyle olmaz…

Ekran görüntüsü:

Klasik nvidia sorunu hocam. Elle ekran kartını yüklemek lazım oluyor illa ki. Kullandığınız dağıtımda nvidia yükleyicisi ya da sürücü güncelleme yöneticisi gibi programcıklar varsa onları da kullanabilirsiniz. Nobara’da bu var mı bilmiyorum ama antix’te vardı. Ben de bu yollardan geçtim sizlere birkaç tavsiye vereyim. Oyun ve linux’u bir arada yazarak arama yaparsanız önüne 32 GB RAM, RTX 4060 vb vb. donanımlarda önerilen dağıtımlar çıkar çünkü genel görüş olarak oyunculuktan anladıkları şey bu… Son model donanımlar… O yüzden o donanımlarla oyunculuk temalı linux araştırması yapmayın :smiley: ben de çok yaptım oradan biliyorum.

1 Like

Ya asıl amaç hem oyun oynayabileyim hem başka şeyler yapabileyim. Yok, olmuyor. Yandex Browser kurdum (sistemi güncelledim bu arada her şeyi kurulu) eskiden karşılaştığım sorun var paneller gözükmüyor yazılar yok. Belki ekran kartı sürücüsündendir dedim onu da ekranı kaplatamıyorum (ekran kartı sürücüsünü kurduktan sonra bakmadım Yandex’e)

4 GB ile Mint iyi gider. Şahsen ben 4 ve üstü rame sahip olsam MX xfce ya da Mint xfce kurardım. Orta karar dağıtım sayılırlar. Başlangıç dostular hem de. Özellikle Mint bu alanda çok sevilir. Antix biraz zorlayabilir zaten Antix’e düşmeye de gerek yok gibi. RAM miktarınızı yeni gördüm.

. Zorin core ya da Lite
. Linux Mint Xfce
. MX Xfce
. Ubuntu Mate(bu hem orta karar hem de bir sürü varsayılan masaüstü görünümü var. Tek tıkla hiç uğraşmadan Windows’a da benzer Mac’e de benzer. Çok da bilinmez nedense.)
. Xubuntu

Bunlara bakabilrsiniz. 4 GB RAM ile hiçbirinin sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

2 Likes

O zaman, bi’ Zorin Lite denenir.

1 Like