Enteresan Açık Kaynak Bağlantı Kısaltma Sitesi

Merhaba arkadaşlar.
Bugün sizler ile keşfettiğim ve enteresan bir bağlantı kısaltma sitesi paylaşmak istiyorum.
> Blok alıntı
Site bu, fakat enteresan olay ise bağlantı kısaltma işlemi için bağlantıyı yapıştırdığınızda size kısa bağlantı olarak vermiş olduğu bağlantı kendi alan adıyla aynı yani “zws.is” ardından eğik işareti açıpta bir alt menü yok. btt.comunity için de yusufipek.me için de vereceği kısaltılmış bağlantı “zws.im”. :grinning:

1 Like

Discord’a yapıştırınca sonundaki “gizli” harfler ortaya çıkıyor. :smiley:

3 Likes

Çok zekice oldu bu. :joy:
Ben de nasıl çalışıyor bu diyordum. Fakat yinede anlamış değilim. :joy:
Diğer yazılımlar neden göstermiyor sonrasındaki gizli harfleri?

1 Like

“Zero Width Characters” isimli bir karakter setini kullandığından bahsetmiş. Bununla ilgili bir youtube videosu da buldum hatta. Sıfır boşluklu karakterler (zero width characters) ile sıfır boşluk genişliği (zero width space) karıştırılmamalıdır ama. Tarayıcınız URL’i kodlarken bazı karakterleri görüntülemek için onları farklı şekillerde kodlayabiliyor. Bir başka gönderiye ait yanıtımda bu konudan bahsetmiştim. Kısaca tekrar etmek gerekirse eğer adres çubuğuna siz “türkçe” yazdığınız zaman o “TXn--ueXnrkXn--cXne” olarak kodlanıyor. Bu kodlama-görüntüleme arasındaki farktan dolayı da böyle ilginç projeler ortaya çıkabiliyor. Bunun en bilinen örneği ise URL de boşluk yerine “%20” satır atlamak için ise “%C2%A0” kullanılmasıdır.

4 Likes

Site de nasıl çalışıyor kısmında basitçe anlatıyor

ingilizce açıklama

We try to only use characters which don’t render as anything, but some devices might render them as boxes. If you see this, please open a bug report so we can address it!

Kısaca tarayıcıda renderlanmayan bir font kullanıyorlarmış.

2 Likes