EndeavourOS Wayland kurulum sonras─▒ siyah ekran

Wayland ve sddm-config-gitÔÇÖi indirip /etc/sddm.conf dosyas─▒ndaki ÔÇťsessionÔÇŁ ve ÔÇťuserÔÇŁ k─▒s─▒mlar─▒n─▒ d├╝zenledim. Display serverÔÇÖ─▒ ise X11ÔÇÖden WaylandÔÇÖa ├žektim. SessionÔÇÖ─▒ ÔÇťplasmaÔÇŁ olarak ayarlad─▒m. Bilgisayar─▒ yeniden ba┼člatt─▒m ancak bilgisayar a├ž─▒lmad─▒. Systemd-boot ekran─▒ geldi, a├ž─▒l─▒┼č yaz─▒lar─▒n─▒ g├Âsterdi, ancak sonras─▒nda ekran gelmedi. Ctrl+Alt+F2, F3, F5 denedim ancak i┼če yaramad─▒. Secure Boot kapal─▒, ├╝├ž├╝nc├╝ denememde TPMÔÇÖi de kapatt─▒m. boot UEFI olarak ayarl─▒. Boot partition fat32.

Ekran kart─▒n─▒n marka ve modeli nedir ve hangi driver─▒ kullan─▒yorsun?

session ve userda ne gibi de─či┼čiklikler yapt─▒n ?

├ç├╝nk├╝ wayland veya x11 i se├ženek olarak a├žabilirdin anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla bunu sadece wayland olarak forcelam─▒┼čs─▒n. Sddm ile kar┼č─▒la┼čmaman yapt─▒─č─▒n de─či┼čikliklerden olabilir.

Bunlar─▒ ┼čimdilik cevaplarsan h─▒zl─▒ bir ┼čekilde ├ž├Âz├╝m alabiliriz. Bir de EndeavourOS live usbÔÇÖin var m─▒ ├ž├Âz├╝mlerin olu┼čabilmesi a├ž─▒s─▒ndan.

1 Like

Ekran kart─▒m RX6600. Driver olarak elle bir ┼čey kurmad─▒m endeavourOSin all-opensource se├žene─či ile kurulanlar ve amd-ucode y├╝kl├╝yd├╝.
Session ve user bo┼čtu usera userNameimi sessiona ise plasma yazd─▒m. birde san─▒r─▒m autologinin en ba┼č─▒nda false olan bir se├žene─či true yapt─▒m (h─▒zl─▒ cevaplayabilmek i├žin ayar─▒n ad─▒n─▒ sonra bulucam)

Birde sddm.confa konsole ├╝zerinden eri┼čemedim o y├╝zden ctrl alt f3 ile bashe eri┼čip ordan de─či┼čtirdim

Relogin=true olarak de─či┼čtirmi┼čim

Ventoyumda arch, arco, win11, endeavour var

wayland session kde ile birlikte gelmiyor mu? ve sddm i kde ayarlar─▒ndan d├╝zenleyebilirsin. niye elle yapt─▒n? endeavouros te kurlum yaparken kde mi indirdin yoksa DE olmadan manuel kurul mu yapt─▒n?

[Autologin]
User=yusuf
Session=plasmawayland

B├Âyle olmas─▒ gerekli sddm.conf dosyas─▒n─▒n. Bunu yapmay─▒ denemeden ├Ânce PlasmaÔÇÖy─▒ hi├ž Wayland ile kullanmay─▒ denemi┼č miydin? Ke┼čke yapmadan ├Ânce ├ž─▒k─▒┼č yap─▒p Wayland d├╝zg├╝n ├žal─▒┼č─▒yor mu ├žal─▒┼čm─▒yor mu kontrol etseydin sisteminde. Ger├ži AMD kullan─▒yorsun %99 yanl─▒┼č syntaxtan dolay─▒ a├ž─▒lm─▒yor sistem.

B├╝t├╝n F tu┼člar─▒n─▒ denedin mi? ─░lla ki birisi ├žal─▒┼čacakt─▒r.

─░lk ├Ânce online kurulum yapt─▒m kde plasma + recommended kde applications se├žtim ama pacman y├╝kleme hatas─▒ ald─▒m
Sonra online se├žtim sadece kde plamay─▒ se├žtim di─čer indirilecek uygulamalar─▒n tikini kald─▒rd─▒m ├Âyle kurabildim ama kde plasma veya x11 yerine bash a├ž─▒ld─▒ bende plasma xorg-server ve sddm ile anca masa├╝st├╝ne eri┼čebildim

TTY eri┼čimin var g├╝zel ben hi├ž eri┼čemiyorsun diye d├╝┼č├╝nm├╝┼čt├╝m.

sudo pacman -S plasma-wayland-session y├╝klemeyi dene nas─▒l bir ├ž─▒kt─▒ alacaks─▒n bakal─▒m. Eksik dosyalar var m─▒ yok mu ?

Daha sonra Relogin=false se├ž alt─▒ndaki session ve user k─▒s─▒mlar─▒n─▒ bo┼č b─▒rak. ├ç├╝nk├╝ bazen user configleri ile ├žak─▒┼čabiliyor ayr─▒ca YusufÔÇÖun da dedi─či gibi user nameÔÇÖini ve sessionÔÇÖ─▒ g├Âsterildi─či ┼čekilde denemelisin ├Âncelikle.

cd /etc/sddm.conf.d
ls buradaki ├ž─▒kt─▒lar─▒ g├Ârmek i├žin e─čer kde settings conf g├Âr├╝yorsan.
sudo nano kde_settings.conf nano yerine hangi edit├Âr├╝ kullan─▒yorsan de─či┼čtirmeyi dene. kaydetmeyi unutma.

Arcolinuxta plasma xwayland kullanm─▒┼čt─▒m onuda bashten ayn─▒ bu ┼čekilde kurmu┼čtum ve arcolinuxta offline kurulum yapt─▒─č─▒m halde ba┼čarm─▒┼čt─▒m x11 ve waylandde ├žal─▒┼č─▒yodu arco linuxta

Bu g├Ânderiyi a├žt─▒─č─▒mdan beri PCyi kapatm─▒┼čt─▒m relogin, bios time falan s─▒f─▒rlans─▒n diye deneyeyin

Maalesef sadece systemd-bott k─▒sm─▒nda endeavouros endeavours fallbec ve bios tu┼ču bar endeavourlar─▒n her ikiside siyah erken a├ž─▒yor ve terminal bash tty de─či┼či falan hi├ž bir ┼čey yapam─▒yorum ama ekranlar klavye mouse her ┼čey normal bilgisayarm─▒┼č gibi ├žal─▒┼čyor

Sadece g├Âr├╝nt├╝ yoktur diye ezberden ctrl shift f2 yap─▒p username ┼čifremi girip reboot atmay─▒ denedim ama muhtemelen direkt hi├ž bir ┼čeye eri┼čemedi─čim i├žin i┼če yaramad─▒

Eri┼čebildi─čim tek yer systemd-boot ekran─▒nda ÔÇťeÔÇŁ tu┼čuna bas─▒nca a├ž─▒lan sat─▒r

CTRL+ALT+F3 tu┼člar─▒na bas─▒p TTYÔÇÖe ge├žebiliyor musun ? login yapt─▒ktan sonra ÔÇťbilgisayar─▒nÔÇŁ a├ž─▒lm─▒┼č demektir zaten. Bir Gui olmamas─▒ ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒ anlam─▒na gelmiyor burda ├Ânemli yer ; Boot ekran─▒ndan sonra siyah bir ekranda username ┼čifremi girip reboot atmay─▒ denedim k─▒sm─▒ yani bilgisayar─▒n ba┼čar─▒yla a├ž─▒lm─▒┼č. sadece belirli girdileri yanl─▒┼č girdi─čini varsay─▒yoruz . Bunlar basit d├╝zenlemeyle ├ž├Âz├╝lebilir. Tekrar o siyah ekrana gel ve TTYÔÇÖe ge├žip username ┼čifreni gir
├ľnce Belirtti─čim gibi sudo pacman -S plasma-wayland-session pacman hatas─▒ ald─▒m dedi─čin i├žin

Daha sonra da YusufÔÇÖun belirtti─či gibi girdi yaparak d├╝zenlemeler yap bir daha dene.
Olmaz ise bo┼č b─▒rakmay─▒ dene user configlerindeki ├žak─▒┼čmadan m─▒ bir bakal─▒mÔÇŽ

E─čer ki son yazd─▒─č─▒n ise bamba┼čka bir durum ki bu da ilk d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m yere itiyor live usb ile de ├ž├Âzebiliriz. Ancak ttye eri┼čimin oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. ┼×imdi senden istedi─čim ad─▒mlar─▒ uygulaman. Her bir ad─▒mda ya┼čad─▒─č─▒n sorunu ├žekinmeden s├Âyle ├ž├╝nk├╝ farkl─▒ nedenlerden olabilir.

┼×u an endeavour live usbyi takt─▒m ve konsoledan endeavoursOSin root klas├Âr├╝n├╝ live usbde mntye ba─člad─▒m ana i┼čletim sistemine eri┼čtim diyebilirim

B├╝t├╝n F alt super ctrl kombinasyonlar─▒n─▒ denedim fakat systemd-boot ekran─▒nda sonra herhangi bir ┼čey yapam─▒yorum ama ┼ču an root dosyalar─▒na bir ┼čekilde eri┼čtim burdan d├╝zenlemeyi denicem

E─čer fn tu┼ču varsa onada basman gerekiyor.

Biliyorum i┼če yaram─▒yor

bana her┼čeyden ├žok eski veya hatal─▒ bir iso dosyas─▒ gibi geliyor. iso yu ne zaman indirdin ve iso i├žin checksum yapt─▒n m─▒?

e─čer d├╝zeltebilece─čine inan─▒yorsan chroot yapabilirsin. chroot live iso terminalinde y├╝kl├╝ sistemin rootÔÇÖu olarak i┼čler yapabilmeni sa─člar. => Arch-chroot ÔÇô Discovery

Live usbden sddm.confu x11 olarak ayarlad─▒m tekrar waylande eksik paketler var san─▒r─▒m

Chroota pek hakim olmad─▒─č─▒m i├žin live usbde rootu mount ederek d├╝zelttim

┼×u anda x11 olarak kullanabiliyor musun?

tekrardan yukar─▒da belirtti─čim dosyalar─▒ y├╝kle ad─▒mlar─▒ tekrar et bir de y├╝kleme hatas─▒ al─▒rsan tekrar reboot atmadan bizimle payla┼č.

Tamamd─▒r hemen deniyorum