EndeavourOS Nvidia driver nasıl kurarım?

Screenshot_20231108_194533
Bende bu şekil çıkıyor kurulmuş mu?

Nvidia driverı kurulmamış. Çıktıda driver kısmında nouveau yazıyor.

Ve senin gpun driver olarak 470 değil 390 versiyonunu destekliyor.

Önceden kurduğun nvidia driverını kaldırıp 390 kurman gerekli. Eğer kurmayı başaramazsın yaz talimatlarla yardımcı oluruz. (şuan pcde değilim o yüzden orijinal repoda kolay kurulum yapan(blacklist ile uğraştırmayan vb) var mı bakamıyorum, yay da vardır)

Bunu deneyebilirsin. Kısaca bu ana posttaki yönergeleri 390 driver versiyonuna göre uygula.

not: laptoplara pek hakim değilim prime vb var. Normal kuruluma göre anlattım. Eksik yada hatalı birşey varsa bilgili arkadaşlar yardım eder.

Hangi adımları uygulayıp sürücüyü kurdunuz? Maalesef böyle bakarak bir şey söylemek çok zor.

Siz şu an nouveau yani nvidianın açık kaynak sürücülerini kullanıyorsunuz.

Eğer ekran kartınız 390 sürücüsünü kullanıyorsa nouveau kullanın daha iyi, 390 sürümünde aşırı eksiklikler var ona kıyasla.

1 Like

Ben kendi pc’imde geforce 8400gs var ve nvidia 340 driver kullanıyor.

Nouveau kullandığımda ekranda video izlerken hafif yırtılmalar oluyor. Vram ve işlemciyi çok kullanan uygulamalarda kasmalar oluyor.

Nouveau eski kartlarda çok stabil çalışmıyor. Nvidia driver 430 ve üstünde daha stabil olarak çalışıyor diye biliyorum.

Bence @sudo nvidia 390 driverını kullanmalısın.

Bunun için hardware acceleration ve uygun codeclere (vp9, vp8 vb) bakabilirsiniz.
Yüksek kaynak kullanımı isteyen uygulamalarda kötü çalışmasının sebebinin adamların driver kodlarını kapalı tuttuğu olduğunu zaten biliyoruz. Açık kaynakta ancak bu kadar performans alınabiliyor şu anlık.

Şuna da bir açıklık getireyim, 390 sürücüsü şu an outdated olarak geçiyor. Nvidia geri dönüp ona yeni performans iyileştirmeleri yapmayacak demek bu. Adamlar 390 sürücüsünü geliştirmeyi bıraktıktan sonra Xorg üzerinde bazı değişiklikler oldu, eski Xorga göre yazılan sürücüden bir stabillik beklemeyin yani.

Burada da ne demek istediğinizi anlamadım.

Eğer Kapalı Kaynak Nvidia Driverlarının düzgün çalışmaya başladığını kastediyorsanız 510 sürücüsünden sonra çok iyi iyileştirmeler yapıldı. Hem Xorg hem de Wayland için.

Burada nouveau driver olarak nvidia 430 ve sonrasını destekleyen gpularda daha verimli çalıştığını anlatma istedim. Yani seninde belirttiğin gibi outdated gpularda nouveau pek iyi çalışmıyor.

Post Timeout’dan dolayı 6 saat beklemem gerekti.

470 sürücüsünü silip 390 sürücüsünü kurdum ama hala aynı hatayı alıyorum

pacman -Qs nvidia
yazıp çıktıyı atabilir misin?

önce driver yüklü mü ona bakıp nouveau yu kapatalım sıkıntı çıkmasın.

local/lib32-nvidia-390xx-utils 390.157-2
    NVIDIA drivers utilities (32-bit), 390xx legacy branch
local/libvdpau 1.5-2
    Nvidia VDPAU library
local/nvidia-390xx-dkms 390.157-6
    NVIDIA drivers - module sources
local/nvidia-390xx-utils 390.157-6
    NVIDIA drivers utilities
local/nvidia-inst 23-9
    Script to setup nvidia drivers (dkms version) in EndeavourOS
local/nvidia-installer-common 23-7
    Common scripts for nvidia-installer-dkms and nvidia-inst
local/nvidia-prime 1.0-4
    NVIDIA Prime Render Offload configuration and utilities

Konu taşındığı için sorununuzu göremiyorum. aldığınız sorun ne idi?

bir de inxi -G yazıp çıktıyı atarmısınız?

nouveau yu kapatmadan önce iyice analiz edelim.

Graphics:
  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics driver: i915 v: kernel
  Device-2: NVIDIA GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT
    620M/625M/630M/720M] driver: nouveau v: kernel
  Device-3: Silicon Motion WebCam SC-13HDL12131N driver: uvcvideo type: USB
  Display: wayland server: X.org v: 1.21.1.9 with: Xwayland v: 23.2.2
    compositor: kwin_wayland driver: X: loaded: modesetting dri: crocus,nouveau
    gpu: i915,nouveau resolution: 1366x768
  API: EGL v: 1.5 drivers: crocus,nouveau,swrast
    platforms: wayland,x11,surfaceless,device
  API: OpenGL v: 4.5 compat-v: 4.2 vendor: intel mesa v: 23.2.1-arch1.2
    renderer: Mesa Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2)
  API: Vulkan Message: No Vulkan data available.

Konu ekran kartı driveri kurma idi.

driverı kurmuşsun ama nouveau driver çalışıyor onu kapatıp nvidia drivera döneceğiz .

sudo bash -c "echo blacklist nouveau > /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf"
sudo bash -c "echo options nouveau modeset=0 >> /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf"
sudo mkinitcpio -P

terminale bunları yaz.

eğer hata almazsan sudo reboot yaz.

hata olursa:

Eğer hata alırsan şimdilik sudo rm /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf yaz. bu nouveau yu kapama kodunu siliyor.Pek vaktim yok şuan o yüzden şimdilik yaptığımız işlemi geri almak için oluşturduğumuz ayarı kaldırıyoruz.

hangi OS kullanıyordun? duruma göre mkinitcpio yerine update-initramfs kullanabiliriz.

EndeavourOS kullanıyorum.

==> ERROR: No presets found in /etc/mkinitcpio.d
hatası alıyorum.

hani komutdan sonra alıyorsun
sudo mkinitcpio -P sonra mı alıyorsun?

Evet sudo mkinitcpio -P hatasından sonra alıyorum.

ls /usr/lib/modules

çıktısını atabilir misin?

Buyurun: 6.5.9-arch2-1

buradaki uygulamaları tekrar yapıp sadece mkinitcpio kısmında sudo mkinitcpio -p linux yazıp dener misiniz.

eğer sudo rm /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf yapmamış iseniz. direkt sudo mkinitcpio -p linux yazabilirsiniz.