EndeavourOS loginscreen çözünürlüğünü değiştirme

Bilgisayar startup sırasında login ekranının çözünürlüğü olması gerektiği gibi değil, kde splash screende ekranın dışına taşıyor. Masaüstü normal geliyor ama açılana kadarki bölümün çözünürlüğü yanlış. Bunu nasıl elle ayarlayabilirim?

Merhaba, foruma hoş geldiniz. Bootloader ve Display manager olarak ne kullanıyorsunuz acaba?
Bootloader= Grub/Systemd veya başka bir şey?
Display Manager (DM)= lightdm, sddm, gdm vs?

bootloader grub, display manager sddm.

Grub için bir forum gönderisi paylaşıyorum sizinle. Kendi ekran çözünürlüğünüze göre ayarları uyarlayıp grub update yaptıktan sonra ilk kısmı tamam olması lazım. Önce bunun çözüldüğünden emin olalım. Sonra diğerine geçeriz. Bu arada Ekran kartı olarak NVDIA kullanıyor musunuz veya kullanıyor iseniz kernel parametrelerini eklediniz mi?

Biraz yanlış bir cümle kurmuşum. Grub ekranının çözünürlüğünde sorun yok, sadece display managerda ve display manager sonrasında gelen kda splash screen’de sorun var.
NVIDIA kullanmıyorum.

O zaman şöyle yapabiliriz. Xorg kullanıyorsanız sddm için bir ayarlama yapıp otomatik ekran çözünürlüğü düzeltmesi yapmasını sağlayabilirsiniz. Kaynak olarak bir site bağlantısı paylaşıyorum. Oradaki gibi kendinize uygun çıkış ve çözünürlüğü ayarladığınız zaman düzelecektir diye umuyorum

Kaynak: Dedoimedo Forum

Hatta gerekli ayarı eklemeden önce masaüstünüzde deneyip doğru çözünürlük ve yenileme hızı olduğunu teyit ettikten sonra da ekleyebilirsiniz.

xrandr yazınca VGA-0 ve LVDS diye iki tane monitor gözüküyor. VGA-0 maksimum 1024x768 olarak ayarlanabiliyor ama sistemimde sadece 1 monitor var. Primary monitorum LVDS olarak geçiyor, xsetup içine belirtilen komutu yazdım. Display manager ekranının çözünürlüğü düzeldi gibi ama 1024px bitince 1024-1366 arasındaki kısım sanki ekran yeniden başlıyor gibi.

Bu kısımda bahsettiğiniz şeyi tam anlayamadım maalesef. Şöyle mi demek istediniz acaba: SDDM kısmı okey çözünürlük düzeldi ama oturum açıldıktan sonra çözünürlük tekrar değişiyor veya ekran gidip geliyor gibi oluyor mu?

Eskisi gibi görüntüyü stretch yapıp 1366x768’e uydurmuyor ama böyle garip bir şey oldu.

Hımm isterseniz aynı mantıkla çalıştığından Arch Wikiden birkaç şey önereyim belki işe yarar. Ölçekleme ile ilgili sorun oluyor galiba. Ekran çözünürlüğü okey ama görüntü dediğiniz gibi garip oluyor. Arch Wiki den 2.7, 2.8 ve 3.8 e bir gözatmak belki faydalı olabilir.

Wayland ile ilgili girdileri gözardı edebilirsiniz.

Edit: İlgili değildir muhtemelen ama belki Aur üzerinden sddm-git i kurmayı da deneyebilirsiniz. Daha güncel bir sürüm belki sorunu çözebilir.

İşe yaramadı :slight_smile:
XSetup içine --dpi 25 parametresini de ekledim ama değişen bir şey yok.
Şu anki sıkıntı dpi değil gibi sanki.