EndeavourOs - LinuxMint - Arch Linux da Cinnamon Seçimi Fark Oluşturur Mu?

Esenlikler dilerim,

15 senelik windows kullanımı mı 10 gün önce sonlandırdım, bunda Yusuf Bey’ie youtube sayfasında denk gelmem öncelikle, sonrasında ise windows’un son güncellemelerinin ardından laptop da meydana gelen ses problemleri sebep oldu.

Son 10 gün içerisinde usb üzerinden yaklaşık 10 dağıtımı toplamda 30 dan fazla formatla yükledim. Hepsinde bir eksiklik buldum tabi yaşıma verin bunun nedenini de ve windows sonrası sendromu da diyebiliriz bu arayışın nedenine.

Ses sorunları bazı kurulumlarımda da devam etse de en büyük sorunu eklenti kurmakda yaşadım. Halen öğrenmeye çalışıyorum çok da becerebilmiş değilim halen, alışıyorum.

Arch linux üzerine xfce, kde direk kurdum, kendi sitelerinden ayrıda indirip kundurum, popüler ilk 10 ismin hepsini en az 2 bazılarını 3 er kere kurdum, endeavouros den daha çok kurdum her dağıtımını ayrı ayrı vs.

Cahilliğime verin lütfen ve sorum şu olsun izninizle, endeavouros üzerinden cinemon kurmak mı yoksa direk Linux Mint ile cinemon kurmak mı yada Yusuf Bey sayesinde öğrenip becerebildiğim arch linux üzerine cinnemon kurmak mı?

Bu ayrımların mantığını halen anlayamakla birlikte, sizin öneriniz nedir ?

Bu arada fedora, ubuntu, gnom sistemimde çok ağır kalıyor. i3 intel, 4gb ram, 256gb ssd özellikli Hp bs0xx laptobum var.

Cevap için ve bu uzun yazıya katlandığınız için teşekkür eder esenlikler dilerim. Saygılarımla

Endavour, arch’ın özelleştirilmiş hali. Yani arch üzerine cinnamon kurmak ile endavour üzerine kurmak arasında pek bir fark yok. Endavour’un archtan farkı ise bazı ayarların ve uygulamaların hazır gelmesi. Arch ve mint arasındaki temel farklardan birisi ise archta uygulama ve sistem güncellemelerini geldiği gibi hemen alırsın fakat mintte hemen almazsın bu da stabilite daha fazla demek oluyor. Çünkü yeni çıkan uygulamalarda sistem açıkları, buglar vs… olabilir. Mint bu yüzden güncellemeri daha geç veriyor. Tabi daha farklı şekilde teknik konularda bizi aydınlatacak arkadaşlarımız da olabilir. Fakat linux mecrasına yeni geçtiğinizi farz edersek ben, teknik kısımla sizi çok da sıkmak istemem. Bence mint cinnamon sizin için daha iyi olacaktır. Zamanla sisteme ve bu mecraya aşinalık kazandıkça aslında hepsinin bir yerde (neredeyse) aynı şeyler olduklarını görürsünüz zaten.

1 Like

Öncelikle kibar üslubunuz için teşekkürler,

Cinnamon, Desktop Environment dediğimiz işletim sistemini görüntüleme sistemidir diyebiliriz. Yani sistemdeki arayüzdür, sistemi nasıl gördüğünüzü etkiler.

Cinnamon, Linux Mint, EndeavourOS, Arch Linux üzerine etkisi yoktur. Performans olarak en stabil Linux Mint’te çalışacağını söyleyebilirim çünkü Cinnamon’u Linux Mint ekibi geliştirmektedir. Kendi dağıtımlarında test edip yayınlarlar. Bu stabilite üzerinde sizin sistem özellikleriniz de etkilidir.

Kısacası Cinnamon, Arch, Mint veya EndeavourOS üzerinde gözle görülebilir şekilde performans düşüşü göstermez. Sadece dağıtımı yayınlayanların ekstra içerisine koyduğu yazılım veya görseli görebilirsiniz.

Yanlışım veya eksiğim varsa diğer arkadaşlar ekleme yapabilir. İyi forumlar!

Teşekkür ederim cevabınız için, en büyük sorunum aslında uygulamaları kurmakta ve dediğim gibi yaklaşık bir 20 senenin verdiği windows alışkanlığı aslında. Geldiğim aşamada önceliğim aslında hız ve donanımı yormadan ilerlemesi, bu nedenle cinnemon u daha uygun gördüm ama ayrıca bir yönlendirmeniz olursa da hayır demem sevinirim. Teşekkür ederim değerli bilgilendirmeniz için, saygılarımla.

Yeni başlıyorsanız Arch tabanlı dağıtımlardan Cinnamon kurmayın bence gerek yok. Linux Mint zaten Cinnamon’ı geliştiren ekip. Mint’ti tercih etmenizi tavsiye ederim.

Foruma hoş geldiniz. :slight_smile:

1 Like

Teşekkür ederim bu güzel karşılama için, var olunuz lakin bu arada ben yine doğru durmadım foruma katılmadığım zaman içerisinde ve arch üzerine kde plasma kurdum. Öğreniyorum üstadım ve son hatalarla birlikte 3 kere daha formatladım ve şuan büyük bir sorunum var onun için acilen kurar kurmaz dağıtımı direk geldim yine, başınızı ağrıtıcam ama affınıza sığınırım, teşekkür ederim :slight_smile: