En sevdiğiniz ve açık kaynak kodlu "temel" mobil uygulamalar nedir?

(Temel dediğim ugulamalar galeri, kamera, tarayıcı, haritalar vb.)
Birden fazla öneri verdiğim kategorilerde daha çok sevdiğim uygulamayı kalın harflerle yazdım.
Buradaki çoğu uygulamayı Github/Gitlab, F-Droid veya IzzyOnDroid’den bulabilirsiniz.
Burada saydığım bazı uygulamaları denemedim, sadece duydum veya görüntlerini gördüm ve iyi olduklarını dşündüğüm için yazdım.

Neyse, ben başlayayım:

Uygulama Mağazası - Aurora Store (Play Store uygulamaları için), Droid-ify, Neo-Store (F-Droid uygulamaları için)

Galeri - Aves veya Basit Galeri Pro

Kamera - Buna çok iyi bir alternatif bulamadım ama OpenCamera, PhotonCamera (telefonunuz destekleniyorsa denemelisiniz) ve Libre Camera idare eder.

Dosya yöneticisi - Buna da iyi bir çözüm bulamadım ama Amaze bence idare eder.

Haritalar - OsmAnd~ veya Organic Maps (OpenStreetMap Google veya Apple haritalar kadar gelişmiş değil ama elimizdeki en iyi alternatif bu.)

Ofis - Collabora Office veya OpenOffice

Tarayıcı - Brave, Mull, Fennec

Çevirici/Telefon - Koler veya Basit Çevirici

Kişiler - Basit Kişiler Pro (SE) veya Connect You

Notlar - Notesnook veya Joplin

E-posta istemcisi - K-9 Mail veya FairEmail

SMS - QKSMS (eğer başka biriyle yazışmak için kullanacaksanız E2EE olan QKSMS çatallaması P-SMS)

RSS okuyucu - Feeder

Hesap makinesi - OpenCalc

Barkod tarayıcı - Binary Eye

Klavye - Openboard (yeni çatalı var, Helium314 tarafından Github’da.), Florisboard veya AnySoftKeyboard

Başlatıcı (Launcher) - Neo Launcher, KISS Launcher, Kvaesitso, OLauncher

Antivirüs - Hypatia, LibreAV

Benim açık kaynak kodlu “temel” uygulama önerilerim bunlar. Sizin önerileriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

1 Like

Oyun olarak; Droidfish, Lato, Libre sudoku, Simple solitaire, Vector Pinball, SuperTux kart, SuperTux(30 fps ile zevk alabilirseniz güzel, fps ayarı bulamamıştım), Pixel Dungeon ve türevleri
Şifre yöneticisi olarak, Bitwarden
İnternet radyosu olarak, Raidodroid
Antivirüs olarak, Hypatia
İtch io istemcisi, Mitch
Gelir gider takibi için, money manager ya da harcamalarım(ingilizce adını unuttum ama bu biraz satın alma dayatıyor haberiniz olsun)
İnternet erişimi engellemek için, AFwall+(Rootlu)-Netguard(Rootsuz)
Reklamsız Youtube istemcisi, Newpipe
Not alma, alışveriş listesi yapma vb. için, Pocket Manager
Vpn hizmeti, Protonvpn ya da Riseup vpn

Blue line console kullanıyorum. Asistan olarak ayarlayınca çok rahat oluyor hiç ana ekrana dönmeden uygulama değiştirebiliyorsun.

Bir de unexpected keyboard var. Normal klavyelerde mesela u üzerinden ü tuşuna basmak için basılı tutarız. Bu klavyede kaydırarak seçim yapılıyor. Alışması zor ama allışınca rahatlıyorsun.

Hocam ben Hypatia’yı eklemeyi nasıl unutmuşum. Onu da ekleyeyim.
Şifre yöneticisine ve VPN’e tam olarak “temel” demezdim ama Bitwarden ve ProtonVPN ben de kullanıyorum.
NewPipe yerine ben LibreTube kullanırdım. Eğer NewPipe arayüzünü seviyorsanız NewPipe X Sponsorblock önerimdir.

podcast dinleme uygulaması olarak podverse kullanıyorum
kitap okumak için de librera fd kullanıyorum tavsiye ederim

Benim sıklıkla kullandığım uygulamalar şunlar;

Reklam Engelleyici (Root İle Daha Efektif Çalışıyor): AdAway

Uygulama Android’İn Host dosyasını manipüle edip pasif reklam engelleyici görevini görüyor. uBlock Origin gibi aktif reklam engelleyiciler kadar iyi olmasa da işlevsel. Root olmayan telefonlarda VPN gibi davranarak işini görüyor.

Uygulama Mağazası: F-Droid, Aurora Store

Şu anlık bu ikisi dışında bir şey kullanmıyorum, Droid-ify’ı denemek niyetindeyim.

Müzik Çalar: Auxio

Birden fazla Müzik Çalar uygulaması denedim aralarında her formatı oynatan (wav, m4a, ogg, mp3 vs.) ve güzel bir arayüze sahip olan en iyi uygulama bu. Arayüzü Material Ui ile tasarlamışlar

Fotoğraf (PhotoPrism Sunucumla Eşleşmesi İçin Kullanıyorum): Gallery for PhotoPrism

Bilgisayarımda ailemin ve benim fotoğraflarıma erişmek için bu uygulamayı kullanıyorum, tarayıcıdan kontrol etmekte zorlanıyorlardı. PhotoPrism ne bilmeyenler için Yapay Zeka destekli bir fotoğraf sunucusu, oldukça güzel özelliklere sahip.

Eşitleme (Sync): KDE Connect, Syncthing

Kde Connect’i hepiniz biliyorsunuz zaten, mükemmel bir uygulama. Tek sıkıntısı şu anda nedense Pano paylaşma özelliği Buglı. İleride düzelir umarım. Syncthing’i ise Obsidian notlarımı eşlemek için kullanıyorum.

Video Oynatıcı: VLC, MPV

VLC zaten klasik bir uygulama, açamadığı dosya yok. Çoğu şey için onu kullanıyorum. Ancak HDR ve 4K videolarda yeni parlyan yıldız MPV daha iyi.

YouTube Player: NewPipe, LibreTube

Şahsen NewPipe’ı sadece video indirmek için kullanıyorum, arayüzü hoşuma gitmiyor. Ancak yeni bulduğum Libre Tube’Un arayüzü çok güzel. Material Ui ile tasarlanmış. Elimde olsa hep onu kullanırdım, ama playlist açamamak gibi bir eksisi var ileride düzelir diye umuyorum.

Video İndirici: Seal

Açık ara en çok kullandığım uygulama, ne zaman herhangi bir siteden bir şey indirmek istesem yanımda. Asıl güzel yanı yt-dlp tabanlı olması.

Bunlar şimdilik kullandığım temel uygulamalar.

1 Like

GrapheneOS Secure Camera

Material Files

New Pipe
Aurora Store

•Bitwarden

•AdAway

•Aegis Authenticator

•App Manager

•Aurora Store

•Simple Gallery Pro

•InnerTune

•K-9 Mail

•Material Files

•NewPipe

•Organic Maps

•F-Droid

•Proton VPN

•Read You

1 Like

Hesap makinesi, saat, not uygulaması vb. gibi temel şeyler için SimpleMobileTools projesine bakabilirsiniz. Sürekli güncelleme alan basit ve anlaşılır uygulamalar üretiyorlar ve hepsi de açık kaynak.

Ayrıca özgür yazılım ve açık kaynak olmasada benim için en başarılı dosya yöneticisi Zarchiver. Hem çok hızlı hemde bir çok özelliği var.

2 Likes