E-POSTA sunucusu nasıl oluşturulur?

Merhabalar. Ubuntu 20.04 işletim sistemi olan bir sunucu kiraladım. Bu sunucuya eposta sunucusu kurup maillerimi gmail gibi tekel mail servislerinden uzaklaştırmak istiyorum. Domain olarak duckdns kullanıyorum çünkü fakirim. :confused: Domainsiz bir şekilde de kurabilirsem çok iyi olur. Nasıl eposta sunucusu kuracağım hakkaında yardımcı olursanız sevinirim. :slight_smile:

Alan adı olmadan kurmak imkansız. Ücretsiz alan adları var onları kullanabilirsiniz veya ucuz alan adlarından herhangi birisini alabilirsiniz. Alan adları yıllık ödeniyor. Kuruluma gelecek olursak script üzerinden kolay kurulum:

1 Like

Mailcow’u tavsiye ederim size ayrıca Docker ile kurmanızı da tavsiye ederim. Kendim Mailcow kullanmaktayım bu kaynak işinizi görür.

2 Likes

Merhaba,
IP’n sabit değilse bunu yapmanı çok önermem. DuckDNS ile yaptığın mail sunucusu çok güvenli olmayabilir. Domain’i Google Domains’den alırsan komik fiyatlara düşebiliyor (200 ₺’ye .com uzantılı domainim var). O şekilde ilerlemen daha sağlıklı olacaktır.

Hocam ücretsiz alan adını nasıl elde edebilirim? Bildiğiniz servis var mı? Ya da aylık 30 TL gibi ucuza alan adı alabileceğim başka bir servis?

Merhaba. Kiraladığım sunucunun IP adresi sabit. Bana nasıl yapabileceğim hakkında yardımcı olursanız sevinirim. :slight_smile:

Alan adı yıllık ödenir. Google Domains şu an bildiğim en ucuzu. 150₺ gibi bir ödeme yapıyorsunuz bir çok alan adına.

Merhaba Serhat foruma hoş geldin. :slight_smile: DuckDNS ile yapılması mümkün mü onu bile bilmiyorum. Bir alan adı satın almakta fayda var.

Hoşbulduk hocam :slight_smile: Kanbersiz düğün olmaz derler.

1 Like

Google Domains kapanmıyor muydu?

Evet kapanıyormuş. Başka bir yere yönlendiriyor.

Google Domains bu operasyonu başka bir firmaya aktardı ancak hala adresten eski fiyatlar ile domain satın alınabiliyor.

1 Like

.de gibi domainler Google Domains’de 45 TL gibi fiyatlara satılıyor onlara bakabilirsin :slight_smile:

1 Like