Düşük İnternet Hızına Yazılımsal Çâre Var Mıdır?

İnternet’i daha verimli kullanmaya yarayan yazılımsal programlar var mıdır?
Çok düşük internet hızlarını bir nebze daha hızlı yapmanın bir yolu var mıdır?
Algoritmalar, verimlilik optimizasyonları ve hâkezâ?

1 Like

Merhaba, internet hızınızı bir yazılım ile artırabileceğinizi düşünmüyorum. Yani bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum. Fakat kısıtlı bant genişliğinizi daha verimli kullanmanız için tarayıcıların “Data Save” modu gibi modlarını kullanabilirsiniz. Veya bir VPN kullanıyor iseniz bazen onlarda da sıkıştırma algoritmaları oluyor. Bu size %10-20 civarı bir performans sağlayabilir. Eğer CPU’nuz iyi ise böyle bir yöntem tavsiye ederim. Fakat bu her derde çare bir mucize ilaç değil. Metin ve yazılı şeylerin ağırlıkta olduğu sitelerde çok daha yüksek verim elde edebilirken video ve görüntülü içeriklerin fazla olduğu sitelerde daha az verim elde etmeniz (ve belki hiç faydasının olmaması) mümkündür. Brave, Chrome ve Opera da bu modların olduğunu biliyorum.

İkinci bir yaklaşım olarak reklam engelleyerek de aslında boşa kullanılan bant genişliğinizi tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz. İşte mesela bir haber sitesinden yazı okuyacaksınız ama sitenin kendisi 100kb iken reklamlarla 2MB oluyor. Bu size ilk yaklaşımdan daha çok verim ve hız kazandıracaktır. Şimdilik aklıma gelenler bunlar :slightly_smiling_face:
image
Kaynak: Brave

3 Likes

Webde gezinti için compression proxyler kullanılabilir:

Linux tarafında yapılabilecek sistemsel ayarlar (CachyOS kullanıyorsanız bunlar zaten var, ellemeyin):

Benim şahsi kullandığım sysctl değişkenleri:

net.core.default_qdisc = cake
net.ipv4.tcp_congestion_control = bbr
net.ipv4.tcp_fastopen = 3
net.ipv4.tcp_tw_reuse = 1
net.ipv4.tcp_adv_win_scale = -2
net.ipv4.tcp_mtu_probing = 1
net.core.busy_read=50
net.core.busy_poll=50

Linux üzerinde network için ayrılmış olan buffer boyutlarını kendiniz değiştirebilirsiniz, veya bpftune gibi bir araç kullanarak bazı şeyleri otomatikleştirebilirsiniz eğer kerneliniz destekliyorsa.

Yani CachyOS gibi kerneller kurarsanız daha çok optimizasyona sahip olabilirsiniz, örnek olarak bbr3 congestion algoritması upstream kernelde bulunmamakta, bbr v1 kullanabilirsiniz onun yerine upstream kernelde.

Bu ayarların hepsi size uygun olmayabilir çünkü bunlar benim kendim için yaptığım ayarlar, ne yaptığınızı anlamanız çok daha sağlıklı olur.

3 Likes

Anladığım kadarıyla bu github linkleri Cachy OS’da yok ve alttaki değişkenler var değil mi?

Github linkleri sizin tarayıcınızda kullanabileceğiniz extra uygulamalar, CachyOSte varsayılan olarak bunlar kurulu gelmiyor.

1 Like

Tamamdır, teşekkürler. Ek olarak siz bir Cachy OS geliştiricisisiniz.

Niçin bu gibi ağ optimize edici şeyler Cachy Tarayıcı’da varsayılan olarak gelmiyor?

Bu tür soruları sormadan önce attığım linklerdeki uygulamaların ne yaptığını anlamanız daha sağlıklı olur.
Attığım 2 programda arada proxy olarak görev alacak bir sunucu gerektiriyor, buda gecikmeyi arttırır fakat bandwidth kullanımını düşürür. Yapılan herşey kişinin ihtiyaçlarına bağlı.

1 Like

Anladım, teşekkürler.

Bu genelde bufferbloat den dolayı oluyor yusuf abi bunun ile ilgili birkaç adet videosu var hatta bufferbloat tanımının çıkmasına vesile olan ADAM ile bir podcast ti bile var.

Podcastin linki : https://youtu.be/hSoj89tgJgQ?si=x243wP2v4FYbxIjv
Diğer videoların linki direkt çıkmadı erindim :slight_smile:

1 Like

bloatware değil, bufferbloat. Bunlar TCP congestion algoritmalarıyla ve Routerlarda queue management algoritmalarıyla çözülebilir. Belirttim zaten.

Düzelttim ismi yanlış hatırlıyormuşum.