Duckduckgo Kullanılır Mı?

Normalde duckduckgo kullanıyordum, fakat bazı insanlar duckduckgo’nun cokta güvenli olmadığı, arama sonuclarını değiştirdiği gibi şeyler söylüyör. Bu söylenenler doğrumu ve duckduckgo yerine ne kullanabilirim?

Duyumların doğrumu bilmiyorum ama starpage ve Qwant kullanıyorum.

şahsımca arama sonuçları beni tatmin etmediği için default motorum değil. belki mahremiyete öncelik veriyor yada vermiyor, ama benim için önemli olan bir tarayıcının sadece yüzeysel sonuçlardan ziyade incik pinçik sonuçları da verebiliyor olmasıdır.

DuckDuck go tabii ki kullanılır. Her ne kadar sicili sansür ve manipulasyon konusunda temiz olmasa da Google’dan katbekat daha iyidir. Tatmin etmediği durumlarda SearX gibi daha merkeziyetsiz ve çok kaynaklı arama motorlarına da bakabilirsin.

Startpage kullanmak sansür ve manipulasyondan kaçmak için pek mantıklı değil. Sadece Google’ın gözlerinden uzaklaşmanı sağlıyor.

Kendi sunucum olsa searX kullanmak işime gelir. Başka başka insanların sunucusu üzerinden bağlanmak bana pek mantıklı gelmiyor.

Peki ne kullanıyorsunuz?

Arama sonuçlarını nasıl değiştirecek ki?

Örneğin Wiki sayfasından bir sorunu araştıracaksınız ve sayfaya giriyorsunuz. Değiştirmekten kastınız size o siteyi göstermemek mi?

İşine gelmeyen siteleri göstermemek veya bazı siteleri kasıtlı olarak üstte cıkarmak.

Böyle bir durum olduğunu sanmıyorum, eğer varsa Qwant kullanabilirsiniz.

https://paulgo.io kullanın, bir SearXNG istemcisi ve birden fazla arama moturundan veri çekiyor, gizlilik dostu.

3 Likes

Bence kullanılır. Eğer kullanmayacaksan Whoogle veya SearX(NG) deneyebilirsin.

1 Like

Mahremiyet için güzel bir arama motoru olabilir de özellikle CEOsunun yaptığı “Yalan haberler” hakkındaki açıklamalardan sonra siyasetle ilgili hiçbir aramada kullanmıyorum. Sansüre karşıyız diye gezerken siyasi görüşlerine göre sonuç çıkartıyor maalesef. Tabii açık açık sansür yapacağız dedikten sonra artık gizlilik açısından da ne kadar güvenebileceğimi bilmiyorum…

1 Like

Qwant Turkiye’ de yok.

1 Like

Whoogle kullandığında google’ın değiştirdiği arama sonuclarından etkileniyorsun malesef onun dışında güzel ve denelinebilir.

Google, Startpage, Duckduckgo, Qwant vb. kullanırken başkasının sunucusu üzerinden bağlanmıyor musunuz yani?

Sicili temiz olmasada en azında google dan daha fazla gizlilik odaklı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden duckduckgo yu kullanıyorum.

1 Like

Gizlilik politikasına güvenmek zorundayız. SearX’de sunucu sahiplerine güvenmek zorundayız. Starpage denetlenebilir peki ya SearX sunucuları? Yanlış anlamayın lütfen bilgilerimiz doğrultusunda en iyi kullanıcı deneyimini alabileceğimiz arama motorunu bulmak iseterim.

1 Like

whoogle azıcık yavaş olması haricinde güzel bende whoogle öneriyorum

Elimden geldiğince DuckDuckGo kullanmaya çalışıyorum ama aradığım bir çok şeyi bulamıyorum.

Önceden arama sonuçlarını Yandex’ten çektiği için aramalarda istenilen verim alınamamış olabilir. Şu an Bing’ten çektiği için daha iyi bir arama deneyimi sunuyor. SearX’de kullandığım zaman tamamen paralel olmasada aynı sonuçları aldım.

1 Like