Dualboot Ubuntu kurulumu sonrasında sadece Windows'un açılması sorunu

Merhaba bu gün PC’ye Ubuntu’yu başarıyla dual boot olarak yükledim ve kurulumu tamamladım. Ancak, bilgisayarı yeniden başlattığımda Windows açılıyor. İnternet üzerinde biraz araştırma yaptım ve EasyBCD adında bir uygulama buldum, ancak bu da sorunumu çözmedi. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba.

BIOS arayüzüne girip önyükleme sırasını ( Boot order ) kontrol edebilir misiniz? İlk sırada Windowsun olması muhtemel.

yaptım hatta windowsu en alta aldım ama işe yaramadı

Windowstan başka hangi önyükleme girdileri vardı? Ubuntuya hiçbir şekilde erişemiyor musunuz?

başka bişey yok hdd bide ssd var bide bikaç tane usb görünüyo ama ubuntuya dair bişey yok

Demek ki başarılı bir şekilde yüklenmemiş, Ubuntunun veya GRUBın önyükleme girdisi gözükmediğine göre.

BIOS ayarlarınızı fabrika ayarına sıfırlayıp tekrar önyükleme girdilerini kontrol edebilir misiniz?

muhtemelen öyle ama videodan bakarak yaptım yani hata olmaması lazım normalde

Ayrıca EasyBCD programından hiçbir şey silmediniz değil mi?

yok silmedim programda linuxu boot menüsüne eklemek istedim ama olmuyodu gri görünüyo hiçbi değişiklik yapılmıyo sadece windows tarafında değişiklik yapılıyo

Bilgisayarı USBden başlatırken UEFI seçeneğini mi seçtiniz yoksa Legacy seçeneğini mi ? Ubuntu Legacy olarak yüklenmiş olabilir. Windows UEFI olarak mı kurulu?

BIOStan CSM ayarını kapatarak sadece UEFI kuruluma izin vererek tekrar Ubuntu yüklemeyi deneyebilirsiniz.

bios suanda UEFİ ubuntuyuda UEFİ olarak yükledim zaten

İlginç. Ubuntuyu tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Ya şimdi internetten bişey buldum CMD den bikac komut yazdım sonra PC kapattım açtım ve şuanda bilgisayarı açamıyorum GNU GRUB diye bişey geldi ve bı terminal ekranı gibi duruyo hicbisekilde windowsa giremiyorum

Hangi komutları çalıştırdınız? Bağlantısını paylaşabilir misiniz?

GRUB’a ulaşmanız iyi, oradan Ubuntuyu açabiliyor olmalısınız.

burdan yaptım ama grub derken beni terminal gibi biyere attı

Bu arada terminal dediğim şey bu böyle biyere atiyo

Bu komut isteminden sisteminizi başlatmaya dair adımları bu bağlantıdan bulabilirsiniz:

Sisteminizi başlattıktan sonra Grub2’yi tamir edebilir (bkz. update-grub) veya yeniden yükleyebilirsiniz.

tamamdır deneyip sonucu paylaşıcam

merhaba ben ilkönce metinde yazanları denedim olmadı sonra allta uygulaması varmış onu denedim onlada sadece ubuntuya giriyorum sonra yeniden başlattrığımda gine aynı komut satırı geliyo sonra tekrar uygulamayla ubuntuya girip grubu tekrar indirdim ama yine olmadı ubuntuya sadece o uygulamadan girebiliyorum diğer türlü hep komut satırına atıyo ve bios tada hiçbir şekilde ubuntuyu göremiyorum

Aşağıdaki aracı kullanarak grub fix deneyenilirsin;

1 Like

malesef buda sorunumu çözmedi

Yakın zamanda aynı disk üzerinde dual boot deneyimim olmadı o yüzden deneyimi olan arkadaşların çözümü varsa yardımcı olurlar, benim önerim ikinci bir ssd mümkünse 500 GB, bütçe yoksa 250 GB alıp ikinci OS olarak o diski kullanmak olur. Daha sorunsuz, başınız ağrımadan ilerlersiniz.