Dual Boot Ubuntu Sonrasında Arch kernel Panic hatası

Normalde sistemde ArchLinüx kurulu idi sonrasında dual boot ubuntu 18 kurdum ve grub ubuntununkine döndü. Sonrasında arch resimdeki kernel panic’i vermeye başladı.

Ubuntu 18 kurmamın sebebi hem sistemi az yoruyor hemde kernel versiyonundan dolayı nvidia 340 driverı çok daha iyi çalışıyor olması idi.

Sistemim ;
Gpu : Nvidia Geforce 8400gs
Cpu : Amd Athlon x2 7750 black edition
Ram : toplam 6 gb ram (2+2+1+1)
Harddisk : segate 1 tb hdd

Uyguladığım adımlar :

1. Chroot ile arch’a bağlanıp grub’u güncelledim , sistemi güncelledim , mkinitcpio ile kernel imagelerini tazeledim.

2. Ubuntuda grub customizer ile arch imagelarını görünür yaptım, ubuntuda grubu tekrar yükledim.

Edit: grub-install ile grub’u yüklemedim sadece apt ve pacman ile grubu kurmuştum. Yusuf abinin MXLinüx inceleme videosundaki live log kısmındab gördüm. Video linki :

Diğer arkadaşlar daha iyi bilecektir eminimki fakat benim önerim ikinci bir diske kurmak. Eğer hala sorun devam ederse kernel panic uyarısından yoka çıkarak kernelde bozukluk olduğunu düşünüyorum. Başka bir kernelle test edebilirsiniz

1 Like

Şuan düzeltmiş bulunmaktayım ama çözümü tam anlatamıyorum biraz şansa oldu gibi bu sefer de ubuntu grubda gözükmüyor. Çözümü toparladığımda burada çözüm olarak paylaşacağım.

Ubuntu GRUB da gözükmüyorsa sistemi GRUB otomatik eklememiş olabilir. Bunun için bir paket bulunuyordu sanırım

1 Like

Tekrar archdan grubu düzenleyeceğim ama vaktim yok ve nvidia driver 340 çalışmamaya başladı şuan nouveau kullanıyorum.

Arch Linux başlayabiliyorsa GRUB Customizer paketini indirin. GRUB Customizer sayesinde işletim sistemini ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Pardus forumundan bir kaç kaynak resim eklemekle yetinebilirim maalesef

Kaynak resimlerdeki kodlar:

insmod part_gpt
insmod fat
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search –no-floppy –fs-uuid –set=root 2AAD-9C88
else
search –no-floppy –fs-uuid –set=root 2AAD-9C88
fi
chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

Grub customizer kullandım ama gene işe yaramamıştı. Ne ubuntuda ne de arch da. Chroot ile grubu archa kurdum öyle archa döndüm şuan ubuntu bir önem arz etmiyor ama vaktim olduğunda uğraşacağım.

1 Like