Dual Boot sistemde linux dağıtımı nasıl değiştirilir?

Ben Windows 11 ve Fedora kurulu cihazımda Fedora yerine Garuda kurmak istiyordum. Ancak kurulumdan sonra GRUB ekranım değişmedi; sadece Windows 11 ve Fedora görünüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Merhaba foruma hoş geldiniz.

Tek bir diske iki adet işletim sistemi kurduysanız boot için ayrılan 100MB-1GB arası o bölümü silmeyi unutmuş olabilirsiniz. Grub dosyaları bu bölümde depolanıyor. En güzeli o bölüntüyü tamamen silip ondan sonra yeni işletim sistemini silmek. Ama dikkat edelim Windows’un kendisi için ayırdığı alan da bu civarlarda bir yer kaplıyor. Karışmasın aman sonra Windows’u boot edememe sorunu yaşarsınız.

bu alanı windows’un kendisine ayırdığı alandan nasıl ayırabilirim

Gparted aracı ile diske göz attığınız zaman bir ekran görüntüsü alıp burada paylaşırsanız hangisi hangisi söyleyebiliriz.

Şuna benzer bir ekran sizi karşılayacak.

hocam başka bir uygulama önerme şansın var mıdır

Mevcut cihazınızda başka bir disk yönetim aracı var ve görselleştiriyor ise o da olur. Önerdiğim araç fedorada yok mu ama acaba?

gparted ile buldum şuan

Disk numaralarını sırayla göstermemiş biraz karışık yapmış ama ben size sırasıyla söyleyeyim hemen.

/dev/nvme0np1 2 3 4 → Windows’a ait
/dev/nvme0np5 ve 6 → Linux’a ait.

p5 muhtemelen sizin grub dosyalarınızın olduğu yer.
p6 zaten direkt linux root

/dev/nvme0np5’i herhangi bir yere bağlayıp bunu teyit edebilirsiniz. Veya zaten bağlı ise /boot gibi bir yere bağlanmıştır. Oradan da görebilrsiniz.

kurulumdan sonra şöyle bir sıkıntı yaşadım
fedoranın grub menüsüne atmaya çalışıyor ama hata alıyorum şuan flash bellek ile erişiyorum cihazıma bunu nasıl düzeltebilirim

Yukarıda dediğim gibi. Burada nvme0n1p5 in boot ve p6 nın linux root klasörü olduğunu teyit ettikten sonra en kolayı bu iki partition’ı silip garudayı böyle kurmak.

1 Like

garudayı zaten ikisinide silip kurdum

O zaman /dev/nvme0n1p1 ve 4 olana bir göz atmanızı rica edeceğim. Bunlar Windows’a ait ama her nasıl olduysa içine grub yazılmış olabilir. Çok ihtimal vermiyorum ama bunu da kontrol edebilir misiniz?

o kontrolü nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz

Konudan bağımsız teknik şeylerin konuyu doldurmaması adına özelden yazıyorum.

Edit: Yaptığımız inceleme sonucunda hem Windows hem Garuda hem de eski Fedora kurulumunun aynı yeri (boot için) kullandığını ve birbiri üzerine yazması nedeniyle grub’ın bozulduğunu tespit ettik. Üyemiz sıfırdan bir kurulum yapacak.

1 Like

Niyeyse her fedora kurduğumda aynı sorunu yaşıyorum.

Manuel olarak iki ayrı partition ayarlansa aslında risk daha az olur ama bu dual boot un böyle bir durumu hep var. O yüzden bu riski göze almak lazım.

1 Like

Niyeyse sadece fedorada oluyor hocam.
Ama tabii dediğiniz gibi riski göz önünde bulundurmak lazım.

1 Like

Bu sorunun çözümü arch, void, antix vb. gibi dağıtımlarda manuel kendin ayarlaman. Fedora, OpenSUSE gibi dağıtımlarda otomatik zaten oluşmuş olduğundan hatayı düzeltmek gerekiyor. Buda çok zor ben daha önce denemiştim ama aşırı zor gerçekten.

3 Likes