Diskpart İle Diskinizi Nasıl Kurtarırsınız?

Diskiniz yarıda kalan bir format sonrası dosya gezgini arayüzü ile erişilmeye çalışıldığında ulaşılamaz olabilir ayrıca disk yönetimi bu diski görmeyebilir veya bunda bir işlem yaparken donabilir, hata verebilir. Bu durumlarda sizi kurtaracak olay diskpartdır. Bu rehber diskpart ile diskinizi nasıl kurtaracağınızı anlatır.

1. Adım - Ortamı Hazırlayın

İlk olarak Windows + R tuşları ile Çalıştır penceresini açarak diskpart yazalım.

image
Bu ekrana geldiğiniz zaman list disk komutunu yazarak diskinizin numarasını öğrenin.
Burada biz numarayı 1 olarak alacağız çünkü ben şuan bir USB diskimi kurtarıyorum.

2. Adım - Diski Temizleyelim

Şimdi bazı çeşitli olaylar sebebi ile diskinizin dosya sistemi yanlış yapılandırılmış olabilir veya diskinizin bölümlendirmesi de yanlış olabilir bunun için öncelikle clean komutunu kullanacağız

Bundan önce diskimizi seçmemiz gerekiyor;
image
Az önce numarasını aldığımız diskimizi seçtik

Şimdi clean komutunu yazarak diski temizleyelim.
image

Önemli!
Bundan sonra diskiniz aşağıdaki şekilde görünebilir. Diğer komutlarımızı da tamamladığımız zaman bu düzelecek.
image

Şu anda diskimizdeki tüm bölümler silindi! Eee… biz bölümler olmadan bu havalı dosyaları nereye koyacağız :smiley: İşte şimdi bunun için create partition primary komutu ile bir bölüm oluşturalım.

image

İşte böyle artık bölümümüz var… Ama dosya sistemi yok! Havalı dosyalarımız üzgün :frowning: Hadi onları mutlu etmek için sonraki adıma geçelim!

Adım 3 - Diski Tekrar Kullanılabilir Hale Getirelim

Şimdi burada eğer ki USB diski teyp, TV vs. gibi cihazlarda kullanacak iseniz FAT32 seçin, fakat bu bir HDD ise veya bu diskte 4GB üstü dosyalar koyacaksanız NTFS tercih edin.

NTFS tercih etti iseniz;
format fs=ntfs quick

FAT32 tercih etti iseniz;
format fs=fat32 quick

Quick format yerine tüm sektörleri mi temizlemek istiyorsunuz? O zaman bu rehberime göz atabilirsiniz :slight_smile:

Ben burda FAT32 tercih ettim
image

Tamam güzel hoş fakat… Bu sürücünün bir harfi olmazsa nasıl bulacağız ki, şuan başı boş takılıyor eğer bir harfi olmazsa bizim şu havalı dosyalar ne yapar!

Son olarak assign ile diskimize şuan müsait olan bir harfi atadık.
image

Bakın diskimiz ortaya çıkmış bile :slight_smile:
image

2 Likes