Ders çalışmaktan nasıl verim alınır?

Sıkılmadan nasıl ders çalışırken verim alıyorsunuz? Tavsiyelerinizi istiyorum.

Sıkılmadan nasıl ders çalışır adlı soruna cevap verecek olursam, cevap basit sürdürebilir katkılarını düşünceksin ,veya ASMR açabilirsin, en basitinden hedeflediğin lise-üniversite vb. bir şeyi sabah kalktıktan ve yatmadan önce 10 dk sanki kazanmışsın gibi düşün, seni ne tetikliyorsa bu karşı cins olur,çevre olur,para olur kendini motive etmek zor farkındayım ama elimden gelen bu. Verim nasıl alınır sorusuna genel anlamda ise pomodoro tekniğini söyle bilirim.

2 Likes
4 Likes

Hayatımda hiç ders çalışmayan birisiydim. Ancak son 3-4 aydır düzenli bir şekilde çalışarak girmem gereken sertifika sınavlarına hazırlanıyorum. Çalıştığım şirket ve etkinliklerde görev aldığım için sabit bir uyku düzenim olamıyor. Ancak çözümü, 8’de yatıp 4 gibi kalkmakta buldum. Akşamları işim yoksa, eve geldiğim gibi yatıyor ve günün yorgunluğunu atarak 6:30’a kadar soru çözüyor, konu çalışıyorum. Sonrasında spora gidiyorum. Ayrıca, hayatınıza bir spor eklemenizi öneririm. Yürüyüş bile olabilir. Kendi güvenli alanınızdan çıkarak dışarıda yürüyüş denemeniz faydalı olabilir. Ben hayatımı böyle daha verimli hale getirdim. Tabii ki, şunu unutmamak lazım: Tek bir yöntem yoktur, kendiniz farklı şeyler deneyerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

3 Likes

Başlığın konuşma dilinde yazıldığından dolayı yanlış anlaşılmaya oldukça müsait. Doğrusu, “Ders çalışmaktan nasıl verim alınır” olmalı. Ayrıca , “Ders çalışırken, sıkılmadan nasıl verim alıyorsunuz?” diye yazılmalı.

2 Likes

Hocalarım ben şu olayı çözemedim. Ben gibi sınava son gün çalışıp benden daha yüksek alanlar nasıl oluyor anlamıyorum ve arkadaşlarım arasında çoğundan daha uzun süre çalışıyorum. Ben daha düşük alabiliyorum bunu nasıl çözeceğim yoksa duvara kafa atacağım. Bana verimli ders çalışma hakkında yardımcı olur musunuz?

1 Like

Benim şahsi fikrime göre ve son dakika çalışıp iyi not alan biri olarak söyleceğim şu :

Ben son sınıf yks öğrencisiyim, son sınav akşamı 4-5 saat çalışıyorum ve genelde yüksek alıyorum.

Bence bunun sebebi son vakitte çalışılan şeyler kısa vadede daha keskin ama zamanla tamamen kayboluyor olması. Bütün yerlere çalışmak yerine kilit yerlere çalışmak ve kısa vadede de olsa sürekli formül vb tekrar etmek çok etkili.

Ben uzun vadede çalışmaya çalıştığım vakitlerde ve sınava hazırlanırken sanki konuları biliyormuşum gibi bazı çok basit ve kilit noktaları atlıyorum ve sıfırdan almıyorum. Bunun da beni kötü etkilediğini hissediyorum.

Son akşam sıfırdan alıp kısa vadede çok fazla bilgiyi tutmak çok daha kolay. Uzun vadeli bilgileri toparlamak daha güç ve ufak bilgiler çok kolay kaçıyor. Bir de ben erken yatıp gece 2-3 gibi uyanıp temiz bir zihinle çalışıp sınav haftalarında sabahlıyorum.

Bazı düzenli çalışan arkadaşlarım günde en az 3-4 saat çalışıyor ve sınav akşamları benim yaptığım gibi çalışıyorlar. Okulum bulunduğum şehrin en nitelikli liselerinden biri ve hedefler de çok yüksek.

Hocam ben son sınav akşamı 4-5 saat çalışabilsem ben de yüksek alırdım herhalde, o beni çok zorlar. Düzgün ders çalışmak istiyorum anlık gaza geliyorum ama ders çalışamıyorum normal ders tekrarı olarak. Sonra malum son güne kalıyor bazı sınavlarda güzel not alıyorum bazı sınavlarda batırıyorum. Sınava girince unutabildiğim oluyor mantığım basmıyor falan. Benim düzenli ders çalışmaya ihtiyacım olduğunu anladım ama ders çalışmak aşırı bunaltıyor.

Bende hiç çalışamıyorum. Ama dediğim gibi sınavdan evvelki gün erken yatıp gece yarısı 2-3 gibi kalkıp çalıştığımda ancak çalışabiliyorum. Eğer gece 2-3ten sabaha kadar çalışmazsam sınavdan 40-50 alacağım. Hem bu sayede aralıksız uzun çalışabiliyorum hem de uykudan sonra kafa boş olunca ve gece yarısı hiç bir olay olmadığı için böyle çalışabiliyorum. Eğer erken yatıp sabahlamazdam ben de en fazla 2 saat civarı çalışıyorum hem uykum geliyor hemde çok sıkılıyorum.