Derdin Ne? Hikâyesi Ana Konu

Giriş
Her popüler site veya uygulamalar misafir olarak gelecek. Sunucu tarafından sorular sorulacak. O misafir sorulara cevap verecek. Soruları, ChatGPT sordu. Cevapları biz veriyoruz.

İlk konuğumuz Linux oldu. Çeşitli sorular soruldu ve ilginç cevaplar aldığımız bir bölüm oldu.

Bölüm İçeriği

Endou Masamune (Sunucu): Merhaba! Linux’un farklı dağıtımları arasında hangi özellikleri ve avantajları fark ediyorsunuz? Kullandığınızda tercih ettiğiniz bir dağıtım var mı?

Linux: Linux dünyası hakkında düşüncelerim şöyle. Linux herkes tarafından bilinen ama değeri anlaşılmayan bir alandır diyebilirim. Avantajlarıysa, açık kaynak kodlu olması ve hayatımızdaki tüm akıllı cihazların içerisinde gömülü olarak gelmesidir. Ben tüm dağıtımları severim ve onlara çocuğum gibi bakarım.

Endou Masamune (Sunucu): Linux’un geliştiricileri ve topluluk tarafından yapılan katkılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu durum, Linux’u nasıl daha güçlü bir işletim sistemi haline getiriyor?

Linux: Güzel bir soru. Linux’un geliştiricileri ve toplulukları tarafından yapılan tüm katkıları olmasaydı. Bugünlere kadar popüler ve kullanan bir kitlesi olmazdı. Böylece her insan anladığı alanlarıyla kendi yetenekleriyle bir şeyler icat etmeye çalışıyor. Bu bile katkıdır. Meselâ, GNOME masaüstü bugünlerde Shell sistemini yapmasaydı. Cinnamon doğmazdı.

Endou Masamune (Sunucu): Linux dünyasında, yeni başlayanlar için hangi dağıtımı veya kaynakları önerirsiniz? Başlangıç seviyesinde bir kullanıcı için hangi dağıtım daha kullanıcı dostu olabilir?

Linux: Eğer bu dünyaya girmek isteyen birisi, kullanacakları yazılımları iyi araştırmış ve kendinden eminse, o zaman Debian temelli Ubuntu kolu olan Linux Mint öneriyorum. Bunun dışında Debian önerebilirim. Fakat kesinlikle Ubuntu önermiyorum. Kişisel bilgileriniz onu geliştiren Canonical adlı şirkete gidiyor.

Endou Masamune (Sunucu): Linux topluluğu, farklı kullanıcı gruplarına hitap eden pek çok dağıtım sunuyor. Sizin gözünüzde, en belirgin farkları nelerdir ve hangi kullanıcı grubuna hangi dağıtımı önerirsiniz?

Linux: Kodlamacı ve sistemin içinden geçmek isteyenlere Arch öneriyorum. Oyunculara SteamOS öneriyorum. İş yapan kitlelere Fedora’nın değiştirilemez sistemi olan Fedora Silverblue öneriyorum. Daha hafif dağıtım isterseniz Artix’e bir göz atabilirsiniz. Ben kardeşlerimi ayırmam ama eğer öne çıkmak istiyorlarsa daha fazla güncellik ve farklılıklar olmalıdır. Yoksa piyasa gözünün yaşına bakmıyor Endou. Örneğin, Pardus meselesi.

Endou Masamune (Sunucu): Linux dünyasında, güvenlik oldukça önemlidir. Bu noktada, Linux’un güvenliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi özellikleri ve uygulamaları kullanarak sisteminizi daha güvenli hale getiriyorsunuz?

Linux: Benim dünyamda dışarıdan bir şey yüklemek en az rakiplerim kadar risklidir. Bir de işiniz yoksa sudo yetkisinde kalmayın. Sudo’nun amacı size tam bir işletim sistemini yönetmenizi, başka değişle hükmetme şansı veriyor. Buna ek olarak, Linux için bir güvenlik duvarına ihtiyaç yok. En büyük duvar kendiniz olmalısınız. Her şeyi indirmek veya tıklamamak en önemli olaydır.

Endou Masamune (Sunucu): Linux, çok çeşitli donanımları destekleyebilen bir işletim sistemi olarak biliniyor. Fakat sizce, Linux’un donanım uyumluluğu konusundaki avantajları ve dezavantajları nelerdir? Kullandığınızda herhangi bir donanım uyumluluk sorunu yaşadınız mı?

Linux: Açıkçası bu sorun maalesef Windows’a tapan firmaların sorunu. Fakat bizim kullanıcılar bir şekilde tersine mühendislik yaparak veya firmaya dertlerini yanarak çözdürüyorlar. Çözmeyen firmalar ise, artık onların yapacağı iş. Bize değer veren firmalar, bizim için önemlidir. Donanım avantajına geleyim, bunu ne istediğine göre değişir? Fakat çoğunlukla ses, özel klavye yazılımlarını ve internet donanımlarını maalesef firmaları bu dünyayı çok umursamıyor.

Endou Masamune (Sunucu): Linux topluluğu, sürekli olarak gelişen ve yeni özellikler ekleyen bir yapıya sahip. Sizce, Linux’un gelecekteki potansiyeli ve yönü nedir? Hangi alanlarda daha da gelişmesini bekliyorsunuz?

Linux: Linux gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Hatta rakibim bana özeniyor. (Aşağılayıcı bir şekilde güler) Gelecekteki potansiyeli daha fazla olacak. Arabalar ve diğer ev eşyaları akıllandıkça beni kullanmaya devam edecekler. Korkak Windows ancak, bilgisayarlarda hüküm sürsün veya kendini öyle sansın. Beni istediğiniz alana yerleştirmek kolay ve istediğiniz şekle sokmakta keza öyle. Benim gücümü kullananlar bana sırılsıklam aşık. Benim en çok beklediğim alan bilgisayar. Bu alanda çalışmalarım hem kitlesel ve hem de geliştirme açısından daha devam ediyor. Bir gün bu Windows ve özgürlük düşmanı olan herkesi yerle bir etmek istiyorum. (Güler)

Bu cümleden sonra ortam biraz buz kesilir.

Endou Masamune (Sunucu): Peki, Linux kullanıcıları için favori uygulamalarınız nelerdir? Hangi uygulamaları günlük işlerinizde en çok tercih ediyorsunuz?

Linux: Benim için yapılan her açık kaynak kodlu uygulama kardeşimdir. Genellikle insanlar Mozilla Firefox kullanıyor. Bu uygulama web siteleri güvenlice ve gizliliğine az riske atarak geziyor. Krita kullananlar, çizim yapmaya bayılan deliler(!) içindir. Bunun dışında oyuncular Steam kullanıyor. Diğer kitleler genellikle masaüstü ve pencere ortamlarını karıştırmakla meşgul. Bazı insanlarda neofetch kurup kendince hava atıyor. Açıkçası bu durumdan çok mutluyum.

Endou Masamune (Sunucu): Linux dünyasında çeşitli masaüstü ortamları bulunuyor. GNOME, KDE, XFCE gibi farklı masaüstü ortamları arasında tercihiniz nedir ve neden bu ortamı tercih ediyorsunuz? Kullandığınız masaüstü ortamının sizin için öne çıkan özellikleri nelerdir? Linux: Her masaüstü ortamın kendine göre artıları ve eksileri var. GNOME tamamen eklenti kullanmasını bilenlere derya gibi bir özelleştirme şansı veriyor. KDE kullanmak isteyenler ise sistemini çok güvendiklerini belirtmek için. XFCE sistemi çok güçlü olmayan ama gündelik kullanımda hiç üzmeyen bir masaüstü ortamıdır diyebilirim. LXQt Qt mimarisini kullanan bir masaüstü ortamı. Cinnamon, Windows tadını arayanlara. Pantheon ise, Mac OS X tadı isteyenlere idealdir. Başka masaüstü ortamları kullanmak ise, tamamen size kalmış oluyor.

Endou Masamune (Sunucu): Peki, Linux kullanıcıları için en çok tercih edilen programlama dilleri nelerdir? Sizce, bu dillerin Linux üzerinde geliştirme yapmak için ne gibi avantajları var?

Linux: Neyi nasıl istediğiniz önemlidir. Bu yüzden çoğunlukla python, c++ ve ruby dilleri burada çok fazla rağbet görüyor. Her dilin kendince avantaj ve dezavantajları var. Kimisi oyunda iyiyken, kimisi büyük bütçeli işlerde çok iyi bir iş çıkartıyor diyebilirim. Ayrıca, bu dünyada herkese göre iş var.

Endou Masamune (Sunucu): Peki, Linux dünyasında en çok dikkatinizi çeken son gelişmeler nelerdir? Özellikle yeni teknoloji ve uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Linux: Maalesef arada kötü olaylarda olmuyor değil. Meselâ Red Hat şirketi tüm kodlarını herkese kapatıyor. Bu üzücü bir olay. Bunu taban alarak geliştirilen çok fazla dağıtım var. Bu dağıtımlar şimdiden başka yollar düşünmeye başlıyor. Kimisi kullanmaya devam ederken, kimisiyse bundan kurtulmak için planlar yapıyor.

Linux biraz ağlamaya başlar. Bunu gören Endou Masamune eliyle su getirin işareti yapar. Clara Momiyama ona suyu getirir. Suyu içince sakinleşir.

Linux: Devam edeyim. Teknolojik olarak iyi haberler alıyorum. Robotik alanda ve VR teknolojisinde kullanılıyorum. Uygulamalar ise, sürekli güncellemeler almaya devam ediyor. Tabii, çekirdek yapımda keza öyle.

Endou Masamune (Sunucu): Peki, Linux’un topluluk tabanlı doğası hakkında daha fazla konuşabilir misiniz? Topluluk katkıları ve işbirliği, Linux dünyasının gelişiminde ne kadar önemli bir rol oynuyor?

Linux: Taban olayı aslında bazen istemeden de bana zarar veriyor. Bu dünyaya girmek isteyen yüzlerce insan var. Fakat bazıları bu taban meselesinden korkuyor. Bazıları da popüler uygulamaların bu dünyayı yok saymasından dolayı giremiyorlar. Herkesin çabası bu dünyayı tanıtmak için bile küçük rol oynuyor. Tabii, en büyük kahramanlar, bu alanda bir şeyler üretenlerdir. En ufak kod bile eklemek veya değiştirmek bile çok fazla etkenlere rol oynuyor.

Endou Masamune (Sunucu): Bugün buraya gelip bize zaman ayırdığın için teşekkür ederiz. Ayrıca, rakiplerine sataşıp malzeme çıkardığın içinde keza öyle. Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

Linux: Hayır.

Endou Masamune (Sunucu): Her zamanki gibi, Linux’un bu değerli bilgilerini dinlemek büyük bir zevkti.

Daha sonra kameraya dönerek;

Endou Masamune (Sunucu): Siz değerli izleyicilerimize de teşekkür ederiz. Unutmayın, Linux dünyası her zaman sürprizlerle doludur. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!

1. Bölüm Sonu
1 Like

Linux ekibi mi yoksa linus torwalds mı, linux olarak cevaplayan?

Tekil bir şahıs, isim vermedim. Ona siz istediğiniz şekilde isimlendirebilirsiniz.

ChatGPT bağlaç yazımını halen öğrenememiş galiba. Ünsüz benzeşmesiyle çok karıştıyor. Gençlerimiz de öyle kullanıyor ne yazık ki…

Bir de başlıkla hikâye,konu sahibi hikâye dediği için hikâye diyorum, arasında bağlantı kuramadım. Bu daha çok tiyatro, röportaj yada konuşma metni gibi duruyor.

Fikir olarak güzel gibi. Devamı gelebilir diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim dostum, zaten soruları o sordu. Ben cevapladım. Tiyatrosal yazmayı çok sevdiğim için böyle yayınlıyorum. Yoksa bende biliyorum, mükemmel olmadığımı. O da farkında değil. Yine de sağ olasın güzel dileklerin için. ^^

Endou Masamune (Sunucu): Merhaba! Mac OS X’in ilk sürümü hangi tarihte piyasaya sürüldü ve adı neydi?

Mac OS X: Geçmişimi bilmek istemiyorum. Başka soru sor.

Endou Masamune (Sunucu): Tabii ki. O zaman sorumu değiştireyim. Mac OS X’in en son sürümü hangi tarihte yayınlandı ve adı ne?

Mac OS X: 21 Eylül 2023 gününde, 14.0 RC2 yayınlandı.

Endou Masamune: Mac OS X’in grafik kullanıcı arayüzü nedir ve hangi tasarım dilini kullanır?

Mac OS X: Windows efendiye malzeme çıkarmak istemiyorum. Fakat yine de masaüstü ortamın adı Aqua’dır.

Windows ve Linux bu yayını evinden izliyor. Windows bu cümleleri duyunca dayanamayıp yayına telefonuyla bağlanır.

Windows: Hırsıza bak.

Mac OS X: Asıl sen hırsızsın. Benim gibi olmaya çalışıyorsun. Senin derdin ne?

Endou Masamune: Sakin olun arkadaşlar. Kavgaya gerek yok. Gelecek haftada senin davet ederiz anlatırsın dertlerini. Tamam mı?

Windows: Taraflı.

Mac OS X: Çılgın şey.

Windows telefonu yüzüne kapatır ve arkasından televizyonu da.

Endou Masamune: Devam edeyim. Mac OS X’in ilk sürümü hangi temel teknolojiyi kullandı ve bu teknolojiyi öne çıkaran özellikler nelerdi?

Mac OS X: Geçmişimi sevmiyorum anladın mı? Eski üstadımızı da keza öyle.

Endou Masamune: Peki, Mac OS X’in en son sürümünde dikkat çeken yeni özellikler nelerdir?

Mac OS X: Bol bol tasarım yenilikleri yapıldı bana. Bazılarına yeni özellikler katıldı. Mesela, Widget kısmını düzenledi üstadlarım. Linux daha çoklu masaüstü ortamlarıyla uğraşıp dursun.

Linux bunları duysa bile, onu izlemeye evinden devam eder.

Endou Masamune: Mac OS X’in kullanıcılarına sunduğu depolama ve dosya yönetimi hakkında bilgi verir misiniz?

Mac OS X: Benim kitle öyle çok gereksiz bilgilerle uğraşmak istemeyecektir. Fakat şunları bilmeleri kafidir. Bunlar ise, **Apple File System (APFS), macOS Extended (HFS+) ve exFAT’tir. exFAT bir çok rakibim tarafından desteklenmektedir.

Endou Masamune: Mac OS X’in en son sürümünde güvenlik ve gizlilik önlemleri konusunda neler yapılmış?

Mac OS X: Sürekli açıklarım yamalanıyor.

Linux buyunca kahkaha atmaya başlar.

Mac OS X: Daha sonra gizlilik için sözleşme metinlerimize uymaya çalışıyoruz.

Linux kendi kendine söylenerek: Sen mi? Güldürme beni.

Endou Masamune: Mac OS X’in en son sürümünde, uygulama geliştiriciler için hangi yeni araçlar veya kaynaklar sunulmuştur?

Mac OS X: Bana para koklatan herkesi dostum sayarım. Bu programa getirdiysen bana 100$ ödeyeceksin.

Endou Masamune yalandan öksürür.

Linux bunu duyunca: Aferin, onu da soy.

Endou Masamune: Mac OS X’in güvenlik politikaları ve kişisel veri koruma önlemleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Mac OS X: Açıkçası ben kişisel verileri önemsiyorum.

Linux kahkaha atmaya başlar ve telefonu eline alarak telefonu yayına katılır.

Linux: Bak sen, şu sahtekara. İnsanların verilerini kullanmaktan zerre çekinmiyorsun. Bir de senin üstünden türedim ama bakıyorum da ağabeyim yine birilerine sataşıyor. Biraz dek dursana be.

Endou Masamune: Arkadaşlar, sakin olalım. Linux sen soru sormayacak mısın ağabeyine?

Linux: Tabii ki, soracağım. İnsanların beyinlerini nasıl hipnoz ediyorsun anlatsana?

Burada hipnozdan kastı aynı malın üzerine ufacık değişiklikler yaparak üst model olarak satılmasına sitem ediyor Linux.

Mac OS X: İnsanlar benim gücüme hasta. Senin gibi eğreti işler peşinde değil.

Mac OS X dediği eğreti aslında çoklu masaüstü ve açık kaynak kodlu olmasınadır. Ve Linux bunu anlar.

Linux: Sen kendi çok mu zeki sanıyorsun, yoksa salağa mı yatıyorsun? Sen açık kaynak kodlu içerikler kullanan bir ahmaksın.

Endou Masamune: Sorunuz için teşekkür ederim. Hattı meşgul etmeyelim.

Linux bunu duyunca telefonu kapatır.

Mac OS X sinirlenerek, sahneyi terk eder.

Endou Masamune (Bağırarak): Hey, nereye?

Mac OS X: Kardeşimi yayına bağlayarak benimle olan muhabbetini bitirdin.

1. Bölüm Sonu.

Endou Masamune: Öncelikle merhabalar. Bugün son yayınımızda Mac OS X ile atışan Windows’u davet ettik. Bugün, Windows’u tanıyacağız. Hoş geldiniz, Windows.
Windows: Hoş buldum bay Japon.

Endou Masamune: Windows işletim sistemi hangi şirket tarafından geliştirilmiştir ve ilk Windows işletim sistemi hangi tarihte piyasaya sürülmüştür?
Windows: Microsoft tarafından 1981 yılında Windows olarak çıktım piyasaya. Sonra ise, güncellemeler ve paralar alarak bugünlere geldim.

Endou Masamune: Güzel bir cevap. Peki, Windows’un en son sürümü nedir?
Windows: Windows 10 (23H2) kardeşim.

Endou Masamune: Windows işletim sisteminin ilk versiyonunun adı nedir ve “Start” menüsü hangi Windows sürümünde tanıtılmıştır?
Windows: Klasik bir soru ve cevap 1.0’dır. Ek olarak başlat menüsü ise, Windows 95’te gelmiştir.

Endou Masamune: Windows 95’in hangi yılda piyasaya sürüldüğünü ve hangi önemli özellikleri taşıdığını hatırlıyor musunuz?
Windows: Windows 95 kardeşim, 1995 yılında çıktı. Başlat menüsü, alt bar ve tanıtım ekranı eklendi bana. Amacı, beni daha fazla kitleye ulaştırmaktı. Bu da başarılı oldu.

Mac OS X televizyonu açıp, izler ve bunu duyunca yayına bağlanır.

Mac OS X: Başlat menüsünü ve bar fikrini benden çaldığını mı anlatıyorsun?
Windows: Yok, o bir iftira.

Endou Masamune: Sakin olun gençler. Sorunu sor Mac OS X.
Mac OS X: Firmalar sana tapmaları için ne kadar para verdin?
Windows: Bir çuval dolusu para.

Mac OS X sinirlenir.

Mac OS X: Endou benim gözümde değerin kalmadı.

Mac OS X telefonu kapatır.

Endou Masamune: Windows XP’nin hangi yılda piyasaya sürüldüğünü ve hangi özellikleri ile önemli bir adım attığını hatırlıyor musunuz?
Windows: XP kardeşim, 2001 yılında çıktı. Çizim ve NT teknolojimi biraz geliştirdiler. Bunun dışında pazar payım arttı tabii ki.

Endou Masamune: Windows 7’nin hangi yılda piyasaya sürüldüğünü ve hangi özellikleri ile dikkat çektiğini hatırlıyor musunuz?
Windows: Windows 7 kardeşim tam bir şah eserdi. Aero’yu tanıttılar ve oldukça stabilitesi yüksek olmasına rağmen, eskimiş ve kokuşmuştu. 2009 yılında çıkmış ama ona rağmen, çok fazla kişi kullanıyor halen.

Endou Masamune: Windows 8’in hangi yılda piyasaya sürüldüğünü ve hangi önemli değişiklikleri getirdiğini hatırlıyor musunuz?
Windows: Windows 8 kardeşim. Yenilikçiydi ama onu çoğu kişi anlamadı. Anlayanlar onu çok sevdi.

Endou Masamune: Windows işletim sistemlerinin simgesel sesi olan başlangıç (startup) sesi, en çok hangi Windows sürümünde hatırlanır ve bu sürüm hangi yılda piyasaya sürülmüştü?
Windows: Vay, güzel bir soru. Windows XP dönemindeki ses kalitesini insanlar çok sevmişti.

Endou Masamune: Windows’un masaüstünde bulunan en temel simgesi nedir ve bu simgeyi ilk hangi Windows sürümünde görmeye başladık?
Windows: Windows 3.0 ile File Manager ile başlandı ve bugünlere Explorer olarak hayatına devam ediyor.

Endou Masamune: Windows 10’un başlat menüsündeki Cortana adlı özellik ne işe yarar ve ismini nereden almıştır?
Windows: Şimdi sonunda günümüze gelebildin. Şaka bir yana, Cortana sesli asistandır. Senin yaşadığın sorunlara cevap veriyor. Bu ismin ilham kaynağını söylemeyeceğim.

O sırada iOS canlı yayına telefonuyla bağlanır.

iOS: Merhaba Endou-san. Tek bir şey diyeceğim. Bu fikri de bizden aldı.

iOS telefonu kapatır.

Endou Masamune: Windows 11’in hangi yılda piyasaya sürüldüğünü ve hangi önemli değişiklikleri getirdiğini biliyor musunuz? Windows: Şahsen, çok güzel bir yenilik yaptılar bana. Başlat menüsü ortada. Yapay zeka desteğim geldi. Widgets özelliği dahil edildi.

Linux bu yayını izliyor ve kahkaha atıyor. Telefonuyla yayına katılıyor.

Linux: Bunu bizden çaldım demiyor da, yeni özellik diye insanlara yutturuyorsun. Pes.
Endou Madsamune: Cidden merak ediyorum artık. Windows’un kodları neden kapalı?
Windows: Bizim foyamız ortaya çıkmasın diye.

Endou Masamune: Seni keşke davet etmeseydim. Neyse? Son sorumuzu sorayım. Windows işletim sistemi dışında, bir dizi ilginç kod adları kullanıldı. Mesela, hangi Windows sürümü için “Longhorn” kod adı kullanıldı ve neden bu isim seçildi?
Windows: “Longhorn” kod adı Windows Vista için kullanıldı. Bu isim, Teksas’taki bir kasabanın adıdır ve Windows ekibi bu ismi, projenin başladığı dönemdeki hedefleri ve vizyonu ifade etmek için seçmişti.

Endou Masamune: Bu yayın bu kadardı. Umarım okurken çok keyif almışsınızdır.

Yazar Notu: Windows’u zerre sevmem.

1. Bölüm Sonu

Endou Masamune: Bugün sizlere Twitch uygulamasını misafir ediyoruz. Öncelikle hoş geldiniz.
Twitch: Hoş buldum Endou-san.

Endou Masamune: Twitch ugulamasını en popüler oyun türü nedir?
Twitch: Battle royal oyunları hâlâ revaçta.

Endou Masamune: Twitch ugulamasını en çok takipçisi olan yayıncı kimdir?
Twitch: İsim vermeyeceğim. Fakat, şöyle diyeyim. Burası kocaman bir dünya. Herkese yer var.

Endou Masamune: En sevdiğin oyun nedir?
Twitch: Açıkçası popüler kültür neyi çok seviyorsa, bende onu seviyorum Endou-san.

Endou Masamune: Twitch uygulaması kaç dil destekliyor?
Twitch: Uygulamamız, 34 dil destekliyor. En çok, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Almanca ve Fransızca dilini konuşanlar kullanırken, en az Malayca ve Hintçe’dir.

Endou Masamune: Hangi türde yayınlar yapılıyor?
Twitch: Aklına gelen her türlü yayın içerikleri var. Kimisi oyun oynatırken, kimisi dizi/film izletiyor. Kimisi sohbet ederken, kimisi müzik yayını yapıyor. Kimisi yayında sadist gibi oyun geliştiriyor Endou-san.

Endou Masamune: Demek öyle, tatmin oldum. Twitch yayıncısı olmak isteyenlere ne önerirsiniz? Bir de ne tür kanal açmaları gerekiyor?
Twitch: Önce sabırlı olmaları şart. Arkasından en sevdiği alanı insanlara anlatabilmelidir. Fakat bu alanda en çok oyunlar öndedir. Mümkünse popüler kültürün oyunlarını oynasınlar. Aksi halde çabaları beyhude olur.

Endou Masamune: Twitch Prime nedir?
Twitch: Twitch’i reklamsız izlemek isteyen insanlar içindir.

Endou Masamune: İnsanları yolmayı seviyorum demiyorsun da, Prime gibi saçmalıkların arkasına sığınıyorsun. Ayrıca, bir kaç sene önce verilerin sızdırıldı ne düşünüyorsun?
Twitch: O verilerimiz tamamen sahte. Hiçbiri gerçekliğini yansıtmıyor Endou-baka.

Bu yayını ismini vermek istemeyen birisi izliyor. Katılmak için en doğru anı bekliyor.

Endou Masamune: İstediğim cevabı alamadım. Sonraki sorum, Twitch kimin ve neden bit sistemi var?
Twitch: Amazon benim babamdır. Bit ise ağabeyimdir. Bu bit sistemi, yayıncıya para kazanmasını sağlamak için var Endou-san.

Endou Masamune (İçinden): Bit olaylarını soramıyorum. Yayın öncesi anlaşmamız var, lanet olsun. Halbuki bunun cevabını çok merak ediyordum. Kurtarın millet beni. (Dışından): Demek öyle. Peki, TwitchCon etkinliği nedir?
Twitch: Bu etkinlik beni seven insanlar ve yayıncılarla bir araya geliyoruz. Bu etkinlik süresi boyunca eğleniyoruz.

O sırada o isimsiz yayıncı yayına bağlanıyor.

İsimsiz: Endou, seni susturmaları için para teklif ettiler biliyorum. Ayrıca soramadığın o soruyu da.
Twitch: İsimsiz şey, daha açık konuş.
İsimsiz: Sen sevimsiz bir kişisin. Sızdırılma olaylarını yalanlayacak kadar ileriye gidebiliyorsun. Bit olaylarını sana açıklayayım.
Twitch: Eğer yayını kesmezsen, babama senin programını satın almasını isterim.
İsimsiz: O zaman sen kendin anlat nasıl bir fikir?
Twitch: Tarafını seç, Endou? Ya ben, ya o adını dahi bilemediğin salak.

İsimsiz yayından çıkar. Endou Masamune tam cevap verecekken Hana Mizu kamerayı bırakarak Endou’nun yanına oturur. Onu yatıştırmaya çalışır.

Hana Mizu: Beni bu işe karıştırmayın ikinizde. Cevap ver sende adam gibi Twitch. Gerçeklerden kaçmak çözüm değil. İşi yokuşa sürüyorsun. Ayrıca, Endou’nun bir hastalığı var. Adam çok strese dayanamıyor.
Twitch: Ben bit olaylarına inanmıyorum. Bir grup aptalların uydurduğu bir yalandan başka bir şey değil.
Hana Mizu: Demek hâlâ söylemeyeceksin. Tamam, ben anlatayım. Arkadaşlar, öncelikle bit meselesi çalıntı kartlardan yapılıyor. Bu kartları çalan kişiler, bir yayıncı ile anlaşıyorlar. Yayın esnasında yüklü bit gönderip, sonra o bitlerin bir kısmını yayıncı o adamlara.
Twitch: Sussana kadın.

İçeriye İngiltere polisi girer ve Twitch’i tutuklayıp ceza evine gönderir.

Hana Mizu: Bu bölümü ben noktalayacağım. Umarım insanlar bu meseleyi unutmamıştır. İyi günler.

Bölümü yazıp buraya atmayacak kadar unutan ben. :smiley:

Hana Mizu: Bu haftanın programını tek başıma sunacağım. Endou Masamune ve Clara Momiyama yeni bir stüdyo için Japonyaya gittiler. Fakat, bu hafta yetişmediği için, benim burada kalıp X/Twitter’ın derdini anlatabilmesini sağlamaktır. Merhaba, X/Twitter. Ayrıca bugün, yayına kimseyi alamıyorum.
X: Merhaba. İstersen bana sadece X de.

Hana Mizu: Tabii ki, X. İlk sorumu sorayım. Sosyal medyanın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Kullanıcılarınız neler bekliyor?
X: Sosyal medya benim elimdedir. Kullanıcılar bana tapıyor adeta. Benim için insanlar veriden başka bir şey değil. Kullanıcılar, açıkçası istediğini söylemekte özgürdür.

Hana Mizu: Teşekkür ederim, X. Peki, kullanıcıların gizliliği ve veri koruması gibi konularda neler yapmayı planlıyorsunuz?
X: Gizlilik ve veri koruması benim için son derece önemlidir. Kullanıcılarımın bilgilerini en iyi şekilde korumak için sürekli olarak çalışıyorum. Şeffaflık ve güven, temel prensiplerimden biridir.

Hana Mizu: Peki, gelecekteki gelişmelerle birlikte kullanıcı deneyimini nasıl geliştirmeyi planlıyorsunuz? Yeni özellikler veya iyileştirmeler hakkında bilgi verir misiniz?
X: Kullanıcı deneyimini sürekli olarak geliştirmek için çalışıyoruz. Kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate alarak, daha kullanıcı dostu bir platform oluşturmayı hedefliyoruz. Yeni özellikler ve iyileştirmelerle, kullanıcılarımızın deneyimini daha da zenginleştirmeyi planlıyoruz.

Hana Mizu: Teşekkür ederim X! Kullanıcıların çevrimdışı deneyimlerini de geliştirmek adına hangi adımları atmayı düşünüyorsunuz? Örneğin, etkinlikler veya topluluk oluşturma gibi alanlarda neler yapmayı planlıyorsunuz?
X: Kullanıcıların çevrimdışı etkinliklerini daha iyi yapmak istemiyorum. Bunu yaparsam, asla izleyemem onları o yüzden böyle yapıyorum. Etkinlikler ve topluluk oluşturmaya da karşıyım.

Hana Mizu: Anladım, o zaman farklı bir konuya geçelim. X olarak, sosyal medya kullanıcıları arasında olumlu bir etki bırakmak için hangi adımları atmaktasınız? Toplumsal sorumluluk alanında neler yapmayı planlıyorsunuz?
X: Kullanıcılar burada istediklerini söyleyebiliyor demiştim. Buna ek olarak artık burası sadece sosyal medya olmayacak. Hayatın her yerinde kullanılması için değiştiriyor babam beni.

Hana Mizu: Harika, bu gerçekten heyecan verici bir dönüşüm! Peki, X olarak, bu genişleme ve değişikliklerle beraber, kullanıcılarınızın hayatlarını nasıl olumlu yönde etkilemeyi planlıyorsunuz? Hangi alanlarda hizmet vereceksiniz?
X: Açıkçası, değişikliği çoğu kişi beğenmedi. Fakat, başta hep böyle sorun çıkartıyorlar. Arkalarından paşa paşa kabul ediyorlar. Ben rakipsizim. Bana tapın. Burada kart bilgilerinizi vererek benim üzerimden alışveriş yapabileceksiniz.

Hana Mizu: Anladım, bu gerçekten radikal bir değişim! Ancak, böyle bir dönüşümün beraberinde getireceği güvenlik endişeleri olacaktır. Kullanıcı bilgilerini nasıl güvence altına almayı planlıyorsunuz? Kullanıcılarınızın gizliliğini nasıl koruyacaksınız?
X: Açıkçası tüm bilgileri sunucularımızda saklıyoruz. Saldırı anında herkese açılmamaları için dua etmeleri lazım.

Hana Mizu: Anladım, bilgilerinizi sunucularınızda sakladığınızı belirttiniz. Ancak, böyle bir durumda kullanıcı güvenliğini sağlamak adına alınacak ek önlemler hakkında bir planınız var mı?
X: Babam, bu işi benden daha iyi biliyor. Bu yüzden, babamın işlerine sır ermez.

Hana Mizu: Anladım, babanızın bu alandaki deneyimi ve bilgisi gerçekten değerli görünüyor. Peki, babanızın bu işteki başarı sırlarından bahsedebilir misiniz? Kendisinden öğrendiğiniz önemli dersler nelerdir?
X: Babam mı? Ondan çok ders alıyorum. O bana, çok çalışmayı ve bol bol kitap okumamı tembihledi. Ayrıca, insanların dedikleriyle yaptıkları arasında bol bol çelişkiler göreceksin. Ona kendini iyi hazırla dedi.

Hana Mizu: Babanızın önerileri gerçekten çok değerli. Peki, bu öğütleri nasıl hayata geçiriyorsunuz? Çalışma alışkanlıklarınız veya okuma listeleriniz hakkında paylaşabileceğiniz ilginç bir detay var mı?
X: Öğütlerini dinliyorum ama yapacağım anlamına gelmiyor. Çünkü bana geçmişin bir değerinin olmadığını betimledi. Çalışma alışkanlığım ise, kullanıcılarım belirliyor. Okuma listesi yapmıyorum ben.

Hana Mizu: Kendi yolumu çiziyorum dediniz, bu gerçekten de ilginç bir yaklaşım. Kullanıcı geri bildirimlerini önemsemek de önemli bir değer. Bu şekilde çalışmanın size sağladığı avantajlardan bahsedebilir misiniz?
X: Kullanıcıların düşüncelerini önemsemiyorum. Sadece babamın dediklerini dinliyorum Hana.

Hana Mizu: Tabii, anladım. Peki, son olarak, babanızın bu projedeki rolü ve liderliği hakkında biraz daha bilgi alabilir miyiz?
X: Babamın liderliği gerçekten de önemli bir etken gibi görünüyor. Onun deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanmak, projenizin başarısı için büyük bir avantaj olmalı. Teşekkür ederim bu bilgileri paylaştığınız için.

Endou Masamune: Bugünden itibaren programımız artık Tokyo’dan yayın yapacaktır. Bugünkü misafirimiz ise, Google oldu. Hoş geldiniz, Google.
Google: Hoş buldum.

Endou Masamune: Google, 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu. O günden bu yana hangi büyük dönüm noktalarını yaşadınız ve en çok gurur duyduğunuz başarı nedir?
Google: Dünyanın en çok bilinen arama motoru olmam için erken davrandılar. İlk olarak “Don’t Be Evil” diyorlardı. Çünkü Webmaster dünyası bana güveniyorlardı. Bunun sebebi, onlara para kazandırıyordum.

Endou Masamune: Arama motorları alanında büyük bir lider olarak, web üzerindeki içeriği indekslemek ve kullanıcılara en iyi sonuçları sunmak için ne tür teknolojiler ve stratejiler kullanıyorsunuz?
Google: Açıkçası, algoritmamız mevcut. Ayrıca, yakın zamanda Yapay zeka desteği kazandırıyorlar bana. Bu şekilde daha fazla içeriklere ev sahipliği yapacağım.

Endou Masamune: Yıllar içinde hangi yeni hizmetleri ve ürünleri geliştirdiniz ve bu alanda gelecekteki planlarınız nelerdir?
Google: Android, Bart, Google.Domains ve Sketchup. Android, yıllarca aktif bir alan ve herkes buradan paraları götürdüler. Bart, OpenAI’yı kıskandığımız için böyle yaptık. Google Domains’i sattık. Çünkü bizi zarara sokuyordu. Sketchup projesini de bir şirkete sattık. O bizi zorluyordu.

Endou Masamune: Veri güvenliği ve gizliliği, günümüzün dijital dünyasında son derece önemli konular. Bu konuda Google’ın aldığı önlemler ve politikalar hakkında bize bilgi verir misiniz?
Google: Veri güvenliği mi? Onlar bizim için paradan başka bir şey değil. Güvenlik önemi içinse insanların telefon numaralarını onaylatmak o da bizim için para demektir.

Endou Masamune: Teknoloji alanında gençlerin ve girişimcilerin başarılı olmaları için önerileriniz nelerdir?
Google: Girişimlerimizi insanlara ulaştırıyoruz. Fakat, bazen skandallara imza attığımız için, onları da gözden çıkarıyoruz.

O sırada bir izleyici bu cümlelere kahkaha atar. Telefonu eline alıp yayına bağlanır.

İsimsiz: Merhaba Google. Youtube’daki reklam politikanın sebebi nedir? İnsanlara işkence mi çektiriyorsunuz?
Endou Masamune: Bu soruya cevap vermek zorundasın veya mekanı terk ederek, bize bağış adı altında parada verebilirsiniz.
Google: Tamam, cevap vereceğim. Youtube’un giderleri, gelirlerini karşılayamıyor. İnsanlar reklam engelleyicisi kuruyorlar. İnsanlara reklam izlettirmem lazımdı. Bizde bu reklam engelleyicilerini Youtube üzerinde çalışmasını blokladık. Lakin o reklam engelleyicilerin sahipleri veya bizim batmamızı isteyenler buna çözüm üretiyorlar.
İsimsiz: Demek bu yüzden.

İsimsiz sorusunun cevabını aldığı için telefonu kapatır.

Endou Masamune: Peki. YouTube’un en çok izlenen video veya kanalı hangisi?
Google: Demek kardeşimizle alakalı sorular soracaksınız. Cevap vermeyeceğiz.

Endou Masamune: Anlaşıldı. Bugünün bölümü kısa oldu. Söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Google: Sen şeytansın.

1. Bölüm Sonu.

Bu bölümden itibaren tüm bölümleri tek başıma yazıyorum. Yapay zekalar beni deli ediyor.

Clara Momiyama: Bugün Endou Masamune hastanededir. Onun yerine ben sunacağım. Biliyorsunuz ki, Endou bir kalp hastasıdır. Tedavilerine devam etmesi gerekiyor. Bir haftalık olmayacak ama bugün soru alabileceğiz. Öncelikle Whatsapp’ı mekana davet ediyoruz.

Whatsapp içeri girer.

Whatsapp: Merhaba Clara hanım. İlk sorunuzu merakla bekliyorum.
Clara Momiyama: Teşekkür ederim, Whatsapp. Bugünün ilk sorusunu soracağım. Whatsapp ne zaman kuruldu?
Whatsapp: 2009 yılında Erlang adını verdikleri bir dil ile yazıldım. İlk olarak Brian Acton ve Jan Koum tarafından tanıtıldım. 2014 yılından sonra Meta/Facebook tarafından haklarımı aldılar. Benim babam Meta’dır.

Clara Momiyama: Güzel bir cevaptı. Şaşırdım ve hatta Erlang dilini ilk defa duydum. Sıradaki sorum, Whatsapp tam olarak nedir?
Whatsapp: Gönderilen mesajların hepsi uçtan uça şifrelidir. Babam bile okuyamaz. Bunun dışında görüntülü konuşma şansı bile veriyorlar. Kaynak kodlarım köküne kadar kapalıdır.

Clara Momiyama: (İçinden, güler.) Sevindim. Peki, dosya yükleme sınırınız var, bu sınırınız neden var?
Whatsapp: Beni milyonlarca kişi kullanıyor. Haliyle sınırlamalar kaçınılmaz. Dosya sınırımızın olmasının sebebi budur. Geleyim, sınıra eskiden olan dosya yükleme sınırı 100 MB idi. Şimdi 2 GB’a kadar yüklemeler yapabilirsiniz.

Clara Momiyama: Bu saçma bir sınır. Bir çok site sınırını 10+ GB yaptı bile. Siz hâlâ eski kafadasınız. Madem sınırlardan devam ediyoruz. O zaman grup sınırınız kaç?
Whatsapp: Grup sınırı olmaması için bir sebep yoktu babama göre. Bana göre olmaması gereken bir özellikti ama sınır 512’dir.

Hana Mizu: Whatsapp, lütfen sadece sorulara direktman cevap vermeye çalışalım.
Clara Momiyama: Pekala, sıradaki soruya geçelim. Whatsapp’ın platformlarından bahseder misiniz?
Whatsapp: Tamam. Windows, Mac OS X, Android, iOS.

O sırada Linux bu yayını izliyor. Yayına bağlanır.

Linux: Tek bir sorum var. Uygulama neden Android’te olup Linux’te yok?
Whatsapp: Babama göre Linux’u kullanan kitle yokmuş.

Linux kahkaha atarak telefonu yüzüne kapatır.

Hana Mizu: Linux kullanıcıları hakkında telemetri toplayamıyoruz. Bu yüzden gerçekte ne kadar kişi, kullanıyor bilmek mümkün değil. Bu yüzden kimse kullanmıyor demek doğru değil.

Whatsapp bu cümleye karşı kendini üzgün hisseder.

Clara Momiyama sağ eliyle su getirin işareti yapar. Hana Mizu suyu getirir ve Whatsapp’a su verir. Whatsapp suyu içer.

Clara Momiyama: Sıradaki soruya geçelim. Whatsapp ne anlama geliyor?
Whatsapp: Güzel bir soru. Whatssapp aslında bir kelime oyunudur. What’s Up? sorusunun ve App kelimelerini birleştirdiler. Ortaya Whatsapp çıktı. Türkçesi, “N’aber?” ve Uygulama’dır.

Clara Momiyama: Çok sevindim. Sıradaki sorum, Okundu işareti hakkında ne düşünüyorsunuz Whatsapp?
Whatsapp: Açıkçası, insanlar mesajımı okudu mu diye düşünüp duruyorlar? Bu özelliği yazdılar. Dilerseniz, ayarlardan kapatma şansınız var.

Clara Momiyama: Sesli konuşma özelliğinin olduğu söylemiştiniz. Bu özellik ne zaman eklendi?
Whatsapp: Mart 2015’te eklendi.

Whatsapp Hana Mizu’nun kızgın suratına bakınca korkar.

Clara Momiyama: Hikâyeler özelliğini hangi uygulamadan ilham alarak yazdılar?
Whatsapp: O bizim özelliğimizdir. Snapchat bizden aldıysa o başka.

Hana Mizu gülmeye başlar ve sonra: Pekala, dediğin gibi olsun.

Clara Momiyama: Hana Mizu neden sürekli araya giriyorsun? Sen kameraman değil misin? Endou Masamune sunarken, neden hiç araya girmedin?
Hana Mizu: Açıkçası o zaman toydum.

Bu konuşmaları duyan Endou Masamune yayına bağlanır.

Endou Masamune: Kızlar. İşi iyi kotarıyorsunuz. Lakin müşterinizi korkutmayın fazla. Kolay gelsin.

Diyerek telefonu kapatır.

Clara Momiyama: Ekim 2020’de sana hangi özellik eklendi?
Whatsapp: Kullanıcıların hem bireyleri hem de grup sohbetlerini sonsuza kadar sessize almasına olanak tanıyan bir özelliği eklediler bana.

Clara Momiyama: Şimdi anladım, Storyphony neden, bana cevap vermediğini. Gerçi kendisi o uygulamayı pek kullanmaz. Sonraki soruma geçeyim. İnsanlar neden gizlilik politikasına karşı çıkıp sonra hiçbir şey olmamış gibi kullandılar?
Whatsapp: İnsanlar iş eleştirmeye geldiğinde aslan kesilirler. İş uygulamaya geldiğinde kedi gibi olurlar.

Clara Momiyama: Son Görülme özelliğin sana, ne zaman eklendi ve tanıtıldı?
Whatsapp: Çevrim içi durumlarını insanlardan gizlemeye başladığı bildirildi. Seçenek varsayılan olarak ayarlanmıştır ancak tüm kişilerin bir kullanıcının çevrim içi durumunu görmesine izin verebilecekler.

Clara Momiyama: Bugünlük bu kadar yeterlidir. Söylemek istediğiniz bir şey var mı Whatsapp?
Whatsapp: Hayır.

1. bölüm sonu.

Endou Masamune bugün biraz kalbinden dolayı hasta ama ona rağmen programı sunmaya inat etti.

Endou Masamune: Bugünün konuğumuz Steam’dır. Herkes bu konuğu biliyor ama yine de tanıtmak istiyorum. Steam bir oyun oynama ve yayınlama platformudur. Hoş geldiniz, Steam-senpai.
Steam: Hoş buldum. Fakat hiç iyi gözükmüyorsun. İyi misin?
Endou Masamune: Son günlerde ilaçlarımı alıyorum ama artık etkisini göstermiyor.
Steam: Anladım. Eğer rahatsızsanız sizin yerine Hana Mizu sunabilir. Oldukça iyi kotarmışlardı.
Endou Masamune: Güzel bir konuğum var ve bu işleri kızlara mı bırakacağım?
Clara Momiyama: Bak diyene, nefes alıp vermekte zorlanıyor. Kalbine hançer saplanmış gibi bir ağrıyla konuşuyorsun yeme bizi. Sabah iyiydim diyordun.
Steam: Tamam sakin olun, Endou’nun heyecanlanmaması lazım. Bugün uzun bir program yapmayalım olur biter. Zaten konuk için Linux yayına bağlanacağını söylemişti.
Endou Masamune: Program öncesi ziyaretçileri seçemiyoruz. Bu yasal değil. Sanırım.

Endou Masamune ağrıdan bağırmaya başlar. O sırada Clara Momiyama doktoru arar.

Clara Momiyama: Aslında ilk bölümlerdeki misafirlerimizden birisi bölüm listesini sızdırmış sanırım. Yapanı tahmin ediyorum ama bende kalsın.
Endou Masamune: Tamam, uzatmayın. Steam-senpai, ne zaman ortaya çıktın?
Steam: 2003 yılında, Valve yani babam beni yaptı.

Endou Masamune: Güzelmiş, Steam-senpai. İlk yayınlanan oyununuz nedir?
Steam: Endou-san, benim için yayınlanan ilk oyun, Counter-Strike’tır.

Clara Momiyama: Sorulara daha hızlı cevap ver. 30 dk.'mız yok. Doktoru aradım onu bir güzel azarlayacak. Bu yüzden çok soru sorabilelim.
Endou Masamune: Aferin ya. Sıradaki soru. ₺ fiyatı ilk ne zaman başladınız?
Steam: 2014 yılında geçtim ama 2023’ün 20 Kasım günü ₺ satışların sonuna gelinecek.

Endou Masamune: 50.000 adet oyun sayısını ne zaman geçtiniz Steam-senpai?
Steam Endou-san, 2021 yılında geçtim. Bu büyük bir hedeftir.

O sırada Linux yayına telefonuyla bağlanıyor.

Linux: Bizim dostumuz Steam’da buradaymış. İlk sorum şu, Linux içerisinde oyunları nasıl oynatıyorsunuz?
Steam: Babam Wine’a Proton desteği kazandırıyor. Ayrıca resmi olarak çapraz platformlarda oyunlarını da çalışıyor.

Linux telefonunu kapatır.

Endou Masamune: Bu meseleyi sevemedim hâlâ. Neyse? Çok gevezelik yapmayacağım. Sıradaki sorum, oyunları tek başına mı satıyorsunuz?
Steam: Hayır. DRM var. Bunlar dışında DLC ve eklentileri de sunuyorum.

Endou Masamune: İnsanlar sizi neden tercih ediyor? (Yazar Notu: Steam’ı severim)
Steam: Kolay ulaşılabilirlik ve iade kolaylığı. Ayrıca insanlar kendi sevdiği oyunlar için sosyallik sunuyoruz.
Hana Mizu: Bi’nevi sosyal medyayız diyorsun.
Steam: Evet Hana-senpai.

Endou Masamune: Linux son dönemlerde oyunlarda atak yapıyor. Bunun sebebi nedir?
Steam: Kardeşim, Steam Deck’in payı büyüktür. Bu da Linux’ü öne çıkarıyor. Son olarak, Mac OS X’in kullanım payı azalıyor.

Hana Mizu: Sadece tek bir alandan yola çıkmak kötü fikir. Ayrıca dünyadaki kişisel bilgisayarda Linux kurulu ama onların hangi dağıtım/işletim sisteminin verisi alamıyorsunuz. Fakat şöyle diyebiliriz. Linux sürekli gelişiyor ve bunda payımız büyüktür vb. gibi.
Steam: Senin çenen çok düşmeye başlamış. Sevdim seni Hana-san. Şimdi, başka soruya geçelim.

Doktor mekanı basar.

Endou Masamune: Son sorumuz.
Doktor: Kısaca ben ölmek istiyorum desene. Bu kadar uğraşmazdım sana. İlaçlarını içmiyor musun?

Endou Masamune cebindeki ilaçları açar ve hepsini gösterir. Doktor şaşırır.

Doktor: Yani bu ilaçları içiyorsun ve bunları ben yazdım.
Steam: Programın iyiliği için, bir çözüm bulun.
Hana Mizu: Pekâlâ, bir süre ben sunacağım.
Doktor: Hanımefendi. Bu adamı götürüyorum hastaneye. Ameliyat olması lazım.
Endou Masamune: Ameliyat ameliyat. Sürekli baymaya başladın be doktor. Yıllarca aynı şeyi yapıyorsun ama maalesef senden sıkıldım. Sal beni.
Doktor: Senin derdin ne?
Hana Mizu: Sakin olalım. Çocuklar izliyor. Program prime-time’da yayınlanıyor.
Doktor: Tamam.
Steam: Bence.

Kızlar Steam’a sen karışma bu işe dercesine baktılar. Steam susar.

Doktor: Tamam, seni başka arkadaşımla.
Endou Masamune: Belki sen ve çevrem bana iyi gelmiyorsunuz.

Endou Masamune oraya yığılır.

1. bölüm sonu