Dell G3 3590 Nasıl Legacy Moda Alınır?

Dell G3 3590 modelli bilgisayarımda Legacy’ye geçmek için herhangi bir seçenek göremiyorum. İşte bunlar da Bios’umun görüntüleri.

(Görsele tıklayarak çözünürlüğü yükseltebilirsiniz.)

(Mevzu için uygun başlık ve etiket bulamadım.)

image
image
image
image
image
image

benim biosun aynısı bu. “boot sequence” de advanced boot … bir şey olması lazım. bir sn bakayım. Eski önyükleme modunda, daha yeni Dell sistemleri dahili önyükleme aygıtına önyükleme yapamaz | Dell Turkey burada baktım. Orası advanced boot optionstan yapılıyor ancak sizde orası yok. Restore Default deneyin. Belki orayı engelleyen bir ayar vardır.

Boot Seq… fotoğrafı atar mısınız?

Evet buna katılıyorum. Ekran görüntüsünü eklediğim kısımdaki kısmı aktif hale getirdikten sonra hem legacy hem de u/efi modunda romları kullanabiliyor olmanız lazım. Bir ayar bunu kapatmış veya bahsettiğimiz kısım başkaca bir başlığın altına alınmış olabilir.

2 Likes

Restore Default dediğim zaman sizce herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimâlim var mıdır?

İstediğiniz Görsel:

(BTT yüklenen görsellerin kalitesini düşürüyor, inşallah kaliteli gözükür.)

Bu kısmı anlayamadım. Legacy ROM’ları hiç mi açmıyor yoksa boot sequence e mi ekleyemiyorsunuz? F10-12 gibi bir tuşla tek seferli boot menüsüne geldiğiniz zaman mı başlatılmıyor? Aslında sorun çıkaran kısmı tam sormamışız ondan bahsederseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Cihazınızın öntanımlı ayarlarına getirecek. Belki boot ederken sorun yaşayabilirsiniz. Ama sizin elle ayarları değiştirip ilk günkü haline getirmenizden farklı bir şey değil temelde. Geri dönülmez bir şey değil yani.

2 Likes

Legacy olan Slax USB’mi bilgisayarım görüyor bios’umdan ekleme yapıp, bilgisayarı o USB ile başlatabiliyorum. Lâkin bilgisayar Legacy USB ile başladığında siyah ekran veriyor ve bu siyah ekran dâima yerinde duruyor.

Vel hâsılı kelam: Bilgisayarım Legacy ROM’ları açmıyor.

Fabrika ayarlarına şu anda sıfırlamaya müsâit değilim. Sıfırladığım zaman inşallah haber vereceğim.

Sorunun Slax da olma ihtimali var mı acaba? Başkaca bir ISO ile özellikle mesela live mod ile denediniz mi?

Slax için UEFi şikayetleri çok fazla internette baktım da.

Doğrudan Legacy destekleyen başka bir bilgisayarda denedim ve bilgisayar slax’i çalıştırmada muvaffak oldu. Sorun Legacy.

BIOS sürümünüz güncel mi acaba? Eğer güncel olmasına rağmen halen görmüyor ise hiç legacy açılamıyor olabilir. Çünkü DELL’in sayfasında şöyle bir şey buldum:

Summary: This article provides more information about newer Dell computers. Latitude XX90 series laptop, that is unable to boot to internal boot devices when in Legacy boot mode.

Note: Some newer computers will only support “UEFI.” It will not include an option for Legacy at all even with the latest BIOS version installed. This is normal, and it is working as expected.

Bazı modellerine hiç legacy desteği getirmediklerinden bahsetmişler.

3 Likes