DEBIAN ve PAKETLER

Linuxu bir ka├ž ayd─▒r kullan─▒yorum belki. Ara┼čt─▒rd─▒m ve genel olarak archÔÇÖ─▒n, paketlerin ve paket y├Âneticilerinin ne oldu─čunu ├Â─črendim. ├çok aciliyeti olan bir durum de─čil, fakat ger├žekten bu konuda bir sonuca varmak istiyorum; kafaya gereksiz takt─▒m. DebianÔÇÖ─▒ ├žok seviyorum, fakat ArchÔÇÖ─▒n depolar─▒ da ├žok ho┼č. ArchÔÇÖ─▒n depolar─▒ gibi bir b├╝y├╝kl├╝kte ula┼č─▒m─▒ da Debian-based da─č─▒t─▒mlarla veya saf Debian ile bulam─▒yorum. Ama DebianÔÇÖdan da vazge├žmek istemiyorum. Ayn─▒ zamanda Debian kullan─▒p, g├╝ncel paketler kullanmak, AURÔÇÖdaki gibi bir s├╝r├╝ pakete yaz─▒l─▒ma eri┼čebilmeyi de istiyorum. Sizce ne yapmal─▒y─▒m? DebianÔÇÖdan vazge├žmek istemiyorum onu a├ž─▒k├ža belli edeyim. Saf arch kurup tek komutla istedi─čim paketi kurabilece─čimi biliyorum. Bu paket problemleriyle nas─▒l ba┼č etmeli

─░nternette ara┼čt─▒rd─▒─č─▒mda insanlar─▒n Archta .deb dosyalar─▒n─▒ ├žal─▒┼čt─▒rmak i├žin debtap adl─▒ bir uygulama kulland─▒klar─▒n─▒ g├Ârd├╝m.

E─čer yay y├╝kl├╝ ise DEPTAP KURMAK ─░├ç─░N k─▒sm─▒n─▒ takip et. Y├╝kl├╝ de─čilse en alttaki YAY KURMAK ─░├ç─░N k─▒sm─▒n─▒ takip et.

Debtap kurmak i├žin:

yay -S debtap

─░ndirdikten sonra art─▒k debtapÔÇÖ─▒ kullanabilirsin. DebtapÔÇÖ─▒ nas─▒l kullanaca─č─▒n─▒ anlatan bir t├╝rk├že kaynak.

Yay kurmak i├žin:

1. Git ve base devel paketlerini kurmam─▒z gerek ├Ânce. Kurmak i├žin

Sudo pacman -S git base-devel

1. Githubdan YAY reposunu kopyal─▒yoruz ve i├žine giriyoruz.
sudo git clone https://aur.archlinux.org/yay.git

cd yay
  1. Son olarak make package komutu ile yayi derliyoruz. Bunun i├žin a┼ča─č─▒daki komutu uyguluyoruz.

makepkg -si

Yay kurulduktan sonra debtap kurmaya ba┼člayabilirsin.

Konu sahibi tam tersini istiyor sanirim.
DebianÔÇÖi daha genis depolarla kullanmak istiyor.

1 Like

Yusuf ipekÔÇÖin b├Âyle bir videosu var. ─░┼čine yarayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Arch Linux, AUR dolay─▒s─▒yla internetin hi├žbir yerinde bulamayaca─č─▒n─▒z derlenmi┼č haz─▒r paketlere sahip.

Ancak bu da Debian kadar stabil olamamas─▒na sebep oluyor. DebianÔÇÖ─▒n paket deposu nispeten geni┼č ancak di─čer lisans tiplerini de eklemeniz laz─▒m. Debian felsefesi gere─či ├Âzg├╝r yaz─▒l─▒ma odaklan─▒r, kurulum s─▒ras─▒nda kapal─▒ kaynak yaz─▒l─▒m ve kapal─▒ kaynak k├╝t├╝phane i├žeren a├ž─▒k kaynakl─▒ yaz─▒l─▒m depolar─▒n─▒ kurmaz yani sizin sonradan eklemeniz gerekir. Bunlar─▒ da eklerseniz baya─č─▒ bir paket elde edersiniz. Di─čer durumlarda ya elle derlersiniz ya da flatpak gibi container-sandbox bazl─▒ paket y├Ânetim sistemleri kullan─▒rs─▒n─▒z. Flatpak ├Âzellikle performans, a├ž─▒l─▒┼č h─▒z─▒, tema uyumu gibi konularda ├žok ilerledi, sandbox mant─▒─č─▒yla ├žal─▒┼čmas─▒na ra─čmen sistemle ├žok iyi entegre oluyor.

1 Like

Debian testing v.bÔÇÖlerini kullansan─▒z yeterli olur mu ?

Te┼čekk├╝rler, bu videodaki bilgilerden istifade edece─čim

1 Like