Debian 12 NVIDIA Sorunu...

Ben yakla┼č─▒k 3-4 ayd─▒r Linux Mint kullan─▒yorum, ge├žen hafta merak─▒mdan Debian 12 de kurdum. Ancak vidoyalarda donmalar falan oluyordu. Sonra bakt─▒m ki Debian benim Nvidia ekran kart─▒m─▒ kullanm─▒yor. Grafiksel aray├╝zden de─či┼čtiremedim. Linux Mint Nvidia ekran kart─▒m─▒ alg─▒lay─▒p bana kullan─▒p kullanmayaca─č─▒m─▒ sormu┼čtu. DebianÔÇÖda kendim y├╝klemem gerekiyormu┼č bir de. Neyse dedim u─čra┼čay─▒m. ─░nanabiliyor musun, 2 g├╝n i├žinde yakla┼č─▒k 12 saat u─čra┼čt─▒m bunun i├žin. Bu s├╝re├žte ChatGPT internet falan hepsini kulland─▒m ama yok, olmuyor. Yapmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m ┼čey ┼ču: Nvidia sitesinden ekran kart─▒m─▒n .run dosyas─▒n─▒ indirdim. (Ekran kart─▒m NVIDIA Geforce GT730 bu arada, biraz eski) Sonra X serverÔÇÖ─▒ yani debianÔÇÖ─▒n standart grafik s├╝r├╝c├╝s├╝n├╝ kapat─▒m terminalden o dosyay─▒ ├žal─▒┼čt─▒rd─▒m. Ama her seferinde hatalar ald─▒m. Bir hatay─▒ ├ž├Âz├╝yorum tekrar deniyorum ba┼čka bir hata. Ya bu i┼č neden bu kadar zor yoksa ben mi yanl─▒┼č bir ┼čeyler yap─▒yorum? En son, T├ťM hatalar─▒ ├ž├Âzd├╝kten sonra son hatam, s├╝r├╝c├╝m eskiymi┼č, yine nvidia sitesinden 390.xx Legacy falan m─▒ ne ├Âyle bir ┼čey indirmem gerekiyormu┼č. Gittim oraya, orada da intel i├žin 64 bit se├žene─či yok. Art─▒k kafam a─čr─▒maya ba┼člad─▒, derin bir k├╝f├╝r edip o anki sinirle t├╝m debian sistemini kald─▒rd─▒m PCÔÇÖden. Yard─▒m edin bana ya, DebianÔÇÖa NVIDIA ekran kart─▒m─▒ alg─▒lat─▒p ├žal─▒┼čt─▒rmak bu kadar m─▒ zor? MintÔÇÖte bunlar─▒n %1ÔÇÖini bile yapmam─▒┼čt─▒m. E─čer yard─▒m ederseniz DebianÔÇÖa tekrar ge├žece─čim yoksa MintÔÇÖten devamÔÇŽ

Merhaba, nvidia driverlar─▒n─▒ kendi sitesinden kurmak yerine (ki y├Ântemlerden birisi buymu┼č) paket y├Âneticisi ├╝zerinden nvidia-detect paketini kurup sonras─▒nda onun ├Ânerdi─či nvidia driverÔÇÖ─▒n─▒ indirmeyi ve devam─▒nda kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒n─▒z sonucu bizimle payla┼čmas─▒n─▒z─▒ rica edece─čim. Kurulum ad─▒mlar─▒ i├žin kaynak olarak kulland─▒─č─▒m Linux Config sitesindeki bir rehberden faydalanabilirsiniz.

2 Likes

Debian 12ÔÇÖde galiba resmi olarak legacy paketleri yok ilgin├ž bir ┼čekilde. En az─▒ndan kendi resmi rehberlerinde g├Âz├╝km├╝yor. Belki dostumuz ├ž─▒kan ├Âneri paketini NVIDIAÔÇÖn─▒n resmi websitesinden .run dosyas─▒yla kurabilir.

├ľyleyse MintÔÇÖten devam edin. Niye ├Âzellikle DebianÔÇÖa ge├žmek istiyorsunuz?

1 Like

DebianÔÇÖ─▒n WikiÔÇÖsindeki ad─▒mlar─▒ uygulad─▒n─▒z m─▒?

Linux MintÔÇÖin Cinnamon masa├╝st├╝ ortam─▒ndan memnun idiyseniz ve Debian kullanmak istiyorsan─▒z Linux Mint Debian EditionÔÇÖ─▒ deneyebilirsiniz.