Debian 11 sunucum'a ip nas─▒l ekleyebilirim?

ben bu debian 11ÔÇÖi sunucu sa─člay─▒c─▒m─▒n vermi┼č oldu─ču .ova ile kurdum. en ba┼čtan debianÔÇÖ─▒n kendi sitesinden iso indirip mi kurmam laz─▒m? ald─▒─č─▒m sunucuÔÇÖnun sahibiyle samimiyetim var. onlarda bu .ovaÔÇÖlar─▒ kullan─▒yorlarm─▒┼č.

open sshÔÇÖ─▒ nas─▒l a├žaca─č─▒m biliyor musunuz hocam? birde hangi g├Ârselleri kullanmam daha iyi olur?

1 Like

ESXi ayarlar─▒ndan network konfig├╝rasyonunu nas─▒l ayarlad─▒n─▒z acaba? Bana ├Âyle geliyor ki sorun sanal makine de de─čil ESX─░ de.

1 Like

─░ki tane sanal makine var. Birisi bu di─čeri ise Windows Server 2019. Windows olanda hi├žbir sorun yok ve ayn─▒ network adapt├Âr├╝n├╝ kullan─▒yorum. ─░ki farkl─▒ statik ipÔÇÖm var.

1 Like

ESX─░ de do─čru olan network aray├╝z├╝n├╝ se├žtikten sonra asl─▒nda hi├žbir ayar yapman─▒za gerek olmadan ├žal─▒┼čmas─▒ laz─▒m. Kurulum ekran─▒nda internet ba─člant─▒s─▒ var m─▒yd─▒? Yoksa dedi─činiz ova dosyas─▒ haz─▒r image m─▒? E─čer ├Âyleyse kendiniz bir ISO indirip kurman─▒z daha iyi olabilir. ├ç├╝nk├╝ gerek ge├žmi┼č bilgim gerek de az ├Ânce bakt─▒─č─▒m g├╝ncel videolarda debian kurulumu next Ôćĺ next kadar kolay.

1 Like

Do─čru olan network adapt├Âr├╝n├╝ ba─člad─▒m, bundan eminim. Haz─▒r imageden indirdim. Network dosyas─▒ bombo┼čtu. Daha ├Ânce ubuntu da indirmi┼čtim. Ona da ayn─▒ ┼čekilde ip atamam gerekiyor. ESXiÔÇÖ─▒n kendi ipÔÇÖsi ile ├žal─▒┼čam─▒yorlar.

Ekleme:
Debian 11 Server indirme linki varm─▒? Sitesinden bir ┼čey anlayamad─▒m.

1 Like

tam bunu soracakt─▒m ben de size. Server versiyonu yerine normal desktop a kurar gibi kurarsan─▒z ├Ânce daha uygun olur. Network ManagerÔÇÖ─▒ GUI ile kullanma ┼čans─▒n─▒z olur ve sorunun ba┼čkaca bir ┼čeyden kaynaklanmad─▒─č─▒ndan emin olduktan sonra server a ├Âzg├╝ ┼čekilde kurars─▒n─▒z. Desktop ara├žlar─▒n─▒ kurmazs─▒n─▒z.

1 Like

Anlad─▒m. ─░ndirme linki rica edebilir miyim gene :slight_smile:. Gnome falan ile ┼ču anda yok olmu┼č beynimi yakmak istemiyorumÔÇŽ

1 Like

Ben size daha g├╝zel bir ├Âneride bulunay─▒m. ISO dosyas─▒ olarak netboot.xyz den indirdi─činiz netboot installer ile ba┼člat─▒n. Hem internet ba─člant─▒n─▒z oldu─čunu teyit etmi┼č olur hem de u─čra┼čmazs─▒n─▒z. O size istedi─činiz da─č─▒t─▒m─▒ se├žtirip kendisi indiriyor. Sonra istedi─činiz ayarlar─▒ se├žip y├╝klemenize de yard─▒mc─▒ oluyor.

─░lgili site: https://netboot.xyz/
Cihaz─▒n─▒za uygun s├╝r├╝m├╝ indirmek i├žin: Downloads | netboot.xyz

Arm i┼člemcili veya de─či┼čik bir farkl─▒ ├Âzellikli bir sunucu de─čilse ilkini indirmeniz uygun olacakt─▒r. Zaten boyutu 2-3 MB bir ┼čey. Yanl─▒┼č─▒n─▒ indirseniz bile denemesi kolay.

2 Likes

netboot.xyz.isoÔÇÖyu indirece─čim de─čil mi?

Peki nas─▒l y├╝kleyece─čim? Hangi i┼člecim sistemini se├žmem laz─▒m? ESXiÔÇÖda Guest OS se├žmem laz─▒m.

Ubuntu veya Debian se├žebilirsiniz. ISO dosyas─▒ndan boot etme ├Âzelli─či i┼čte. Network ayarlar─▒ndan bir altta CD/DVD gibi bir ┼čey olmas─▒ laz─▒m. Oraya bu dosyay─▒ tan─▒t─▒p sonra ba┼člatacaks─▒n─▒z cihaz─▒. Normalde yapt─▒klar─▒n─▒z ne ise onlar aynen dahil (disk tan─▒mlama vs) sadece ek olarak bu ISO dosyas─▒n─▒ bir CD/DVD gibi ekleyeceksiniz.

Yani yeni bir sanal makine olu┼čturaca─č─▒m.

G├╝ncelleme: Yeni bir sanal makine olu┼čturup netboot.xyz.iso dosyas─▒n─▒ iso dosyas─▒ olarak se├žtim lakin ├žal─▒┼čmad─▒.

├ťyemiz ile g├Âr├╝┼čt├╝k ve netboot ile sorunu ├ž├Âzd├╝k. Sorun muhtemelen bir ├Ânceki debian ova dosyas─▒nda idi. ┼×imdi sorunsuz bir ┼čekilde ├žal─▒┼č─▒yor.

2 Likes