.deb Uzantılı Dosyaları Nasıl Kurarım?

Arkadaşlar iyi günler. Bilgisayarıma Steam kurmak istiyorum ama bana indirttiği dosya .deb uzantılı. Terminalden yüklemek aklıma geldi ama belki yanlış uygulamayı indiririm diye denemedim. Ayrıca Gdebi’yi bilgisayarıma yükleyemedim. Paketi bulamıyor niyeyse. Başka bir yöntemi var mı?

Genel olarak şu komut kullanılıyor:

# dpkg -i package_file.deb
sudo apt install paketadi.deb

şeklinde kurabilirsiniz. Uçbirim öykünücüsüne paketi sürükleyip bırakırsanız dizinini otomatik olarak algılayacaktır. dpkg ile kurarsanız ve paketin ek bağlılıkları varsa kurulmaz, program çalışmaz.

“error: requested operation requires superuser privilege” tarzında bir hata veriyor.

Hangi distroyu kullanıyorsunuz?

OpenSuse dağıtımını kullanıyorum.

.deb Ubuntu ve Debian tabanlı Linux tabanlarının paket şeklidir. OpenSUSE’de kuramazsın. Aynı paketin OpenSUSE için olan sürümünü araştır derim. Flatpak’a da bakabilirsin.

2 Likes

# ile belirtilen kodlar/komutlar sudo yetkili bir kullanıcı ile çalıştırılmalı.
$ ile belirtilir ise normal yetkili bir kullanıcı ile çalıştırılmalı. Genel yazım tarzı bu sekildedir forumlarda.

OpenSUSE kısmını görmemiştim pardon.

Opensuse’de steam kurmak için terminale.

sudo zypper in steam

Yazmanız yeterli.

Bu arada Opensuse Debian ve onun tabanına sahip dağıtımların kullandığı paket yükleyicisini ve formatını kullanmamaktadır. Bu yüzden .deb uzantılı dosyaları yüklemek için distrobox gibi ekstra yazılımlara ihtiyacınız vardır.

Ek: Herhangi bir şey kurmak için

sudo zypper in paketadı

Herhangi bir şey silmek içinde

sudo zypper rm paketadı

Yazmanız gerekir.

1 Like

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıyetten terminal ile çözdüm sorunu. Flatpak’a da baktım yararlı bir şeye benziyor o da.

merhabalar, debian tabanli bir dagitim kullaniyorsaniz
sudo dpkg -i [paket ismi].deb
seklinde kurabilirsiniz.