Davinci Resolve videodan ses ve görüntü gelmiyor

Merhaba arkadaşlar öncelikle yeni linux kullanıcısıyım internetten bakarak davinci resolve indirdim kurdum ama dosyayı timeline a sürükleyip bıraktığımda böyle gözüküyor

Buda sistemim
Screenshot from 2023-11-19 23-31-07
yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba foruma hoş geldin!

Davinci resolve ücretsiz sürümü MP4 dosyalarını çalıştırmıyor. Studio sürümünü alman lazım MP4 dosyaları görüntüleyebilmen için ama studio sürümünde de maalesef MP4’ün kullandığı ses formatı olan aac desteklenmiyor. :smile:

Neden ücretsiz sürümde MP4 desteklenmiyor diyecek olursan kodekler normalde ücretli. Windows kullandığında galiba Windows senin adına bu parayı ödüyor ama Linux özgür yazılım olduğundan ve kimse ödemediğinden anca Studio versiyonunu alırsan Davinci resolve senin yerine kodek parasını ödüyor. Benim anladığım bu.

Peki Davinci resolve kullanamayacaksın anlamına mı geliyor? Hayır ama mp4 videolarını önce .mov’a veya farklı formatlara çevirmen lazım.

Ben dosyalarımı şöyle çeviriyorum:

ffmpeg -i "$input_file" -c:v mpeg4 -q:v 2 -c:a pcm_s16le -f mov "$output_mp4"

Bunun için bir scriptim de var:

#!/bin/bash

# Check that one argument was provided
if [ "$#" -ne 1 ]; then
    echo "Usage: $0 <input_file>"
    exit 1
fi

# Get input file name and extension from command line argument
input_file="$1"
input_file_name=$(basename "$input_file")
input_file_extension="${input_file_name##*.}"
input_file_name="${input_file_name%.*}"

# Set output file names
output_mp4="$input_file_name-converted.mov"

# Run both commands on input file
ffmpeg -i "$input_file" -c:v mpeg4 -q:v 2 -c:a pcm_s16le -f mov "$output_mp4"

echo "Conversion complete"

Bu scripti bir dosyaya kaydederek şöyle kullanabilirsin: bash conver_video.sh videodosyan.mp4

Bu senin için otomatik olarak .mov uzantısına çevirecektir. Yalnız bunun boyutu biraz büyük oluyor maalesef. Davinci’den çıktıyı aldıktan sonra videoyu tekrar mp4’e çevirebilirsin.

Video çıktısını şu şekilde alıyorum:

Bu çıktı da büyük oluyor. Bunu da .mp4 formatına çevirmek için aşağıdaki scripti kullanıyorum:

#!/bin/bash

# Set input filename from command line argument
input_filename="$1"

# Set output filename
output_filename="${input_filename%.*}-converted.mp4"

# Run ffmpeg command to convert video
ffmpeg -hwaccel cuda -hwaccel_output_format cuda -y -i "$input_filename" -c:v h264_nvenc -qp 21 -preset p5 -profile:v high -c:a aac -map_chapters 0 "$output_filename"
#ffmpeg -hwaccel nvdec -y -i "$input_filename" -c:v h264_nvenc -qp 24 -preset p5 -profile:v high -c:a aac -map_chapters 0 "$output_filename"

echo "Conversion complete. Output file: $output_filename"

Bu scripti de yukarıda bahsettiğim şekilde kullanabilirsin. bash mov-to-mp4.sh dosya-adı.mov (mp4’e çevirecek)

Tabii ben NVIDIA kullanıyorum ona göre de bazı argümanlar girili NVIDIA kullanmıyorsan duruma göre değiştirmen gerekebilir.

Günün sonunda studio sürümünü alabilirsen renderları mp4 olarak alabileceksin ve işini biraz daha kolaylaştıracak. Bende ilerleyen zamanlarda studio sürümünü almayı düşünüyorum bu yüzden. :slight_smile:

4 Likes

Eğer çok profosyonelce iş yapmıyorsan Kdenlive da işini görecektir aktif olarak kullanıyorum gayet yeterli bir program.

3 Likes