Custom Iso Yapımı NtLite Nasıl Kullanım Rehberi

NTLite Logo

Bu Rehberde, NTLite adlı güçlü bir Windows ISO düzenleme aracını indirme ve kullanma adımlarını öğreneceksiniz.

Adım 1: NTLite İndirme

1. NTLite resmi web sitesini ziyaret edin: NTLite Resmi Web Sitesi.

2. Ana sayfanın üst kısmında bulunan “Download” düğmesine tıklayın.

3. NTLite’ın 64 ya da 32 bit sürümünü seçin ve indirme işlemini başlatın.

Adım 2: NTLite Kurulumu

1. İndirilen NTLite kurulum dosyasını açın. Kurulum sihirbazını takip edin ve kurulum işlemi tamamlandığında NTLite’ı başlatın.

2. Lisans Kısmında “free” seçeneğine tıklayıp “Active” diyin.

Adım 3: Windows Image (ISO) Dosyası Seçme

1. NTLite açıldığında, bir Windows ISO dosyasını seçmek için “Add” menüsünden “Image” seçeneğini kullanın. (Eğer ISO dosyanızı klasöre çıkardıysanız yukarıdaki seçeneği seçebilirsiniz.)

2. ISO dosyanızı seçtikten sonra “New Edit” düğmesine basın. Bu, sizin için ISO’nun düzenlenebilir bir kopyasını oluşturacaktır.

3. Kullanmayacağınız Windows sürümlerini silmek için versiyonları seçebilirsiniz. İso export edilirken dosya boyutunu önemli ölçüde etkileyebilir (ISO oluşturma aşamasında da yapılabilir).

4. Düzenlemek istediğiniz sürümü sağ tıklayın ve “Load” seçeneğini seçin. Bu, install.wim dosyasını değiştirebilmeniz için geçici bir klasörde açacaktır.

Adım 4: Özelleştirme ve Düzenleme

1. Seçilen ISO dosyası NTLite içinde açılacaktır. Burada, sol taraftaki menüden Windows bileşenlerini özelleştirebilir, sürücüler ekleyebilir ve daha fazla düzenleme yapabilirsiniz.

Özelleştirme Seçenekleri

Updates

1. Bu seçenek altında internetten son Windows güncellemelerini çekerek ISO’nuzu güncelleyebilirsiniz.

Driver

• Bu seçenek altında ISO’ya eklemek istediğiniz sürücüleri .inf dosyalarını seçerek ekleyebilirsiniz (Örneğin, Windows 7’de AMD mouse ve klavye sorununu gidermek için kullanabilirsiniz).

Registry

• Bu seçenek altında varsayılan Registry değerlerini değiştirebilir veya yeni değerler ekleyebilirsiniz.

Post Setup

• Bu seçenek altında Windows açıldığında çalışmasını istediğiniz uygulamaları veya komut dosyalarını ekleyebilirsiniz.

Components

• Bu seçenek altında bilgisayarınıza yüklü gelen uygulamalar, sürücüler, dil seçenekleri, fontlar, sistem uygulamaları, servisler ve daha fazlasını özelleştirebilirsiniz. Dikkat edin, kapatılan bileşenler sistemin kurulmamasına neden olabilir.

Scheduled Tasks (Premium Feature)

• Bu seçenek altında C:\Windows\System32\Tasks içeriğini yönetmenizi sağlar.

Features

• Bu seçenek altında yüklü gelen Windows Features (özellikleri) özelleştirebilirsiniz, örneğin WSL, HyperV, Windows Sandbox gibi.

Settings

• Bu seçenekte genellikle Registry üzerinden ayarlanan özellikleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, örneğin varsayılan dil, karanlık tema, mouse ivmesi, hazır yüklü gelen uygulamalar gibi birçok özelliği yönetmenize yardımcı olur.

Services

• Bu seçenek varsayılan servis ayarlarını yönetmenizi sağlar. Genellikle telemetry ve güncelleme servislerini kapatmak için kullanılır.

Extra Services

• Bu seçenek Windows sistem servislerini yönetmenizi sağlar. Burada kapattığınız bir servis, sisteminizin açılmamasına veya Bluetooth gibi servislerin çalışmamasına neden olabilir.

Unattended

• Bu seçenek Windows kurulumu sırasında karşınıza çıkan soruları otomatik olarak yanıtlayabilir ve varsayılan değerleri değiştirebilir.

Adım 5: ISO Oluşturma

1. Düzenlemeler tamamlandığında, “Options” kısmında “Create ISO” seçeneğine tıklayarak ISO dosyanızın adını belirleyin ve sol üst köşedeki “Process” düğmesine tıklayarak özelleştirilmiş ISO dosyanızı oluşturun.

2. İşlem tamamlandığında, özelleştirilmiş Windows ISO dosyanız hazır olacaktır.

Notlar

• ISO dosyanızın boyutunu düşürmek isterseniz “High Compression” seçeneğini seçebilirsiniz, ancak işlem süresini uzatacaktır.
  • Windows güvenlik duvarını devre dışı bırakmak, işlem hızını artırabilir, ancak bazen yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir.
  • İsteğe bağlı olarak Windows 10 özel ISO yapılandırmasını Windows 11 için güncelleyebilirim.

Sonuç

Artık NTLite ile özelleştirilmiş bir özel Windows ISO oluşturmak için gereken adımları öğrendiniz. Bilgisayarınıza kurmadan önce test etmeyi unutmayın. Sorularınız veya yardıma ihtiyacınız varsa, forumda bana ulaşmaktan çekinmeyin!

4 Likes

Ellerinize sağlık hocam Ognitorenks hocamında rehberi ile ben custom windows kurdum kurmaz olaydım elimden geldiğince az hizmet silsem bile silmediğim servisleri kapatmışdım nede olsa (sorunlar olmaması için yapmıştım) sanırım 2021 ltsc sürümünde sürüm farkından olsa gerek azacık hafifleme bile hiss edemedim ki şuan Sadece Oyun hesabım windows 11 desste]inden ötrü ReviOS olsa bile kalan herşey linux kullanıyorum ve gizliliğimide böylelikle korumuş oluyorum.

> REHBER . NTLite ile Windows 10 Lite/Performans sistem hazırlama v3
Sizin NT lite ile deneyimiziniz ne oldu ognitorenks hocamın rehberine yazacak ilaveleriniz veya başka birşey varmı acaba? (ognitorenks hocamınn rehberinin linki)

Hocam, internet üzerinde birçok config.xml dosyası bulunuyor. Bunları inceleyebilirsiniz. Ayrıca, FPS artışını sağlayan bat dosyaları gibi dosyaları inceleyip sanal makine üzerinde performans katkısını test edip kayıt defterine ekleyebilirsiniz veya Post Setup Kısmına ekleyebilirsiniz. Sadece belirli özellikleri kapatmanızın performansınıza pek bir fark yaratmayacağını belirtmek isterim."

Hocam belirli özelliklerden kastınız nedir. Bunları aça bilirmisiniz veya direkt yanıtınıza düzenleme ile ekleye bilirmisiniz.

Ntlite’ın kendi içinde bulunan preset template’lere gözatma şansınız oldu mu acaba? Onları çok mantıklı bulmuştum. Mesela Gizlilik veya Oyun gibi çeşitli seviye ve ihtiyaçlar için ayrı ayarlar mevcut.

Belirli özellikden kastım örneğin “sadece X(1) ayarını kapatın, 10 fps artışı yaşayacaksınız”. Ve eklemek isterim, bu konuyu şunu kapatın, bunu açın dememe sebebim, Windows’a sürekli yeni ayarlar geliyor. Açıcağım konu bugün işe yarasada 2 yıl sonra daha güzel ayarlar keşfedilebilir ve işlemi yapacak kişinin internetten güncel konuları, güncel seçenekleri aratmasını daha mantıklı buluyorum.

NT lite forumlarında birçok insanın yazıları var ancak bunlara çok fazla göz atamadım sadece ltsc 2019 sürümünün sıkıntılı olup 2021 sürümünün daha modlana bilir olduğunu okudum ama doğruluğundan emin değilim ki bende 2021-i modlayacaktım.