CPU'lardan Daha Hızlı Olan Donanımlar ve Elektrostatik

Hiç düşündünüz mü? Bâzen oldukça hızlı olan bilgisayarlarımız bizi yavaşlığından dolayı öfkelendirir lâkin bizim bu kadar dandik programlarımızda bile kasan bilgisayarlar nasıl askeriye gibi mühim kuruluşlarda kullanılabilir? Zîra tahmin edeceğiniz üzere harp hatâ istemez. Düşünsenize SİHA düşmanı 0.1 saniyeliğine görüyor ama donanım ya da program yavaşlığından düşmanı tespit etmede muvaffak olamıyor. İşte bunun için FPGA gibi bizim işlemcilerimize kıyasla belki yüzlerce kez hızlı donanımlar vardır. (FPGA’ların hızı mantık kapılarının sayısına istinâd ederek artmakta veya azalmaktadır.)

“Bir FPGA‘in performans ölçeği yapısında bulunan mantık bloklarının sayısına bağlıdır. Yapılarında bulunan binlerce mantık bloklarının doğru yapılandırılmasıyla çok karmaşık ve büyük tasarımlar ortaya çıkarılabilir.”

FPGA

Bugün TYT Fizik dersime çalışırken elektrostatik mevzusunu öğrendim. Acabâ elektrostatik gerçek hayâtta bizim ne işimize yaramaktadır?..

Önce araştırmalarıma YökTEZ üzerinden başladım “elektrostatik” anahtar kelimesi ile bilgisayar hakkında tezleri araştırmaya yola koyuldum.

Alâkadar olabildiğim tek tez, şahsımca, FATİH KURT’un 129023 numaralı “Bilgisayar ve elektronik sistemlerde elektrostatik deşarj” isimli teziydi. Maatteessüf bu tez veritabanlarına açık olmadığı için tezi okumakta muvaffak olamadım. Ardından aklıma “Millet Kütüphanesi”'nin veritabanına girmek geldi ve girdim.

“elektrostatik bilgisayar” diye bir tarama yaptım lâkin YökTEZ’den belki de daha az bir sonuç karşıma geldi. (Hâşiye)

Hâşiye: Kütüphânenin veritabanında araştırma yaparken FATİH KURT’un tezi yine gözüme takıldı. Bir ihtimal okuyabilirim diye kütüphânenin beni yönlendirdiği yere gittim. Bu sefer karşımda Yök Açık Bilim diye bir site vardı. Buradan başvuru yapıp e-postama PDF’in gönderilebileceğini öğrendim. Lâkin sanırım sistemi pek umursamıyorlar çünkü site üzerinden başvuru yaptıktan sonra beni bir hatâ ekranına gönderdi. Yazdıklarım da boşa gitti :confused:

Buradan da sonuç alamayınca araştırmamı ingilizce yapmaya karar verdim. Sanırım Millet Kütüphanesi’nin veritabanına girmeden önce Google Scholar’da “electrostatic and computer” diye bir tarama yapmıştım. Ülkemiz zannımca bilime başka bir bakış açısından daha fazla değer veriyor. Çünkü YÖK bir çok makâleyi aynı bizim “Açık Kaynak” terimimize tekâbül ettirecek şekilde yayınlattırıyor. Lâkin yabancı kaynaklar benden sâdece bir makâleyi okuyabilmem için oldukça yüksek meblağlar istediler.
fahiş

Ülkemizi ilim öğrenme hususunda ülkedeki herkese yüksek imkânlar sunduğu için tebrik ediyorum.

Her neyse, sonra aklıma bu ingilizce taramayı “Millet Kütüphânesinde” yapmak geldi.

Ve bir alâmet-i sürur! Evet hakikaten bu sefer bedâva bir şekilde ulaşabileceğim elektrostatik ve bilgisayarlar hakkında bir makâle bulmuştum. İsmi Multi-Electrostatic FPGA Placement Considering SLICEL-SLICEM Heterogeneity, Clock Feasibility, and Timing Optimization idi. Okumaya başladığımda gözüme çarpan ilk şeylerden biri bu makâledeki mevzunun FPGA’lar ile alâkalı oluşuydu.

Duraksadım, neydi bu FPGA’lar?… Araştırmaya başladım… ve öğrendim ki bu FPGA’lar bizim işlemcilerimize kıyasla süper hızlı donanımlarmış.

Eşzamanlı işlem yapması ,oldukça hızlı olması ve enerjiyi çok az tüketmesiyle tabiat dostu olması gibi hususlardan mütevellid zannımca yapay zekâlar için de birebir uyuşan donanımlardır.

Zâten bu sebeplerden mütevellid de “Havacılık Ve Müdâafa Sistemlerinde” kullanılmaktadır. Mukaddimedeki suâlinde cevâbını almış olduk.

Yazı İçerisinde İlişkilendirilmemiş Kaynaklar:
https://avesis.erciyes.edu.tr/resume/downloadfile/ismailozturk?key=1fc5a63d-0b57-46ab-acb2-1ffc02b36a85 (.pptx sunum dosyası)

Bilgilendirme: Millet Kütüphanesi hakkında verdiğim linkler kullanıcı girişi istiyor. Normalde böyle bir şey yok, sitesinden girip doğrudan tarama yapabilirsiniz.

5 Likes

Gayet güzel bir gönderi olmuş. Epey de uğraşmışsın :+1:

Öyle bir anlatıyorsun ki sanki sisteme girmişsin gibi (hackleyip).

Teşekkürler.

:slight_smile: