Casper Excalibur G770 USB den Boot edememe sorunu

Selam arkada┼člar bug├╝n Garuda kurmak i├žin kollar─▒ s─▒vad─▒m ve bu videodaki (https://www.youtube.com/watch?v=dtNtOB-eEhw) ad─▒m ad─▒m her┼čeyi yapt─▒m taa ki biostan usb belle─či se├žip tekrardan ba┼člatana kadar. Bios ekran─▒nda usb belle─či 1. s─▒raya almama ra─čmen laptop usbyi g├Ârm├╝yor ve normal windows olarak a├ž─▒l─▒yor. Cihaz─▒m Casper Excalibur G770. Videoda g├Âsterildi─či gibi hem Ventoy ile olmay─▒nca Rufusla denedim ancak sonu├ž alamad─▒m. 2 farkl─▒ 16 GB flash bellek ile denedim ancak nafile. Nas─▒l ├ž├Âzebilirim ??

Merhaba forum ho┼č geldiniz. Herhangi bir uyar─▒ veriyor mu veya k─▒sa s├╝reli de olsa ekran ba┼čkaca bir ┼čey g├Âr├╝n├╝yor mu? BIOS ayarlar─▒ UEFIÔÇÖde mi LEGACY/BIOS ┼čeklinde mi? Kurulumu USB belle─če mi yapt─▒n─▒z yoksa daha ilk kurulum ekran─▒na m─▒ eri┼čemediniz?

Konuyu biraz daha ayr─▒nt─▒l─▒ a├ž─▒klarsan─▒z veya video ekleme imkan─▒n─▒z olursa s├╝per olur.

1 Like

Herhangi bir uyar─▒ veya ekrana herhangi bir┼čey gelmiyor. Bios ekran─▒ foto─čraflar─▒n─▒ b─▒rakay─▒m buraya ayr─▒ca USB belle─čin i├žinde linuxun iso dosyas─▒ mevcut ancak bios ekraninda usb bellek g├Âr├╝nm├╝yor bu sebepten dolay─▒ da kurulum ekran─▒na eri┼čemiyorum.

(Tek foto─čraf y├╝kleyebildi─čim i├žin kolaj ┼čeklinde atmak durumunda kald─▒m)

klavyeden cihaz boot edilirken f12 tu┼čuna arka arkaya bas─▒n (f11 de olabilir onu da deneyin). Sonras─▒nda boot etmek istedi─činiz cihaz─▒ se├žip ├Âyle boot ettirmeyi deneyin.

1 Like

O y├Ântemi de denedim ancak orda da usbyi g├Ârm├╝yor. Farkl─▒ usblerde farkl─▒ format uygulamalar─▒yla hatta farkl─▒ linux da─č─▒t─▒mlar─▒yla denedim ama olmuyor. Sorunun kayna─č─▒n─▒ bulam─▒yorum

USB BIOS legacy supportÔÇÖu a├ž─▒p denediniz mi? Foto─čraflarda UEFI modu kapal─▒ ama USBÔÇÖden boot ederken Legacy ile boot etme ├Âzelli─či kapal─▒. Yani USB ne UEFI ne de Legacy den boot edilebilr durumda. Belki bu i┼činizi kolayla┼čt─▒r─▒r. Olmazsa bir de UEFI a├ž─▒k halde denersiniz. Her ne kadar Garuda bunu ├Ânermese de.

USB BIOS legacy supportu a├ž─▒p denemek haricinde pek bir┼čey anlamad─▒m. Bu konulara yeniyim hen├╝z o y├╝zden ne yapmam gerekti─čini biraz daha a├ž─▒k ┼čekilde yazabilirseniz minnettar olurum. Ayr─▒ca dipnot olarak belki garudadan kaynaklan─▒yordur diye nobara ile de deniyorum ancak durum ayn─▒

Bu ayar att─▒─č─▒n─▒z foto─črafda DISABLED olarak g├Âr├╝n├╝yor. Bunu Enabled olarak de─či┼čtirece─čiz. Sonra USBden ba┼člatmay─▒ tekrar deneyece─čiz. ─░lk ad─▒m bu.

Merhaba, ben Casper Excalibur G900 kullan─▒yorum. Ayn─▒ sorunlar─▒ ben de ya┼čam─▒┼čt─▒m ama ventoy ├žal─▒┼čm─▒┼čt─▒. San─▒r─▒m usb formatlar─▒yla ilgili bir┼čey.
Alttaki linkte ├Ânerildi─či gibi RufusÔÇÖta usbÔÇÖye iso yazd─▒r─▒rken format─▒ NTFS olarak se├žip deneyebilir misin?

E─čer y├╝kleme sonras─▒nda, bilgisayar ┼čarjda de─čilken rastgele donmalar ya┼čarsan (ben ya┼čam─▒┼čt─▒m) bu i┼člemciye frekans ayarlamas─▒ yap─▒nca d├╝zeliyor.
Son olarak, ben Casper Excalibur laptoplar─▒ i├žin bir driver geli┼čtiriyorum. E─čer driver─▒ test etmek istersen bana ├Âzelden yaz.

2 Likes

Arkada┼člar destekleriniz i├žin te┼čekk├╝rler bios legacy supportu enable yapt─▒ktan sonra nobara linuxu kurdum gayet g├╝zel ├žal─▒┼č─▒yor ┼čimdiye kadar bir s─▒k─▒nt─▒ ya┼čamad─▒m ancak bilgisayar─▒ her a├žt─▒─č─▒mda foto─čraf olarak ekledi─čim ekran geliyor sonras─▒nda kendisi otomatik ba┼čl─▒yor. Bunun olmamas─▒ i├žin ne yapabiliriz acaba?