Çalışırken uykusuzum ve belim çok ağrıyor

İyi sosyaller öncelikle. Bir şirkette taban yazılımcı ve script programcısı olarak çalışıyorum sabah 7.30 akşam 5.30 arası sürekli ama sürekli oturuyorum zaten geceleri geç uyuyup sabahları erken kalktığım için inanılmaz derecede uykum oluyor ve üzerine saatlerce oturunca sabahları o kadar kötü oluyorumki keşke şurda bayılsam diyorum kendi kendime dayanılmaz bir acı çekiyorum. Bu sorunlarımı nasıl gideririm sizce.

Merhaba, iyi günler. Yakın zamanda bir doktora göründünüz mü acaba ? Öncelikle bunun tıbbi bir nedeni var mı onu düşünmek gerekli diye kanaatindeyim. O ihtimal elendikten sonra ne yapılmalı/yapılmamalı üzerine konuşulur elbette.

Hayatınızı bir düzen içerisinde yaşamak, yardımcı olabilir.

• Belli bir saatte yatmak
  • Yeterli su içmek, sağlıklı beslenmek
  • Düzenli egzersiz yapmak

Liste uzatılabilir ama bu husus sağlığınızı bozma noktasında ise oturup, alternatifleri düşünmenizde fayda var. Bu rutini kırmaktan bahsediyorum, bir şeylerden feragat etmek…
Belki işvereninizle konuşmalısınız veya başka birşey…

1 Like

Kendin problemi yazmışsın zaten. Mümkünse uykunu düzene koy. Uyku hayattaki en önemli şeylerden birisidir.

Onun dışında masa başında sürekli oturmak sıkıntılı bir durum burada olan herkes biliyordur zaten. Sırt ağrıları için iyi bir koltuk + zamanlayıcı kurup saatte bir kalkıp ufak egzersizler yapmak + günlük hayatına herhangi bir sporu dahil etmek vücut için iyi olacaktır.

1 Like

Hocam birde çok kiloluyum boyum uzun olmasa obezite olurum zaten yiyemeden duramıyorum uyumaya çalışıyorum ama asla uyuyamıyorum ne yaparsam yapıyım. Bel konuna gelicek olursak küçüklüğümden beri kötü pozisyonlarda bilgisayar başındaydım hep 10 senedir böyle bu durum yüksek ihtimalle fıtık gibi değilde daha farkı birşey var ne yapacağım bilmiyorum.

Su iç, düzenli esneme hareketleri yap, kendine hedefler belirle, anda kal. Yaparsan motivasyonun artar. Ayrica su çok önemli sağlıklı bir beyin için su için, içtirin. (Bir de şükretmek önemli. Şükretmek derken kıymetini bilmek anlamında.) Aza kanaat eden çoğu bulamaz.:slight_smile:

1 Like

belki dijital göz yorgunluğuyla ilgili olabilir (bkz. Association Between Computer Vision Syndrome, Insomnia, and Migraine Among Lebanese Adults: The Mediating Effect of Stress | Psychiatrist.com), bunun için yatmadan bir saat önce herhangi bir ekrana bakmamak veya gün içinde 20-20-20 kuralını uygulayabilirsin: her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca 6 metre uzaklıkta bir şeye bak. Veya gözünü daha az yoracak yazı tipleri, yazı tipi boyutları veya temalar kullanabilirsin.
Eğer GNOME masaüstü ortamını kullanıyorsan şu an bulamadım ama bununla ilgili bir eklenti vardı.
veya https://workrave.org/ uygulamasını kullanabilirsin.
Eğer uykusuzluğun devam ederse doktora görünmekte fayda var

1 Like

Aza kanaat etmeyen olacaktı sanırım

:grinning: ironi yapmıştım. Gora filminden.