C Dili için kaynak önerisi

Merhabalar. Hayalim İşletim sistemi geliştirmek. Bunun için C dilinin baştan sona her şeyini öğrenmeyi planlıyorum. Fakat kendim için doğru olan bir kaynağı bulamadım. Örneğin bir kaynakta C dilinde “Enum” anlatılırken diğer kaynakta bu anlatılmıyor. Birinde heap memory, dynamic memory management anlatılırken diğerinde labellar anlatılıyor veya C for beginners başlığı. Ben programlama alanında yeni değilim o yüzden bu videolar bana hitap etmiyor ve hedefim için yetersiz. O yüzden buraya yazma ihtiyacı duydum. İngilizce seviyem bir kitap okuyacak kadar iyi değil o yüzden C Programlama Kitabı’nı okumaya korkuyorum. Daha doğrusu videolardan daha iyi anlıyorum diyelim. Teşekkür ediyorum.

Öncelikle foruma hoş geldin :hugs:.

Özellikle C dilinde baştan sona herşeyi öğrenmek için Data Structure vb. gibi Programming Fundamentals’leri de bilmen gerekiyor. C dilinin yanında bunları da öğrenmen için birkaç kaynak önerebilirim.

1.Udemy kursları:

Youtube kursları pek iyi değil bence, ben genelde Udemy kurslarına bakıyorum.

Ama biraz pahalı olabiliyor Udemy kursları. O yüzden sana Discudemy’yi öneririm.
Discudemy de ücretsiz kuponlar oluyor ve link veriyor sana o linke tıklayarak ücretsiz Udemy kursları alıyorsun.

Discudemy’de bir sürü dilde ve konu altında ücretsiz kuponlar oluyor, kuponlar tükenince otomatik olarak listelemeden çıkıyor ve sadece çalışan kuponlar gözüküyor.

2.LeetCode

LeetCode ile programlama yaparak ve problem çözerek daha iyi bir şekilde C dilini öğrenebilirsin. Çözemediğin problemlerin anlatımlı olarak çözümleri var.

E-kitap:

Yazılım ve algoritmalar için ücretsiz önerebilceğim E-kitaplar;

• E-kitap önerleri olarak Bu github sayfasındaki Türkçe kitapları önerebilirim.
  • İngilizce istersen buradaki kitapları önereblirim.

Dost tavsiyesi: Ben de bir ara sıfırdan işletim sistemi geliştirmeye çalışıyordum. Sana önerilerim;

• Sana OSDev’i önerebilirim çok güzel ve ayrıntılı öğreticileri var. Ne yazik ki sadece ingilizce ve almanca dili var bu durumu anlık çeviri eklentileri ile çözebilirsin.

• Bu github sayfasında ücretsiz türkçe programlama kitapları var istersen onlara da bakabilirsin.

Eğer sıfırdan işletim sistemi geliştirmek değilde Linux Kerneli geliştirmek yada kendi linux versiyonunu yapmak için sormuşsan buraya yaz o konularda da yardımcı olabilirim.

@kreato’nun kendi Linux işletim sistemi var adı da KreatoLinux. İlgili forum postu Kreato Linux - modüler ve minimal Linux distrosu.

3 Likes

Merhaba, cevabın için çok teşekkür ederim. Ben lise öğrencisiyim o yüzden kurs satın alamam.
C dili hakkında kaynak önerisi istemem OSDev in required knowledge kısmında olmasından dolayı idi. Diğer kaynaklar için tekrardan teşekkür ederim

Ben de lise son öğrencisiyim o yüzden discUdemy’i öneririm oradaki kuponlar sayesinde kursları ücretsiz alabilirsin.
Sadece 1 tane türkçe c dili vardı discudemy de ama ingilizce c dili istersen discudemy’nin ingilizce kısmına bakabilirsin.

Sana CS50 lecture 1 C language dersini de önerebilirim youtube da var.

Genel olarak bu oynatma listesindeki CS50 derslerinde 1,2,3,4 ve 5. dersleri izlemeni öneririm.

CS50 Harward daki bilgisayar mühendisliği derlerinin kaydıdır.

2 Likes