Büyükler Neden Bu Kadar Zevksiz?

Evet arkadaşlar büyüklerimiz neden bu kadar zevksiz anlayamıyorum. Özellikle 40-45+ yaşlarına gelmiş büyüklerimiz dram dizilerine, dram filmlerine bakıyor paso. Mutsuzluğu içten içe arzulayan bireylere dönüşüyorlar. Etrafında mutlu olmasını gerektirecek bin tane şey de olsa mutsuz olacağı bir şeye kafayı takıp can sıkıp oflayıp pufluyorlar.

Aileleyle birlikte izlenecek animasyon filmi açarsın, bu ne yav çizgi film mi izleyeceğiz derler.

Komedi filmi açarsın, amaan biz cıvık cıvık filmleri sevmiyoruz derler.

Canın sıkılır oyun açar oynarsın, işin gücün oyun zaten derler.

Kırk çeşit iş yaparsın birkaç tanesinde hatalısındır ama yıllarca o hatalı işlerin konuşulur.

Evde senin dahil olmadığın bir olay yaşanır, kesin senin parmağın var bu işin içinde derler.

Derler de derler… sonra bir de bakmışsın televizyonda ağlayan biri var, ekrana kilitlenmiş o filmi izlerler.

İkide bir bağıran birileri vardır pür dükkat o filme dalarlar.

Ağıtlı Türküler denk gelir kafa sallaya sallaya dinlerler.

Mutsuzlukla mutlu olmanın anlamı nedir ki…

'‘Ömrün boyunca mutlu etsin mutsuz şarkılar!’
-Allame, Yak Gemilerini şarkısından

2 Likes

arabesk kültürüne bu yüzden zararlı diyorlar.

ama bak mesela ikimiz de rap dinliyoruz görünüşe göre, bu yüzden beni anlayacağını zannediyorum, benim dinlediğim rap şarkılarının da çoğunluğunda “mutsuzluktan mutlu olma durumu” var. aslında allame ve klasik tarzdaki diğer rapçilerin çoğunluğunda da bu durum söz konusu. protest müzik, aşk şarkıları, matem şarkıları…

mutsuzluk hayatın bir gerçeği, sadece pozitif şarkılar dinleyen bir insan olamıyorum. bi tık tatsız yani.
greenberg’e göre 7 tane temel duygumuz var, pozitif duygu olan coşku ve nötr duygu olan şaşkınlık haricinde kalan 5 tanesi negatif duygular. korku, üzüntü, öfke, tiksinti, utanç…

bu yüzden bir cenaze albümü, bir matem albümü olan Hayalet Islığı’nı o kadar çok seviyorum ki dün o albümün onuncu yıldönümünü kutladım.

ama biliyorum ki pozitif şarkılar benim sigortam. hayatın acıdan ibaret olmadığını unutmamam için varlar. mutlu şarkılardan zevk alabildiğim her gün bir kez daha şükrediyorum.

sanatta da insanoğlunun yaşadığı tüm duygular yansıtılmalı. Şehir FM albümü gibi olmalı, bizi huzur ve rahatsızlık arasında sürükleyen bir radyo tiyatrosu gibi.

dram aslında budur. sade mutsuzluk, sade hüzün değildir. içinde her şey vardır, sadece tüm duyguları yoğun bir şekilde yaşattığından emin olmalıdır.

trajediyi reddet, drama sarıl.

2 Likes

Büyükler gerçekten dediğin gibi. Benim eski mesleğime çok karışmışlardı. Bu yüzden artık büyüklere mesleğimden bahsetmiyorum. Sadece x, y, z ve alfa kuşaklarıyla iletişime geçiyorum. Onlar bana çok fazla bilgi ve ilham veriyor. Büyükler bu konuda da ciddi anlamda çok başarısız.

En iyisi onları kafaya takma. Etrafındakileri değiştirmek her ne kadar imkansız bile olsa, onlardan kendine uygunlarıyla zaman geçire bilir ve etrafındakilerin seni değiştirmesine izin vermeye bilirsin.

Anadolu kültüründe yetişmiş insanların tek derdi hayatta kalmak. Boş zamanlarında yapabilecekleri en iyi şey kışın hayatta kalabilmek için ilk bahar ve yazın çalışmaktı ve bu yüzden zaman onlar için çok ama çok önemliydi. Şehir insanı ile anadolu insanı arasında ciddi kültür farklılıkları var bu yüzden.

Yokluk ile eğitilmiş bir neslin hobi veya sanatı anlaması kendileri büyük bir aydınlanma yaşamadıkça çok ama çok zor. Bir de eski kültürde yaşı büyük olanın ne olursa olsun haklı olması durumu ile de birleştirirsen anne babana bir şey gösterdiğin zaman küçümsemeleri çok doğal. Bu şekilde yaşayacağız işte :smiley:

mrb. aralarında öyle olmayanlarda var, ‘‘kendimdem biliyorum’’ :joy: :joy:
ama çoğunluk öyledir katılıyorum. eskiye olan özlem diyelim… açarmısın deme, konu farklı yerlere gider… :grinning:

Bazı insanlar mutsuz olmaktan zevk alır, örneğin bilerek depresyona girenler, üzücü şarkılar dinleyenler, çok fazla örnek var. Yaptığı şeyle kendini tatmin ediyor, yani negatiflik yüklenip negatiflik saçmaktan zevk alıyorlar.

Gerçekten bende anlayamıyorum. Ya bir günde insanlar bi mutlu olsun ya. Hep negatiflik.

Haklı bulduğum şeyler: