Bu 4o ne ayak?!

Ben şirketleri ele almıyorum genel olarak "yapay zeka"dan bahsediyorum LLM bile değil aslında.

Seçim hakkın elbette olacak. Burada insanlık söz konusu ve insanlık her zaman bireyin istediğiyle yönelen bir şey değil. Ömer’le anlaşamadığınız düşünüyorum. Bireysel tercihler zaten olacak ama dediğim gibi bu insanlığı yöneten bir şey olmayacak zaten demokrasi felsefi olarak illüzyondan ibaret sırf bu yüzden. Ben tercihimi yaptım kendi istediğimi seçtim ancak seçtiğimi gerçekten isteyerek mi seçtim? Bana bunu seçebileceğimi söyleyenler kendi aksiyonlarının zarar görmeyeceğine emin oldukları için mi izin veriyor? Bu konuda şüpheciyim işte. Sen, ben bireysel olarak karşı koyabiliriz fakat toplum? Her bir insanın bile temsil hakkı olduğu ortamda çoğunluk elbette yapay zekanın işleri kolaylaştırdığı gibi tırnak içinde “masallarla” ikna olacak. Tarihte bir toz parçasıyız bizim bireysel tercihlerimiz dünyanın ve insanlığın değişimine yön vermeyecek ne yazık ki.

Jeff Bezos, Zuckerberg gibi isimler de bireysel değil bir bakıma onlar da bir fikrin ürünü. Onların da bir arkaplanı var yetişme şekli var. O kişi bir şeyi kazanıyorsa o ve onun arkasındaki düşünceler, o düşünceyi destekleyenler kazanıyor. Günümüzde de yapay zeka treni dediğimiz şey var kazanacak olan. Boşuna dev şirketler kıyasıya rekabete girmiyor. Google mı kazanacak openai mı yoksa başkası mı mesele buna döndü.

Bu mesele felsefi olarak çok derin yani sen de haklısın buna karşı bir duruş geliştirmek önemli olan benim de desteklediğim bir şey. Ancak olana da olmuyor diyemiyoruz. Olan da olacak buna düşman olmanın bir getirisi olmayacak bir şekilde gerçekleşecek.

yani şimdi dünyanın ve insanlığın değişimi umurumda olmadığı için teknolojinin gelişmesine direnç gösteriyorum zaten. benim umurumda olan tek şey kendi hayatım. bana fiziken, fikren ya da neslen yakın olan insanlarla benzer hassasiyetleri taşıyalım ki birbirimize destek olarak kendi değerlerimizi koruyabilelim. asıl önemli olan yolda olmaktır derler ya, aslında o söylenen şey insan idealizasyon ile acılarını bastırabildiği sürece geçerlidir. hedef çok uzaksa insan huzuru bulamıyor elbette. ama insan ne istediğini biliyorsa huzur bulabilmek için çok ulvi bir hedefe ihtiyaç duymuyor.

seninle hemfikirim ben. dikkat çektiğimiz yerler farklı sadece.

:handshake:

1 Like

Varsayımın varsayımını yapmışsın. Şirketlere ayrı karşıyım, LLM kullanımının hayatıma etki etmesine ayrı karşıyım. Yazıda da değinmişim ikisinin farklı şeyler olduğuna:

Ve alıntıladığım kısımdan önceki tüm satırlar direkt yapay zekâyla ilgili, şirketlerle ilgili değil. GNU da LLM çıkarsa aynı tepkiyi verirdim çünkü dikkatli okursan insan psikolojisine etkisinden bahsetmişim. Ben buradan yapay zekânın şu hâline baktığımda insanı belirli noktalarda köreltecek ve başka bazı noktalara kanalize edecek bir araç görüyorum.

Şimdi demeyesin ki insanın evrimi de her zaman bu şekilde gerçekleşti, bazı alanlarda köreldik ve bazı alanlarda iyileştik. Çok havalı bir şey tabii ki, eğer kozmik ölçekte yaşasaydık kesinlikle bununla gurur duyardım. Ne var ki ölümlünün tekiyim, bu nedenle yirmi yılda bir “devir değişti kardeş, kendine yaptığın yatırımların bir kısmı hiperenflasyona maruz kaldı ve maalesef bu yüzden bazı nöron bağlantılarını haczetmek zorunda kaldık” lafını duymaktan hoşlanmayacağımdan eminim.

Biz bilgisayarların içinde doğduk, yapay zekânın içinde doğacak çocuklar zaten benim gibi tavır koyma şansına sahip olmayacaklar. O zaman gelip çattığında zaten insanlık bol bol gelişir.

Ya alt tarafı web sitesi yapıp, oyun yapıp böyle ufak üç-beş bir şey kazancaktık. Çok gördüler bize :D.

Benim ruhumda rekabet yok. Yeteri kadar çalışıyorum yani.

2 Likes

Al benden de o kadar. Yaktım bi tane daha :smiling_face_with_tear: :smoking:

2 Likes