BTT Okuma Grubu

herkese selamlar,
bilincli teknoloji tuketicileri adi altinda boyle bir topluluk olusturulmasi cok hosuma gitti; eksiÔÇÖden gorup hemen kaydoldum. gorece yeni olusan bir toplululuk oldugu icin, daha guzel ve bilgili olmamizi saglayacak, benim icin guzel ve mantikli, bir fikir ile geldim. ilgilenen herkesin gorusleri benim icin cok onemli, lutfen yazmaktan cekinmeyiniz.

btt okuma grubu

internette sikca rastladigim reading group olayi anladigim kadariyla soyle isliyor:

• her hafta (veya ay, periyodun suresi onemli degil) belli bir makale secilir. (ÔÇťteknolojiÔÇŁ cok genis bir alan oldugu icin makale secimini oylama ile yapabiliriz. ornegin ilk okumamiz dijital adli bilimler ustune, digeri de, tamamen salliyorum, blokzincir teknolojileri uzerine olabilir.

• belirlenen periyodun vakti gelince, ayni konu uzerinde makaledeki anladigimiz, anlamadigimiz, cok iyi anlayip herkese haykirmak istedigimiz seyleri aramizda paylasiriz; eger mumkun olursa bu cikardiklarimizdan da ortak bir yazi yazariz, boylece yerellestirme de saglanir. amacimiz teknoloji dunyasindaki yenilikleri ogrenmek, bilgilenmek ve isin ozunu & mantigini kavrayabilmek.

• bundan sonra da yeni okuyacagimiz makale hakkinda oylama yapar, herkes ÔÇťbunu okumaliyizÔÇŁ dedigi makalesini sunar, makalemizi oylamayla secer ve surec dongu halinde devam eder.

boyle bir sey yapsak katilir misiniz, eksik olan seyler neler, yurutebilir miyiz? fikirleriniz ve yazilariniz benim icin cok onemli; meraki olan herkesin gorusunu yazmasini cani gonulden isterim. sonucta daha onceden hicbir okuma grubuna dahil olmadim; yanlislarim varsa duzeltiniz. :wave:

5 Likes

├ľncelikle ho┼čgeldiniz.
Bence ├žok g├╝zel olur, bakal─▒m di─čerleri ne d├╝┼č├╝n├╝yor :slight_smile:

1 Like

Olabilir ama benim b├Âyle bir ┼čeyi y├╝r├╝tmek i├žin vaktim yok. En az─▒ndan ┼ču an. Kendi aran─▒zda birisi ba┼člat─▒rsa ben de kat─▒labilirim. :slight_smile: Foruma ho┼č geldin bu arada.

G├╝zel bir fikir. Her hafta olmas─▒ biraz yorabilir ancak 2 haftada veya ayl─▒k olarak makale se├žilip okunup ├╝zerine tart─▒┼čmak ├žok g├╝zel bir fikir.

Konu olarak a├ž─▒l─▒p tart─▒┼č─▒ld─▒ktan sonra kapat─▒labilir ya da ayr─▒ca bir kategori de a├ž─▒labilir bilmiyorum ama yarat─▒c─▒ ve ├Â─čretici bir etkinlik olaca─č─▒ kanaatindeyim.

1 Like

cok tesekkurler! her hafta olmas─▒ kesinlikle cok verimli olmaz, 2 hafta bana da ideal bir sure gibi geldi. konu acilip kapatilmasi, veyahut ayr─▒ bir kategori olmasi yoneticilere kalmis gibi biraz; her turlu yapilir dediginiz gibi.

Kat─▒l─▒m─▒n en fazla olmas─▒ i├žin, ilk ba┼čta t├╝rk├že makalelerden ilerlemek g├╝zel olabilir.

E─čer yapaca─č─▒m─▒z kesinle┼čirse tabiki a├žar─▒z :=)

1 Like

G├╝zel fikir. Olursa kat─▒l─▒r─▒m. 2 haftada bir olmas─▒ ideal olur.

1 Like

mant─▒kl─▒, t├╝rk├že g├╝zel makalelerin oldu─ču g├╝zel bir platform biliyor musunuz? bu aksam arastirayim ben de. :+1:
soyle de bir sey yaptim; dursun kenarda :slight_smile:

1 Like

T├╝rk├že makaleler daha iyi olabilir elbette ama daha iyi anlatan yabanc─▒ kaynaklar varsa o kayna─č─▒ kullanman─▒n daha do─čru oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Olursa ben de okumak isterim.

2 Likes

Academia.edu
Dergipark
Gibi siteler T├╝rk├že makale araman─▒z─▒ kolayla┼čt─▒r─▒r.

1 Like

merhaba tekrardan, maalesef haklisiniz, t├╝rk akademisi bilgisayar bilimleri alaninda gayet yerinde bir seviyede fakat maalesef tum akademisyenler evrensel dergilerde makalelerini yayinlatmak istedikleri icin cogu makaleleri ingilizce; t├╝rk├že olanlarda ise devrim yaratacak, vauv dedirtecek cok bir konu yok acikcasi inceledigim kadariyla. umarim haksiz cikarim fakat ingilizceden ilerlemek su anl─▒k daha iyi gibi geliyor. zaten herkese acik olacagi icin birinin ÔÇťben su k─▒sm─▒n─▒ anlamadim ya, nasil oluyor bu?ÔÇŁ demesi daha guzel olur, birlikte ogreniriz :slight_smile: .

cok tesekkur ederim, ingilizce icin arxiv.orgÔÇÖu da oneririm.

ayr─▒ca githubdaki papers we love reposundaki gibi ara┼čt─▒rma makaleleri nas─▒l okunmal─▒? minvalinde bir yaz─▒ da yazabiliriz, amat├Âr de olsa ├ževirisini yapabiliriz gibime geliyor.

bak─▒nmak isteyen arkadaslar icin birkac ilgimi ceken makale oldu, linklerini asagiya firlatiyorum:

bitcoin whitepaper - https://bitcoin.org/bitcoin.pdf gercek bir basyapit, blokzincir teknolojisinin miladi.

DensePose from WiFi - wifi sinyalleri ve derin ├Âgrenme sayesinde, sadece wifi sinyalleri ile obje ve insan alg─▒lama (baz─▒ durumlarda hareketlerini bile)

BrainNet: A Multi-Person Brain-to-Brain Interface for Direct Collaboration Between Brains - k─▒saca beyinden beyine veri iletimi gibi bir sey, bir hayli garip :thinking:

Kat─▒lmak isterim t├╝rk├že makale oldu─ču s├╝rece ing bilmiyorum malesef.

E─čer olursa ben de elimden geldi─čince kat─▒lmak isterim.

Yapmakta kararl─▒ysan─▒z sol tarafa bunun i├žin bir sohbet odas─▒ da olu┼čturabiliriz bu arada. :slight_smile: