BTRFS subvolume nasıl oluşturabilirim?

Merhaba BTRFS dosya sistemini denemeye çalışıyorum da 2. SSD’yi BTRFS formatına çevirdiğimde sanırsam @ ve @home gibi subvolume’ler oluşturmam gerekiyor. Bunları nasıl yapabilirim Türkçe veya videolu bir kaynak var mıdır?

Edit: Daha önce kendin subvolume oluşturmaya çalıştın mı acaba? Sanki bir şeyler yapılmış gibi. btrfs subvolume list / bu komutu çalıştırıp çıktıları kontrol edebilir misin?

Herhangi bir subvolume oluşturmamış olanlar veya ilk defa oluşturacağım diyenler aşağıdan devam edebilir.

BTRFS subvolume oluşturulması

Merhaba, hangi subvolumelere ihtiyaç olduğu aslında biraz da sana bağlı. Ama archinstall bu işi nasıl yapıyor dersen. Az önce archinstall log dosyasına baktım. Şöyle ki:

Creating subvolume: @
Creating subvolume: @home
Creating subvolume: @log
Creating subvolume: @pkg
Creating subvolume: @.snapshots

Otomatik olarak yaptığı ilk şey bu. Bu subvolumeleri oluşturmak için gerekli komut:

btrfs subvolume create /@
btrfs subvolume create /@home
btrfs subvolume create /@log
btrfs subvolume create /@pkg
btrfs subvolume create /@.snapshots

ardından da şöyle yapmış:

Mounting /dev/sda2: mount -o subvol=@ /dev/sda2 /mnt/archinstall
Mounting /dev/sda2: mount -o subvol=@home /dev/sda2 /mnt/archinstall/home
Mounting /dev/sda2: mount -o subvol=@log /dev/sda2 /mnt/archinstall/var/log
Mounting /dev/sda2: mount -o subvol=@pkg /dev/sda2 /mnt/archinstall/var/cache/pacman/pkg
Mounting /dev/sda2: mount -o [email protected] /dev/sda2 /mnt/archinstall/.snapshots

Bu sonuca ulaşmak için:
(sda2 yerine kendi ana disk bölümünüzü yazmanız lazım. Benim olayımda sda1 boot için sda2 kalan tüm kısımlar/root için)

mount -o subvol=@ /dev/sda2 /
mount -o subvol=@home /dev/sda2 /home
mount -o subvol=@log /dev/sda2 /var/log
mount -o subvol=@pkg /dev/sda2 /var/cache/pacman/pkg
mount -o [email protected] /dev/sda2 /.snapshots

Bütün bu komutlar bittikten sonra cat /etc/fstab ve de ardından lsblk çıktılarına bakıp sonucu teyit edebilirsin. Mesela benim özelimde şöyle bir çıktı veriyorlar:

FSTAP DOSYASI
# <file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
# /dev/sda2
UUID=REDACTED	/         	btrfs     	rw,relatime,ssd,discard=async,space_cache=v2,subvolid=256,subvol=/@	0 0

# /dev/sda2
UUID=REDACTED	/home     	btrfs     	rw,relatime,ssd,discard=async,space_cache=v2,subvolid=257,subvol=/@home	0 0

# /dev/sda2
UUID=REDACTED	/var/log  	btrfs     	rw,relatime,ssd,discard=async,space_cache=v2,subvolid=258,subvol=/@log	0 0

# /dev/sda2
UUID=REDACTED	/var/cache/pacman/pkg	btrfs     	rw,relatime,ssd,discard=async,space_cache=v2,subvolid=259,subvol=/@pkg	0 0

# /dev/sda2
UUID=REDACTED	/.snapshots	btrfs     	rw,relatime,ssd,discard=async,space_cache=v2,subvolid=260,subvol=/@.snapshots	0 0
LSBLK ÇIKTISI
sda      8:0    0 xG  0 disk 
├─sda1   8:1    0   xM  0 part /boot
└─sda2   8:2    0 xG  0 part /var/cache/pacman/pkg
                                 /var/log
                                 /home
                                 /.snapshots
                                 /
zram0  254:0    0     xG  0 disk [SWAP]
2 Likes

Timeshift’i BTRFS olarak kullanabiliyor musunuz bu şekilde?

Snapper ile kullanıyorum. Henüz büyük ölçekli geri dönüşler yapmam gerekmedi. Dolayısıyla buna da %100 güvenin diyemem. Ben her halükarda verilerimi harici bir diske günlük yedekliyorum. Ne olur ne olmaz diye :innocent:

1 Like

Bu konuya bakmanızda fayda var: BTRFS ile Geri yükleme noktası oluşturmaya çalışıyorum ama yanlış bir şey yaparım diye korkuyorum - yusufipek tarafından #2

btrfs-assistant kullanmanızı tavsiye ederim daha kolay. Diğer türlü timeshiftin istediği gibi bir yapılandırma oluşturmak için sisteminizden çıkıp chroot yaparak ek işlemler yapmanız gerekecek.

1 Like

Merhaba, subvolume kurulumu yaptınız mı yoksa vazgeçtiniz mi ? Ona göre konuyu cevaplandı veya zaman-aşımına alacağım. :innocent:

1 Like

Ben alt kısımdaki siteyi kullanmıştım fedora için sence doğru mu ?