BTRFS ile Geri yükleme noktası oluşturmaya çalışıyorum ama yanlış bir şey yaparım diye korkuyorum

Merhabalar,

Geri yükleme noktası yapmak için btrfs kullanmak istemiştim bazı arkadaşlarımız hazır geldiğini söylediler sonra " df -Th " komutu ile kontrol ederek doğruladım ama sanırım ek bir kaç ayar yapmam gerekiyormuş ve ’ snapper ’ adında bir şey kurulması gerekiyormuş.

Bana başından son işleme kadar rehber olacak bir arkadaşımız varsa çok sevinirim kusura bakmayın yeni yeni alışıyorum bu sisteme bu nedenle bir şey yapmaktan bozmaktan korkuyorum şuan ve sırf saçma nedenlerden dolayı kaç kez fedora için format attım anlatamam :smiley:

Buyrun dosya bölümlerim :

Ekran Görüntüsü - 2023-10-06 08-58-53

1 Like

btrfs-assistant yazılımını kurun grafik arayüzünden bir iki tıkla ayar dosyasını kurabiliyorsunuz ve otomatik arka planda yedekleme almasını sağlayabiliyorsunuz. Kanalda bir videosu olması lazım. :slight_smile:

Sağ tarafta yazan new’e tıklayıp root için ayar oluşturacaksın.

4 Likes

Teşekkürler :blush: bakacağım olmazsa geri dönüş sağlarım

Kanalınızdaki btfrs-assistant hakkındaki video hangisi acaba ayarlamaları yapmak isterim.

Şimdi kontrol ettim kanalda yokmuş. Btrfs-assistant diye hatırladığım şey OpenSUSE’deki Yast aracıymış ama yapması kolay zaten yukarıda yazdığım gibi yapacaksınız.

2 Likes

Açıkcası yapamadım bir türlü sanırım ben malım :smile: Bu konu hakkında kısa bir video çekerseniz btrfs girmeye çekinenler için harika olur.

Yukarıdaki resimde attığım kısma gelip new tuşuna basın.

Ekrandaki config name kısmına root yazın backup path’de resimdeki olduğu gibi / olarak kalsın. Save tuşuna bastığınızda config dosyanızı oluşturmuş olacaksınız.

Ardından resimdeki gibi snapper sekmesine gelirseniz new delete tuşlarıyla yeni geri yükleme noktalarınızı oluşturabilirsiniz. Geri dönmek içinse Browse/Restore sekmesine gelebilirsiniz.

Otomatik geri yükleme noktası oluşturmayı kendisi yapıyor ama yine günde kaç defa yapsın gibi ayarları snapper settings kısmından yapabilirsiniz.

İşte sorunda orada snapper sekmesi config oluştursam dahi aktif olmuyor bu nedenle sizi rahatsız ettim . :smiley:

Sisteminizde snapper yüklü mü? Normalde btrfs-assistant’ın bağımlılığı olarak gelmesi lazım. Ekran görüntüsü veya video paylaşamaz mısınız?

Bu kısımda config dosyasının hali hazırda zaten olduğunu söylüyor ama ne snapper kısmında ne de subvolumes kısmında çıkıyor aynı şekilde home içinde bu geçerli kök dizinde ve home sekmesinde .snapshoot dosyalarını görebiliyorum hatta içinde bir kaç yedeklemede var ama hiçbirine erişemiyorum.

Subvolumes sekmesine gelip .snapshots kısmını sil sonra tekrar config açmayı dene

Terminalden sırasıyla şu adımları takip edin:

1. # umount /.snapshots
  2. # rm -r /.snapshots
  3. # snapper -c root create-config /
  4. # btrfs subvol delete /.snapshots
  5. # mkdir /.snapshots
  6. # mount -av

Not: Arch’a göre yazdım, diğer dağıtımlarda farklı olabilir.

1 Like

@bttuser Malesef hocam salt okunur dosya sistemi diyerek silmiyor

zaten boş üstad bir şey yok orada

Etikette Fedora yazdığını fark etmemeiştim. O komutların hepsini sudo ile yaptığınız halde işe yaramıyorsa belki de OpenSUSE kullanmak lazım.

Boş olması önemli değil. Oradan subvolume’u sildiğinizde ayarlardan tekrar oluşturmanıza imkan sağlayacak.

Tamamdır yarın deneyip haber veririm :blush:

1 Like